avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate flatron

Activitate flatron

doresc sa inchei un contract cu un avocat. am inteles care este onorariul si cand trebuie platit (cand iau banii in urma executarii), dar am cateva nelamuriri. la alte clauze scrie pe undeva: toate litigiile privitoare la nasterea, modificarea, stingerea, interpretarea si executarea prezentului contract pot fi supuse regulilor de arbitraj si regulilor de procedura prevazute de lege si statutul profesiei de avocat. intrebare: daca eu dintr-un anume motiv vreau sa renunt la el, trebuie sa platesc ce anume si cat anume daca inca nu am reusit sa iau banii???
Răspuns la discuția beneficiez de somaj?
va multumesc pentru raspuns!
daca mi s-a desfacut contractul cu art 61 litera d beneficiez de somaj sau nu? fostul patron spune ca nu.
in societatea noastra expira contractul colectiv de munca pe unitate. avem 2 sindicate, aproximativ egale ca numar de membri, dar nici unul jumatate plus unu din numarul salariatilor, pentru a putea fi reprezentativ cica dupa noua lege. fiecare sindicat este afiliat la o federatie reprezentativa la nivelul ramurii. cine are dreptul sa negocieze pentru noul contract colectiv de munca, adica care din sindicate? eu cred ca ambele .
buna ziua,
doresc sa obtin un card de sanatate european. ultimii 3 ani am lucrat la o firma "X" si mai inainte, mai bine de 10 ani la o firma "Y" (fara intrerupere cand am trecut de la o firma la alta). doamna de la ghiseu mi-a spus ca nu pot sa obtin un astfel de card pentru ca nu am vechime de 5 ani in aceeasi unitate (am dus o adeverinte de la ambele firme la care am lucrat). mie mi se pare absurd daca in ultimii 5 ani am fost asigurat sa nu pot beneficia de card.
astept si pararea dv.
Răspuns la discuția somaj sau fara plata?
multumesc pentru resp.!
la noi in oras a luat foc fabrica acum 2 zile. patronul ne-a zis ca vor dura foarte mult timp reparatiile si ca ne va da pe toti sau aproape pe toti in fara plata cateva luni. nu se poate sa ne dea in somaj lunile astea pana repara fabrica?
acum 5 ani a fost construit un gard, iar la intelegere cu vecinul gardul a fost construit cu o diferenta de hotar de 1 metru pe plus in favoarea vecinul 1. iacum o luna vecinul 1 a vandut si este somat de vecinul 2 sa mute gardul 1 metru ca este pe pamantul lui (lucru cert). e clar ca intelegerea avuta timp de 5 ani dintre cei 2 vecini nu si-o mai doreste vecinul 2. acum eu intreb nu trebuie ambii sa puna bani pentru refacerea gardului? sau noul trebuie trebuie sa mute gardul pe cheltuiala lui?
Răspuns la discuția termen de raspuns la o scrisoare
multumesc mult!
mi-a fost trimisa o informare cu data de 4 a lunii dar expediata pe 17. de unde incep eu sa socotesc 10 zile, cum zic ei de pe 4 sau de cand am primit-o eu prin posta?