avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Senzorika

Activitate Senzorika

Va salut si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie !!

In urma cu aproximativ 8 luni, o prietena, mi-a incredintat un stick de la vodafone cu abonament platit de tatal ei.
In urma cu cateva zile am trimis cateva mesaje de pe acel stick si am platit un anunt pe autovit. Ieri am fost sunat de carte acea persoana care mi-a incredintat stick-ul spunandu-mi ca si-a pus avocat si ca i-a venit factura 100 E acasa, sa-i inapoiez stickul si suma de 100 de euro.. Intrebarea mea ar fi : Ce se poate intampla daca ma da in judecata ? Stickul il inapoiez dar de aceasta suma de bani nu dispun sa i-o platesc. Se poate numi abuz de incredere ?? E caz penal . Va rog mult ajutati-ma ....
Va salut si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.

Acum 2 ore am luat amenda de circulatie pentru ca aveam ITP-ul expirat la masina,(mentionez ca am primit si PV-ul) amenda este destul de mare pentru venitul meu (1000RON) , am tot cautat pe tot felul de forumuri dar am gasit tot felul de variante, ba ca se prescriu in 30 de zile 6 luni,1 an, 2 ani, 5 ani.

Intrebarea mea este, SE PRESCRIU SAU NU ACESTE AMENZI ? si daca da in cat timp.
Discuție Suspect furt
Buna seara, si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie.

Ieri seara, eram cu 2 prieteni si cu 2 prietene, eu aflandu-ma la volanul unui autoturism am observat ca se sparsese toba de esapament si am tras pe dreapta sa remediem situatia. Ne-am aplecat cateva minute timp dupa care unul dintre prietenii mei a observat ca-i lipseste telefonul, dupa cateva minute de cautari s-a panicat si a sunat la 112, a sosit si politia, la vreo 15 minute telefonul mobil al prietenului meu a fost observat de catre politie jos langa roata masinii..
Am fost chemati la sectie si am fost pusi sa dam o declaratie, exact cum s-a intalmplat.
Toate bune si frumoase pana cand tatal meu, a auzit de la un militian de aici de la mine, ca imi face dosar penal, ca eu am furat telefonul prietenului meu.
E posibil asa ceva, poate sa faca ceva daca declaratiile sunt date exact cum am explicat mai sus ?
Mentionez ca nu exista nici un fel de plangere la politia care a cercetat cazul, decat 2 simple declaratii .... se mai ajunge la parchet, unde se termina vreau sa stiu in detaliu, ca sunt stresat de treaba asta :((
Discuție Alte amenzi
Sal, tocmai am primit o amenda pe numele meu in valoare de 100 de lei, cu confirmare de primire.
Mentionez ca amenda nu imi apartine, nu stiu de unde provine in amenda scrie " alte amenzi " cum pot dovedii asta ??? ca nu vreau sa platesc amenda . !?!?!? :|
Răspuns la discuția Suspect furt.
Si daca mi-au ramas amprentele in baza de date a politiei, ce se poate intampla pe parcurs ?
Adica sper sa nu am probleme pe viitor, adica daca imi scot cazierul sa-mi fac permisul de conducere sa fie patat din cauza amprentelor si etc... se sterg din baza de date pe parcurs ? Daca da in cat timp ...


P.S si sper sa nu imi vina ceva acasa, in posta de la asta :D
Discuție Suspect furt.
Salutare, am o problema ce ma seaca pe zii ce trece . Pe data de 04.08.2010 eram in Costinesti la mare . Am fost cu niste amici in tineretului la discoteca, pe la vro 4:00 AM o mare parte din ei au plecat la dormitoare, eu cu un prieten si prietena lui am ramas pe plaja ....
La 30 de minute, am vazut ca lipsesc si ei si am zis sa ma indrept spre camera unde eram cazati...
In drum spre camera noastra la vro 500 de m, era cazat unul dintre prietenii mei si m-am oprit sa strig la geam sa iasa .
Atunci paznicul de la receptie m-a chemat, m-am dus si m-a intrebat daca am buletin la mine , i-am spus ca nu il am, si a chemat politia.
Am dat declaratie la politie cu ce s-a intamplat dar din pacate mi s-au luat amprente si mi s-au facut poze. Nu am avut niciodata treaba cu politia sau alte chitibusuri din astea . In proces mi-a scris suspect furt... :((:((:((
Dupa ce am plecat de la politie, am fost la receptie la hotel si mi-am chemat amicul, si s-a adeverit ca pe el il cautam, si ca nu eram hotz.....
Receptionera mi-a spus ca a sunat, si ca a declarat ca nu sunt dupa furat si ca doar vroiam sa-mi strig amicul...
Ce se poate intampla ???:((