avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate uberlebender

Activitate uberlebender

multumesc
La contr. vanzare apartament cu REZERVA PROPRIETATII (7 ani cat va plati in rate) se poate adauga si clauza UZUFRUCT VIAGER ? Multumesc anticipat!
In contract vanzare apart.cu uzufruct viager ,s-a stipulat in draft "se transmite cumparatoarei si dreptul de folosinta pe toata durata existentei constructiei....Apartam.se va plati in 86 rate in 7 ani, este legal daca vand NUDA PROPRIETATE sa transfere doar dr.proprietate,nu si cel de folosinta (daca NU A fost platit decat peste 7 ani).
Mai jos e stipulat si " Transmiterea proprietatii SI A POSESIEI asupra apartamentului ce face obiectul contractului ARE LOC AZI la data AUTENTIFICARII,iar transmiterea FOLOSINTEI urmand a se face la decesul uzufructuarei.
A 3a stipulare " Vanzatoarea(eu) DECLAR CA RENUNT LA INSCRIEREA IPOTECII LEGALE prev.de art.2386 pct.1 CC,in cartea Funciara pentru restul de pret.....Dar cumparatoarea mi-a dat doar o singura RATA CA AVANS!!
Nu e LEGAL sa se stipuleze ca la autentificare contract are DOAR dr.PROPRIETATE,iar cel de posesie la PLATA INTEGRALA A pretului peste 7 ani,pe cand dr.FOLOSINTA LA DECESUL MEU?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
este real faptul ca intr-un contract de vanzare apartament cu UZUFRUCT VIAGER,nu mai poti stipula nicio interdictie pentru cumparator de vanzare,inchiriere,instrainare.Asta mi-a spus notara azi.Sa caut pe altcineva sau toti vor reactiona asa.
Daca vinzi unei cunostinte femeie,casatorita cu un barbat alcoolic,care va avea drept la jumatate de apartament(ca bun procurat in decursul casatoriei lor).mi se spune ca mot proteja in niciun fel de potentiala situatie,cand el beat fiind vinde cuiva partea lui,care NU VA RESPECTA dreptul meu de a locui pana la maoarte (UZUFRUCT) si terta parte ce a cumparat sa vina sa incalce drpetul meu,alungandu-ma .MULTUMESC ANTICIPAT!
multumesc
Este adevarat ca nu mai poti incheia contract vanzare cu uzufruct viager cu o clauza speciala de intretinere( mi-a platit un avans de 5% si are inca 82 de rate de plata pana in 2031) clauza era ca atunci cand intervine boala si indisponibilitatea deplasarii, creditorului c/v ratei sa fie "platita" prin furnizarea de alimente,medicamente,plata utilitatilor-deci in natura.Multumesc
Buna seara!
Am contestat in contencios administrativ o decizie a CNCD la fond si apoi La Curtea de Apel.Am facut contestareasi La Curtea de Casatie di Justitie,insa imi dau seama ca nu se va schimba nimic si,desi mi s-a acceptat urgentarea termenului,am decis sa cer inchiderea dosarului.Am facut cerere de doua ori in Aprilie si Mai,folosind adresa de email :relatii publice@scj.ro si motivand cat am stiut eu de ce doresc asta.Cei vizati nu au fostimpresionati de Curtea Apel
,vor fi la fel si in cazul curtii de casatie.
Chiar trebuie sa mai pierd un an pana la termenul sedintei ?
?Sau exista alta procedura de inchidere dosar.Va rog sa-mi spuneti ce sa fac Multumesc
Buna ziua!
Dupa ce am primit decizia definitiva si executorie in primul proces concediere , m-am prezentat la serviciu,pe 15.04.2011cu o cerere de aplicare a acesteia.Am primit acasa un raspuns ,cum ca figuram angajata inca din 13.12.2010 (fara a ma notifica el ca angajator).M-au tinut intr-un birou parasit 21 zile,pentru a-mi face un simulacru de anchata disciplinara si pe 10.05.2011 mi-au desfacut contractul DISCIPLINAR,cu articolul "I".Pe 11.05.2011 am deschis un nouu dosar de contestare concediere disciplinara si mi-a fost dat ca prim termen Iulie 2012!!!(la 14 luni distanta).Desis am facut cerere de urgentare n-am primit raspuns.Intre timp am introdus prima decizie la un executor judecatoresc,dar se tergiverseaza...
Intrebarea mea este:mai am dreptul la somaj,pentru ca au fost varsate salarii pentru perioada Martie 2010-12 Dec.2010 si eu NU AM NICIO ALTA SURSA DE VENIT ,cele 8 salarii aproape s-au dus,cu plata datoriilor facute timp de 14 luni cat a durat primul proces.Este prea tarziu daca au trecut 30 de zile de la concedierea disciplinara?Unde pot sa ma adresez sa obtin o forma de ajutor ,daca e sa astept al doilea proces care incepe abia in IULIE 2012 si tergiversat iar, ajunge in 2013?