avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate Oanamares

Activitate Oanamares

Buna ziua,
in vederea recuperarii taxei de poluare (in baza legii 50/2008), impotriva cui formulez actiune? Mentionez ca sunt din Onesti, cererea pentru restituire am inaintat-o catre Serviciul Fiscal Municipal Onesti, dar actionez in judecata decat SFM Onesti, sau si Directia Regionala a FP IASI si Administratia Judeteana a FP BACAU ?
Mi s-a spus ca trebuie intocmita o declaratie din care rezulta ca ainistrator nu se opune radierii. Despre un model de asemenea declaratie este vorba.
De asemenea, mi s-au solicitat documentele originale ale societatii, dar nu s-a specificat care sunt acestea. Sunt necesare toate certificatele constatatoare in original? Daca nu gasesc unul din ele si il declar pierdut, pot depune dovada-ziarul- imediat ce le declar?
Va rog, oferiti-mi o varianta de declaratie a administratorului de neopozitie la radierea unei societati comerciale.
Am inteles ca e o formulare specifica.
Multumesc!
M-am lamurit. Rog moderatorii sa inchida acest subiect. Va multumesc.
In urma cu 4 ani si 6 luni a fost autentificat un antecontract de promisiune de vanzare cu termen peste o luna de la perfectare,dar si o procura prin care vanzatorii imputerniceau pe cumparator sa semneze in numele lor actul de dezmembrare al imobilului si terenului. Am inteles ca vanzatorii au oferit aceeasi procura si fiului lor. Desi cumparatoarea s-a ocupat de obtinerea actelor de proprietate, finalizate de curand, fiul vanzatorilor le-a sustras.
Desi in antecontract, vanzatorii promitenti au recunoscut ca au primit suma integrala de la cumparator, acestia pretind acum si alti bani.
Va rog sa imi raspundeti: Precontractul este prescris? Dupa cum am mentionat si neavand cunostinta de ce,acesta a avut termen de incheiere a contractului de vanzare-cumparare dupa o luna, dar actele de proprietate s-au perfectat acum, dupa peste 4 ani.
Care sunt pasii de urmat in continuare?
Presedintele asociatiei are cunostinta de aceasta problema, fiind vecina de scara cu noi. A incercat in nenumarate randuri sa gaseasca o solutie amiabila, dar vecinul recalcitrant a incercat sa o loveasca de mai multe ori.
Presedintele e o femeie vaduva si ii este frica sa ia alte masuri.
Caut o alternativa care sa il sperie si sa il scuture putin pe acest vecin. Pana la urma vom ajunge la o plangere penala, dar asta as vrea sa fie o solutie la limita.


Varianta cu schimbatul yalei nu e buna pentru ca sparge lacatul mereu.


Buna ziua,
De un an, vecinul meu de la parter inchide periodic, din subsol, apa calda de la baie. Sustine ca ii curge in casa si ca defectiunea este de undeva de sus, desi pana la etajul 5 am spart toti, iar tevile si peretii NU sunt uzi decat la el, la parter. Este o persoana foarte recalcitranta, cu care nu te poti intelege usor.Are cheia de la subsol si cand te astepti mai putin te trezesti fara apa calda (de curand inchizand si apa rece!). Daca alt vecin se duce sa o deschida, ies adevarate scantei.
Ce pot face, din punct de vedere legal, impotriva sa?
Multumesc mult!

Buna ziua,
am un teren pe care vreau sa contruiesc un imobil.
Vecinii acestui teren au avut litigii privitoare la o fosta alee veche, pe care ei, la mica intelegere, au inglobat-o in curtile lor. Acestia, fiind oameni in varsta, neavand cunostinte de drept si neprezentandu-se la procese, nu au stiut sa imi explice situatia exacta, ei plangandu-se decat de faptul ca li s-au mutat gardurile.
Ceea ce vreau eu este sa aflu situatia exacta a vecinatatilor mele. Cum pot afla aceste date, nestiind vreun numar cadastra al acestora.