avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate patitul 2

Activitate patitul 2

Va multumesc pentru raspunsuri.

Cu stima,

Patitul 2
Buna seara,

Am inteles ca se compenseaza dupa 60 de zile si se adauga un spor de 75 %.

Dar in cazul cand am pentru exemplu 6 ore suplimentare,si din acestea cer recuperare 3 ore intr-o zi si 3 ore in alta zi , de ce se taie tichetul de masa.


Intrebarea a fost , tichetul de masa se poate taia de la o zi de lucru lucrata partial ; pentru expempu 5 ore lucrate efectiv si 3 ore recuperare de la orele suplimentare conform cererii in scris ( in termenul de 60 de zile).

Va multumesc.

Cu stima,
Patitul 2
Buna seara,

Am o nelamurire in legatura cu efectuarea orelor suplimentare de lucru.
Si anume cand este necesar sa se efectueze ore suplimentare la servici se sta suplimentar. Mentionez societatea este cu capital privat ( strain).

Eu cand recuperez orele suplimentare efectuate fac o cerere catre conducere, prin care precizez...subsemnatul...angajat.....in functia de ...la societatea......., prin care cer recuperarea orelor suplimentare efectuate in folosul societatii conform articolului 122 din codul muncii.
In care se specifica luna in care s-au efectuat respectivele ore suplimentare si anul , respectiv numarul de ore care se recupereaza.

Azi aflu cu stupoare ca in cazul in care cer o ora de recuperare sau doua din suplimentare sa recuperez pierd tichetul de masa pentru ziua respectiva.

Va rog,ajutati-ma lamurirea acestei aberatii.....lucrezi suplimentar si nu astepti sa treaca doua luni de zile astfel ca in a treia luna sa se plateasca cu un spor suplimentar de 75 % ,adica in a treia luna orele respective sa se platescade 1,75 ori.

Va multumesc anticipat.

Cu deosebita stima,
Patitul 2
Buna seara,

Va deranjez in legatura cu o relatie esuata.

La inceput totul a fost frumos , dar dupa trei luni jumate parintii mei au inceput cu reprosuri la adresa prietenei , cu invinuiri , acuzatii la adresa ei.
Problema este ca nu numai dansii au facut acest lucru dar si fratele meu eu ascultandu-i pe ei .

Dupa separare provizorie / (despartire) cum i-am zis la prietena , a venit trei zile mama ei la ea , sa se calmeze emotional.

Dupa o relatie frumoasa de 3 luni jumate m-am mutat de la ea , inapoi la mine acasa.

Intebarea este , in urma separarii / (ruperii) relatiei cu prietena , ma rog din cauza parintilor mei...si eu care din pacate i-am ascultat. Prietena ar putea avea pretentii asupra unor despagubiri psihice / morale? ( de la mine sau din partea parintilor care s-au bagat intre noi )

Mentionez ca in timpul convietuiri impreuna am impartit cheltuielile curente cu cumparaturile zilnice necesare in casa , cheltuielile de la intretinere , facturile lunilor curente de la utilitati.

Ma rog , am facut si eu cadouri la ea , si ea la randul ei la mine.


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Cu stima,
Patitul 2
Buna seara,

Am niste intrebari referitoare la plata orelor suplimentare de catre angajator.
Adica orele suplimentare din timpul saptamanii , orele suplimentare din weekend respectiv orele suplimentare efectuate in timpul sarbatorilor legale.

Plata acestor ore suplimentare unde este specificata , lege.....decizie.
Este specificat si in contractul colectiv de munca.

Dar ma refer la faptul ca trebuie platite simplu , o data si jumatate , dublu sau triplu de sarbatorile legale.


Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu stima,

Patitul 2
Răspuns la discuția Referitor Intabulare si (C.F.)
Buna seara,

Ultima intrebare.:

1 .) Deci sa inteleg ca C.F. -ul imobilului este momentan blocat pentru 10 zile de notar. ?
Si ca notarul in termen de 10 zile dacfa nu ma duc la el , va "merge" / trimite un " curier " de-al lui la C.F. ca nu am ridicat de la el C.F.-ul.

2.) Sau o noua cerere din partea mea pentru un C.F. autentic va bloca 10 zile C.F.-ul.
(Va intreb pe dumneavoastra pe avocata deja am interebat-o atatea ca m-ia zis in fata ca sunt foarte stesant :) )

Va multumesc nespus de mult pentru raspunsuri.

Va doresc o seara placuta in continuare.

Cu deosebita stima ,

Patitul 2
Răspuns la discuția Referitor Intabulare si (C.F.)
Buna seara,

Am inteles, deci trebuie mers la notar si ridicat C.F.-ul respectiv si semnat ca a predat exemplarul original.

Un termen anume este definit cumva ?

Dar fara sa semnez pentru primire nu pot sa ma duc la C.F. si sa-mi scot eu un exemplar autentic ?

Cei de la C.F. trebuie sa-mi elibereze un C.F. autentic contra cost normal. Nu?
Sincer eu as mai amana semnarea de predare primire pana nu ma conving personal.

Dat fiind faptul ca mai este un proces pe rol , pentru acest lucru . Ma rog pentru putin timp.

Deja am devenit necredulul in persoana , cate am vazut ca se pot intampla din " prostie si domnie" ; pe care o platesti la urma cu varf si indesat.


Va multumesc.

Cu stima,

Patitul 2
Buna seara,

Am o intrebare referitor la obligativitatea semnarii primirii unui exemplar de C.F. autentic , ca sa primit exemplarul original de la notar.

Adica sa intabulat un apartament , si dupa aceasta este obligator sa mergi la notar sa semnezi ca ai luat la cunostinta. ?

Ma duc eu la C.F. si imi scot un exemplar autentic contra cost.
Pe notarul asta nu mai vreau sa-l vad.


Va multumesc.

Cu stima,

Patitul 2
Buna ziua,

Nu au incheiat nici o conventie matrimoniala si sub casatoriti sub regimul comunitatii legale.
Respectiv bunul este propriu al sotului, adica achizitionat inainte de aceasta casatorie.

Sotul supravietuitor : (sotia) ca sa beneficieze de cota parte eferenta ei de cati ani trebuie sa fie casatoriti ?
Mentionez ca din casnicia anterioara au rezultat copii (mostenitori / proprietari a unei cote parti in monentul de fata.)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Sunteti un celectiv minunat! :love2:
Va multumesc pentru recomandarile / sfaturile / raspunsurile dumneavostra .=D>

La Multi Ani! Un An Nou Fericit !

Cu deosebita stima,

Patitul 2
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o intrebare.

In urma la a doua casatorie o colega locuieste in proprietatea sotului actual.

Daca dansa beneficiaza de ceva facilitati in urma decesului/divortului de acesta , si daca da , cat timp trebuie sa treaca de la casatorie?

Si daca urmasi actualului sot( din prima casatorie) pot sa conteste drepturile actualei sotii ?

Va multumesc anticipat.

Cu deosebita stima,

Patitul 2