avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate c.florian

Activitate c.florian

Discuție Cercetat Penal
Buna , am si eu o intrebare ... sunt pe dinafara cu legea si nu cunosc deloc ce ar trebuii sa fac . Acum in urma de 2 saptamani un prieten de al meu a fost chemat la politie pentru ca am vorbit cu el la telefon in luna februarie facandui o gluma cum ca sa il duc la prostituate sa se simta si el bine . Tot in luna februarie fosta mea iubita s-a dus la politie drept razbunare si a declarat ca se prostitueaza si eu sunt proxenetul ei . Legand toate acestea declaratia si convorbirea telefonica politia ma ancheteaza intr-un caz de proxenetism dupa care nu de mult am aflat de declaratia fetei .. ea este de acord sa sustina ca era doar o razbunare . Ce ar trebuii sa fac , politia nu m-a citat deloc nu stiu nimic despre acest caz si nu asi vrea sa ajung dupa gratii pentru ca sunt nevinovat :((:(( Va rog frumos sa ma indrumati ce ar trebuii sa fac si cum sa actionez ,
Buna , cu rusine o spun dar nu am ce face asta este ... fratele meu in varsta de 27 de ani astazi in jurul orei 16.30 a fost arestat la terasa unui bar de catre 3 civili de la politia economica in urma unei urmariri penale de un an de zile. Fratele meu fiind tot timpul cu ochii in patru pe strazi a scapat de politie timp de un an de zile iar astazi cand a decis sa bea un suc sa se racoreasca pentru 5 minute l-au asaltat cei de la politie printre care si comisarul sef de la politia econmica Oradea . A fost dus la sectia de politie si i-au confiscat cateva contracte si o stampila ceea ce imi apartineau mie iar telefonul lui i-a fost dat sotiei lui fratemeu. Intrebarea mea este ce sanse are fratele meu sa scape de puscarie , fiind condamnat la 4 ani , avdn din 2007 un dosar in care a fost condamnat la 5 ani cu suspendare iar dupa aceste fapte nu s-a stapanit si a continuat mai departe cu "tzepele" cu file cec fara acoperire de la firma lui catre alte firme. Sunt in cale de disperare va rog dati-mi un sfat cum asi putea actiona sa il scot ... nu conteaza banii doar sa il vad in libertate
Răspuns la discuția File CEC fara acoperire ...
Am fost chemat la politia economica si mi-au zis ca nu vreau sa colaborez cu ei , eu zicandule doar adevaru ... adica , patronul firmei nu este de gasit si nu am tinut legatura cu el . Mi-au zis ca pentru aceasta fapta ma poate baga in arest ... ca este mai grav decat un viol , nu mai stiu unde si incotro sa o mai iau , ce e de facut in privinta asta?
Buna , am fost angajat la o firma de constructii ca si un simplu lucrator .Dupa 2 saptamani am fost trimis la o alta firma care comercia diferite bunuri pentru constructii , am fost trimis ca si delegat cu actele firmei si cu o fila CEC sa ridic acele bunuri in valoare de aprox. 30.000 euro . Mi-am prezentat actul de identitate si tot ce era necesar tranzactiei . Dupa 3 luni mi-a expirat contractul , acesta fiind unul pe timp de vara doar ... Astazi m-au cautat de la politia economica dar nu am fost acasa , m-au cautat pentru faptul ca am facut acea tranzactie si eu nestiind ca fila CEC nu are acoperire. Eu am fost trimis cu marfa spre alta firma penru revanzare stiind ca ei au cumparato si o vinde pe mai multi bani . Ce mi se poate intampla mie in acest caz? Astept un raspuns poate si un ajutor , Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Condus fara permis
Motocicleta era al tatalui celui de 14 ani si a fost un suzuky enduro , 750 cmc 2 cilindri. Iar nu cred ca cel ce a ajuns in spital va actiona prin tribunal pentru ca era o ruda de al lui .Nu prea cred ca tatul baiatului o sa declare ca a furat motorul de acasa pentru ca nu ar vrea sai faca rau baiatului. Iar din cate stiu pana la 23 de ani nu ar avea voie sa dea pentru permis ... cred eu
Este vorba de un prieten de al meu care a condus o motocicleta fara permis de conducere avand doar 14 ani . Motocicleta era neinmatriculata, a pierdut controlul ghidonului si s-a deplasat de pe partea carosabila pe santz provocand un acident grav celui ce statea in spatele lui. A ajuns la spital si chemand ambulanta a fost chemata si politia iar acestia l-au dus la sectie si i-au confiscat motocicleta. Ce s-ar putea intampla mai departe? Ce sanctiuni ar putea primi baiatul de 14 ani si motocicleta ar putea fi recuperata?
Buna , vreau sa aflu cum este posibil sa am dosar penal fara sa fi facut o infractiune .Din cate mi s-a spus stiu despre ce este vorba ... niste baieti din sat de la mine au intrat in scoala si au furat din 2 calculatoare toate componentele... eu fiind de la oras mi leau dat mie sa le vand , eu nestiind de unde provin acestea . Pe acesti baieti ia prins politia in fapt .. furand guma de mestecat , sa ajuns la aprente si asa mai departe descoperind ca amprentele sunt acelasi cu cele gasite in scoala .Iar eu am fost bagat ca si complice pentru ca am vandut acele componente, m-am prezentat la politie am dat declaratie , am cumparat inapoi componentele , leam predat ... iara am dat o declaratie si au zis ca sunt liber . Astazi a venit un agent trimis de primarie sa ma prezint pentru ca am dosar penal si vrea sa deschida o ancheta , din cate am ineteles de la politia din sat eu nu am fost de vina pentru ca nu am stiut de unde sunt aceste componente . Iar acum uite ca mi-au facut dosar fara sa stiu... oare este legal sa imi faca dosar "pe la spate?" .Daca nu este legal va rog sa imi ziceti ca voi actiona prin tribunal si am sa ii dau in judecata .