avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate FLAVIA VLAD

Activitate FLAVIA VLAD

Discuție Stat de plata
Buna ziua ,
daca angajatorul nu mi-a dat ststul de plata la semnat timp de 30 de luni si l-a semnat el in locul meu, deoarece ne-a diminuat timpul de lucru pe contracte fara ca noi , angajatii , sa stim, acum , ca vom merge cu el in instanta pentru a fi repusi in drepturile prevazute in contractele semnate de noi , putem sa cerem plata salariilor de pe statele de plata pentru care angajatorul nu are semnatura noastra???( adica nu are dovada platii salariilor). se poate ?
buna ziua ,
1-daca dintr-un bloc de 50 locatari , 4 nu au bani sa plateasca pentru reabilitare termica , ii poate cineva obliga sa plateasca? ( cei 4 nu sunt de acord cu reabilitarea pentru ca nu-si permit).
2 - administratoarea a bagat in fondul de reparatii o suma de 80 lei ( pentru proiectul reabilitarii). daca nu sunt de acord cu ea ( ca nu-mi permit) si nu vreau sa platesc cei 80 lei/ luna, e normal sa nu vrea sa-mi incaseze intretinerea decat daca dau si cei 80 lei? nu e abuz? cui pot reclama situatia?
astept raspunsuri ,
multumesc anticipat!
Discuție CONTRACT MUNCA
se poate suspenda contractul de munca pe baza concediului fara plata prin REVISAL , daca nu exista cererea de concediu? adica , atunci cand se trasmite la ITM nu trebuie sa dea un numar de inregistrare a cererii de concediu in baza careia se suspenda CIM?
Discuție CONTRACT MUNCA
angajatorul a modificat contractele de munca ale angajatilor. i-a trecut o perioada in concedii fara plata , in lipsa unor cereri formulate de angajati. modificarile au fost facute pe ascuns. acum , la incetarea contractului de munca , ne-am trezit ca avem vechime mai putina decat trebuia. ce trebuie facut? raspunde angajatorul penal? se poate face o mediere in aceste conditii ? adica sa ne intelegem cu el , si daca ne plateste suma de care ne-a pagubit , sa nu mai mergem in instanta?
astept raspuns , multumesc.
Răspuns la discuția Incetare contract de munca
5 sau 6?? :)
Răspuns la discuția Vechime angajat
in regula.... deci asta e calea cea mai buna . multumesc mult de raspuns.
Răspuns la discuția Vechime angajat
dar nu exista nici un act semnat de altcineva.. pur si simplu ne-a inregistrat in concediu fara plata in lipsa unor cereri de concedii fara salar. persoana care a inregistrat aceste lucruri nu are raspundere?? e vorba de contabila care nu a cerut cereri de concedii. a facut doar ce a spus patronul... in toata aceasta perioada nu s-au semnat state de plata , ca noi sa nu vedem ca exista modificari. in cazul in care patronul nu a semnat acte in locul nostru , raspunde penal pentru faptul ca ne-a ascuns aceste modificari?
doresc sa stiu daca in momentul in care se inchide contractul de munca cu un angajator acesta este obligat sa plateasca angajatului zilele de concediu de odihna pe anul in curs de la 1 ianuarie pana in momentul lichidarii? daca data lichidarii este 15 aprilie, cate zile de concediu de odihna corespund acestei perioade? ( 1 ianuarie - 15 aprilie)?
Discuție Vechime angajat
sunt angajata unei firme din iulie 2007. acum , la lichidare , constat ca nu am vechimea care ar fi trebuit sa o am. nici eu si nici colegii mei. ne lipsesc vreo 2 ani. mentionez ca am avut contract pe norma intreaga ( 8ore/zi). din cate am inteles , fara stirea noastra , am fost inregistrati in concediu fara plata o lunga perioada de timp , in perioada 2010-2013. nu extista acte aditionale si nici cereri de concedii fara salar semnate de noi ca angajati. de fapt ele nu exista deloc. am inteles ca depunerile de situatii ale statelor de plata se fac online , motiv pentru care , la ITM nu mai trebuie depusa toata documentatia. Intrebarea mea este? cine este raspunzator pentru inregistrarea noastra in concediu fara salar , in lipsa cererilor de concediu? managerul sau contabila? a doua intrebare este: exista vreo raspundere penala in ceea ce ii priveste ( noi , practic am fost inselati)? cum putem rezolva aceasta problema? care este calea cea mai buna? mentionez ca suntem 5 angajati in aceasta situatie. multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Portmoneu gol gasit
nu l-am lasat acolo...l-am ridicat , m-am uitat in el si l-am aruncat mai incolo..ca nu era nimic in el....