avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate ANGEL978

Activitate ANGEL978

Buna! Va rog spuneti-mi daca chiriasul nu mi-a platit chiria pe februarie si martie, nu a platit intretinerea nici pe ianuarie, nici pe februarie si caruia i-am adus la cunostinta prin notificare ca vreau sa reziliez contractul cu dara de 1 aprilie 2017 dar nu vrea sa plece pot sa-l scot afara daca merg la Politie? Sau trebuie sa merg la un executor judecatoresc? am un contract de inchiriere pentru 6 luni ( 1 ianuarie -30 iunie) inregistrat la anaf si pt care am platit darile catre stat pe primele trei luni. Va rog spune-mi cum ar trebui sa procedez. La sectia de Politie de care apartinem i s-a spus tatei ca ei nu pot interveni pt ca nu sunt " recuperatori". Pot sa-i dau afara cu doi martori in baza unui proces verbal de constatare? Chiar nu pot sa-i dau afara cu Politia? Sa merg la executor, sa depun o cerure pt obtinerea unei ordonante presedentiale ? Vreau sa-i scot urgent din casa pentru a nu mai creste datoriile si apoi sa recuperez banii prin instanta daca pe cale amiabila nu se poate.
Multumesc pentru ajutor!
Buna seara!

Va rog din tot sufletul sa-mi spuneti si mie cum trebuie facuta intampinarea (ce articole din C.civ si C.p. civ trebuiesc invocate ) in urmatoarea speta (introdusa in instanta in 2012 cu primul termen la sfarsitul lunii) :

Subsemnata ...OMV....... chem in judecata pe ................... pt ca pe baza art. 404.1 - 404. C.p. civ sa dispuneti obligarea paratului la restituirea sumei ...........lei actualiz la data platii efective in raport cu indicele de inflatie, urmare a executarii silite a sentintei nr..............
Precizam ca paratul a beneficiat in mod nejustificat de doua ori de efectele titlului executoriu anterior mentionat .
Astfel , paratul a apelat la executarea silita in baza titlului executoriu reprezentat de Sent civ nr......... costituindu-se dosarul nr..............a.i. la data de 23.02.2009 ,totalul sumei executate silit din conturile subscrisei a fost de ........... lei
Ulterior, paratul a apelat la executarea silita in baza aceluiasi titlu executoriu reprezentat de Sent civ nr......... constituindu-se dosarul nr ............ , a.i. la data de 08.04.2009 , totalul sumei executate silit din conturile subscrisei a fost de ........... lei.
In al 3-lea rand, paratul a apelat la executarea silita a aceluiasi titlu executoriu reprezentat de Sent civ nr......... costituindu-se dosarul nr..............a.i. la data de 16.11.2009 , totalul sumei executate silit din conturile subscrisei a fost de ........... lei.

In speta, intoarcerea executarii ar avea loc prin restituirea sumei de .......... reprezentand suma executata silit a treia oara de catre parat, deoarece obligatia subscrisei rezultata din titlul mai sus aratat fusese indeplinita prin executarea silita la data de 23.02.2009 .
In drept , ne intemeiem actiunea pe dispoz art. 256 C muncii si art. 404.2 al 3 C.p. civ.

Mentionez ca suma s-a incasat o singura data pe 15.12.2009, cf extrasului de cont, prin ultima executare de care ei mentioneaza.De la primul executor exista negatie ca nu s-a facut acea executare de care ei spun, de la al 2-lea executor nu am primit nimic, desi i-am trimis scrisoare cu confirmare de primire prin care soliciatm acte care sa dovedeasca ca s-a facut sau nu executarea(confirmarea ca a primit scrisoarea a sosit). Am extrasele de cont in care se vede clar ca suma este incasata o singura data.

Eu am gasit un model de intampinare dar nu stiu ce articole trebuiesc folosite si cum trebuie corect formulata. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.
Va multumesc!


Subsemnatul ................domiciliat in ............. str. .........nr.... bl. ......sc. ...ap. .....jud. ..... parat in actiunea ce formeaza obiectul dosarului nr. ....../........ in contadictoriu cu reclamanta ....OMV...........domiciliat in ........str. .... nr. .... bl. .... sc. .... ap. ..... jud. ....... in conformitate cu dispozitiile art. ...............C.p.civ. in termen legal formulez prezenta

INTAMPINARE

Impotriva sus mentionatei actiuni pe care va solicit sa o respingeti.
Va solicit, de asemenea, in coformitate cu dispozitiile art. ............ C.p.civ sa obligati reclamantul sa-mi plateasca cheltuielile de judecata ocazionate de acest proces.
In fapt,.................................................................
In drept, imi intemeiez actiunea pe dispoz art. .....................
In probatoriu inteleg sa folosesc proba cu inscrisuri( extrase de la banca, negatie de la un executor ca nu s-a facut executarea , confirmarea de primire de la posta prin care dovedesc ca s-a cerut si de la al 2-lea executor negatie si nu s-a primit nimic).
In temeiul dispozitiilor art......... C.p.civ solicit judecarea cauzei in lipsa.
Răspuns la discuția scutire impozit
Multumesc frumos pt raspuns!
Am fost la primarie,la serviciul de taxe si impozite si mi s-a spus ca beneficiaza doar la domiciliul din cartea de identitate nu si acolo unde are alte bunuri.
Discuție scutire impozit
Buna ziua!

O persoana cu grad de handicap accentuat care are domiciliul in Pitesti (la oras) poate beneficia de scutirea impozitului pe teren agricol intravilan,extravilan si padurii in alta localitate (comuna Recea-Ag)?
Mentionez ca titlul de proprietate pe aceste terenuri este pe numele ei.

Va multumesc!
Buna seara!


Intr-o societate exista mai multe autoturisme si terenuri.
In luna aprilie a fost platit impozitul pentru ele.In luna iulie urmeaza sa fie radiate 2 autoturisme - in uma vanzarii lor.
Ce se intampla cu diferenta de bani platita la impozit pentru aceste 2 masini ce vor fi radiate (lunile august - decembrie 2012) ? Se va scadea din impozitul ce va fi de plata anul viitor la celelalte masini?

Va multumesc!
Starea ei nici nu s-a agravat nici nu s-a imbunatatit,a ramas la fel ca la inceput.Comisia de expertiza superioara (de la Bucuresti) a fost sesizata in termenul legal de 30 de zile in 2009 dar am primit acelasi raspuns.Nu a vazut-o nimeni,nici macar cei de la ancheta sociala ( pe acestia i-au interesat doar sa le ducem copii dupa buletinele membrilor familiei cu care locuiesti,acte cu veniturile fiecaruia si copii dupa actele medicale).
Buna ziua!

In urma cu 4 ani si 4luni bunica mea,de 78 ani (impliniti pe 08.07.2012), a suferit un accident vascular cerebral in urma caruia a ramas paralizata (nu merge,nu vorbeste, poarta tot timpul pampers pentru ca nu simte,etc). depinzand in totalitate de noi.
Pe iesirile din spital sunt urmatoare le diagnostice:
-diagnostice secundare : hipercolesterolemie esentiala,hipertensiune esentiala(primara)cardiomiopatie ischemica,fibrilatie atriala si flutter,insuficienta cardiaca ,nespecificata,ateroscleroza cerebrala,
- diagnostic principal : alte hemoragii intracerebrale -hematom intracerebral de emisfer stg 3.5cm (exista tomograf facut in 2008 si 2009)
La examenul neurologic :hemiplagie dreapta ,sindrom piramidal drept, pareza faciala dreapta tip central, dizartrie,afazie ,tulburari de memorie,de vorbire, ameteli,cefalee ,dementa mixta ,incontinenta sfincteriana,etc.

Certificatul ei de handicap are gradul 2 accentuat fara insotitor.,nerevizuibil. Am facut contestatie la Bucuresti in 2009 ,dar am primit acelasi raspuns.

As dori daca se poate sa-mi spuneti daca aceasta incadrare a fost facuta corect si daca chiar o persoana aflata in situatia bunicii mele chiar nu are nevoie de insotitor. Oare se poate intretine singura daca nu am exista noi?

Ce ma sfatuiti sa fac in aceste conditii?

Va multumesc anticipat pentru bunavointa d-voastra de a ma ajuta cu un sfat.


Răspuns la discuția bataie la politie
Nu cred ca va face mare lucru daca nu are dovezi clare ca politistii l-au batut.A trecut si unchiul meu prin aceeasi situatie la sf lui august.Doar ca politistii i-au luat cartela de telefon si i-au deteriorat-ocand le-a spus ca atunci cand va pleca de acolo va suna la salvare.Noi l-am adus la spital,la urgenta a-2-a zi dimineata si a refuzat internarea pe proprie raspundere pt ca nu are venit si platea spitalizarea.Are certificat medico-legal pt 15 zile.Am facut plangere si la Parchet si la Politia Judeteana.Cel care l-a batut in sectia de Politie se pare ca este paznic,dar a insotit politistii care nici macar nu s-au legitimat si nici pe el nu l-au legitimat.procurorul care instrumenteaza cazul a fost la sectia de ploitie din comuna Barla,unde s-a intamplat evenimentul,iar seful sectiei,car nici macar nu a fost prezent atunci au spus ca a cazut pe scari si din cauza asta are coastele rupte,dar fara sa fie julit pe maini,picioare,etc.Au fost audiati martorii care au fost de fata la conflictul verbal care a dus la acestre evenimente.
Eu astept rezultatele anchetei si voi face plangere mai departe la minister la bucuresti .

Deci,fara dovezi sansele sunt mici.
Buna ziua!
La mine a fost ieri recenzorul si nu mi-a mai cerut CNP-ul.In schimb mi s-a parut o tampenie faptul ca trebuie sa treaca toate persoanele pe care le gaseste in imobilul respectiv atunci cand vine pentru ca, la mine, ieri,de exemplu,erau in vizita parintii mei si mi-a spus ca ar treb sa-le faca si lor fisa pentru ca au fost gasiti in casa.
De asemenea o tampenie mi se pare si faptul ca treb sa le dai detalii despre anumite boli,daca ai sau nu centrala,izolatie,etc.
Răspuns la discuția Ajutor pentru caldura 2011 - 2012
si daca as declara la finante 100 lei pe perioada octombrie 2011-martie 2012 ar fi suficient?
si cum ar trebui sa procedez pentru a aceasta?

multumesc!