avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters161958

Activitate ContSters161958

Buna ziua laau.Ma bucur ca ai postat pe site o astfel de poveste si sper sa o citeasca cati mai multi.Ptr ca de multe ori au fost discutii pe acest forum despre tati,fara sa se ia in discutie calitatea umana a acestuia.Sigur ca e bine ca un copil sa fie si langa tata,dar daca acesta se foloseste de intalnirea cu copilul ca sa arunce cu noroi in mama si sa umileasca copilul,cred ca e clar ptr toata lumea ca acest lucru nu e benefic ptr copil.E important ca un copil sa creasca intr-un mediu echilibrat,inconjurat de dragoste si respect.Poate o sa priceapa si altii,foarte "filozofi"aspectul asta si sa depaseasca bariera cliseelor.
Da,este dreptul copilului sa aiba un tata,dar poate ar fi bine sa dam si definitia a ceea ce inseamna un tata adevarat.Citesc si nu contenesc sa ma uimesc de ce au patit unele femei cu "tatii"biologici care le manca nervii,amenintandu-le ca le vor lua copiii."Minunati tati"!Si banuiesc ca in mintea unora e corect ca un barbat sa se poarte asa cu femeia care s-a chinuit sa-i dea viata copilului.Probabil ca asa se gandeste cand nu ai copii,ca atunci cand ii ai lucrurile se vad altfel.
Si din ce citesc mai sus,deduc ca obtinerea incredintarii minorului e floare la ureche,e ca si cum te-ai duce sa cumperi ziarul!Oare chiar asa sa fie?Din ce am citit eu ca au patit unele femei,as deduce chiar contrariul.Dar ,de ,lumea asta e mare si nu suntem toti la fel.
Răspuns la discuția Urgent..pot sa-mi pierd copilul?
Buna ziua din nou,
M-am tot gandit la cazul d-stra si din ce am citit aici pe forum se deduce ca nu va poate face nimic.daca copilul plange si nu vrea sa mearga cu" tatal"(ca e absurd sa-l numim asa,ptr ca un tata adevarat se ocupa de copil,faptul ca legea ii da anumite drepturi ,e altceva)asta e.Nu puteti forta copilul.Eu,ca mama,va inteleg perfect.
Un Paste fericit va doresc!
Răspuns la discuția adoptie? copil
Multumesc foarte mult.
Discuție adoptie? copil
Buna ziua,
As dori sa va intreb daca poate adopta copilul o ruda de gradul I sau II in cazul in care copilul nu este recunoscut de tatal natural si mama doreste ca minorul sa aiba tata in certificat?
Răspuns la discuția Urgent..pot sa-mi pierd copilul?
m-am uitat pe forum si am vazut o situatie asemanatoare la subiectul:"Incalc hotararea judecatoreascaprivind dreptul la vizita?!"ptr Teodora77N.
Sfaturile de acolo sunt optimiste.Numai bine va doresc!
Răspuns la discuția Urgent..pot sa-mi pierd copilul?
Buna ziua,
Nu sunt de specialitate dar am vazut anuntul d-stra si ptr ca eu l-am gasit intamplator, m-am gandit sa va spun ca in primul rand sa-l reeditati dar cu alt titlu ptr a putea figura cu data actuala.El figureaza din 2008 si nimeni nu are rabdare sa citeasca 19 pagini.Deci ptr a atrage atentia persoanelor abilitate sa va raspunda,face in asa fel ca sa apara cu data actuala.
Va inteleg perfect temerile,ele sunt perfect indreptatite,desi am vazut aici pareri care ziceau altceva.Un copil mic,de 6 ani,obisnuit ca 100% din timp sa fie cu mama lui ,nu il poti lua dintr-o data si sa- duci in alta parte,motivand ca este in interesul copilului.Cine zice asa ceva nu are copii.
Desi legea ii da dreptul sa-l ia(vedeti ce va raspund si avocatii),incercati sa vorbiti cu tatal copilului,explicandu-i ca il intelegeti si pe el,DAR si el sa inteleaga COPILUL,ptr care ar fi o trauma sa plece brusc de langa mama lui.vad ca va plateste pensie,deci pare de inteles.nu stiu situatia,dar puteti incerca.Ptr ca din punctul meu de vedere,desi se zice ca e in interesul copilului sa mearga si la tata,eu nu pot intelege cum poate fi asa cand un copil are nevoie in primul rand de STABILITATE SI SIGUARNTA.
Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,
am aflat de acordarea alocatiei ptr familia monoparentala daca venituriel nete lunare realizate pe mebru de familie sunt pana la salariul minim net .Imi puteti spune va rog care este valoarea acestuia ?Am inteles ca 600 lei,dar nu inteleg daca brut sau net.
Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns.