avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate nestiutoarea

Activitate nestiutoarea

As dori sa aflu care sunt prevederile legale privitoare la plata impozitului pe dividente.Se pot incasa intr-o singura transa sau in cate este posibil?
Pana cand se pot incasa ?
Se mai plateste si la casa de sanatate contributie din dividente in cazul in care beneficiarul dividentelor este salariat si plateste deja ca salariat ?
Cum se face calculul impozitului de 16% ? Se aplica LA suma dividente sau DIN
suma dividente?
Multumesc pentru raspuns, multa sanatate !
Buna ziua,
este vorba un student care a obtinut un contract de colaborare pentru o perioada de 3 luni. Este primul loc de munca si angajatorul, o firma de asigurari, spune ca da, se trece la vechime. Alte persoane spun ca este pacaleala. Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc,
Nestiutoarea.
Daca cineva este pensionat pe caz de boala si are cartea de munca acasa, trebuie sa o duca din nou la Casa de pensii pentru scanare ? Multumesc.
albertokurtyan, multumesc, am citit, este foarte clar. Ce bine ca exista oameni care sa-ti dea sfaturi bune, ce bine ca exista acest forum ! Va doresc sanatate !
Foarte atent "kappauser" a sesizat delicatetea problemei. Chiar de intentie de ilegalitati imi este frica si chiar daca nu pot face proces de intentie, nu-i asa, totusi se poate aluneca usor pe aceasta panta. INCA ODATA, MULTUMESC !
O ruda apropiata "ma incanta" sa particip formal, in cota minoritara, in actionariatul unui Srl, impreuna cu altii; firma ar urma sa fie condusa din umbra de aceasta ruda, iar mie, la sfarsitul anului, mi s-ar plati o anumita suma.. In cazul in care as accepta ce riscuri imi asum ? Ruda este de gradul 1, aproape de nerefuzat, treburile merg bine acum dar ...cine stie ce se poate intampla mai tarziu ?
Va rog sa ma ajutati. Multumesc !
Asa voi face, va multumesc inca o data.
In privinta forumului, am devenit fana!!
Daca reusesc, va voi povesti !
MULTUMESC MULT tuturor celor care mi-au raspuns, sunteti minunat de tonici si forumul, deasemenea, este nepretuit.
PS. Fiind tarziu, ieri seara, m-am expimat eliptic, trebuia sa spun ca desi o cunosteam foarte bine pe matusa, de aproape 30 de ani, nu am stiut ca era prietena cu acea persoana care a luat-o in cele din urma. A aparut brusc in viata ei "sa-i dea o mana de ajutor" ! In general ii cunosteam pe toti apropiatii ei. Pe asta, nu, de aceea nici nu am gasit-o si nimeni nu mi-a putut spune cine este si unde sta.
In sfarsit, Dumnezeu s-o odihneasca!
Tocmai am povestit cum am cautat-o si nu am gasit-o nici cu sesizare de la politie...
INDINES vorbiti exact ca acea femeie. Am raspunsul de la politie. Celelalte rude sunt la 500 km departare.
Si asa se face in Romania ? Mosteneste "APUCATORUL"?
Nu au fost de buna credinta pentru ca ar fi trebuit sa ia legatura cu rudele, (daca nu ar fi avut un interes ascuns).
Mi s-a povestit ca ar fi aflat ca o cautam pe matusa, dar acum zice ca i-ar fi spus matusii ca o cautam si aceasta ar fi raspuns ca nu ar fi vrut sa ma vada(?!). Eu zic asa: gasesc o batrana cazuta, o duc la spital si o iau acasa si o pun sa-mi semneze acte de mostenire?? Sau o ajut cat pot si caut sa o predau rudelor?
Al doilea act de rea credinta, consider eu, este faptul ca nu vrea sa arate actele.
Daca este in regula cu ele de ce nu vrea? As lasa-o sa stapaneasca fericita. Chiar asa i-am spus.
Raposata nu avea copii, mai este un frate in viata si 4 nepoti de la al doilea frate decedat; eu sunt una dintre cei 4.