avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate pizzaman18

Activitate pizzaman18

Răspuns la discuția icoanele in scoala
Intrebarea mea este cati dintre cei care sustin scoaterea icoanelor si-au botezat copii sau s-au insurat la biserica ori si-au ingropat crestineste pe cineva.

Un militar, un politist...cu anumite ocazii asista fie ca vrea sau nu, la slujbe. Are dreptul de a alege? NU, cum ar fi ca in mijlocul unei manifestatii 4 militari din regimentul 1 infanterie Calugareni sa iasa din rand pt. ca "sunt ofensati si nu li se respecta dreptul de a alege"...

Eu nu sunt religios, dar o icoana sau un crucifix nu mi se pare ceva ofensator, si daca ar fi steaua lui david sau coranul lipit pe perete nu mi s-ar parea ofensator in sine ca ce reprezinta, ci m-ar deranja cand ar incerca sa schimbe o minoritate dorinta majoritatii.

Iar legat de educatie, nu are nicio treaba cu religia, din punctul meu de vedere e ok cum este acum, cine este crestin asista cine nu, nu.
Răspuns la discuția Trafic de cannabis
Am sa comentez si eu putin avand in vedere ca am niste prieteni care au facut ca tine.. Ca prima abatere si avand in vedere ca era drog de risc vei scapa cu suspendare la 3 ani cel mai probabil si plata unei amenzi in cuantum de cat vor aprecia procurorii gramele vandute. Zic asta ca de obicei se apreciaza mai mult decat real si se inmulteste cu valoare de piata din cate stiu. probabil vei plati in jurul la 5000 de lei amenda. Cazierul va disparea la 5 ani dupa terminarea perioadei de suspendare daca tin eu bine minte. Si legat de seful tau, dupa cum stii in Romania nu prea se cere cazier la joburile serioase..acum daca vrei sa faci taximetrie sau sa fii sofer profesionist ori agent de paza iti vor cere..dar la munca de birou stai linistit.
Nu am Casco, dar am RCA ca toata lumea..sau mai bine zis cum ar trebui sa aiba toata lumea
Am RCA la Capratica #-o, voi suna la ei..sa inteleg ca fiind caz de forta majora voi putea rezolva ceva cumva..pe RCA..?
Buna ziua,

Sunt nefericitul posesor al unei masini prinsa in furtuna de acum 2 zile din Cluj-Napoca. Masina a fost parcata intr-o parcare publica platita care apartine de primarie. A trecut furtuna lasand in urma un dezastru pe strazi si eu m-am trezit cu masina "zob", mai bine zis cu daune pe 70% din totalul caroseriei...daune pe care, neavand casco nu prea am cum sa le recuperez de la asigurator. Am bilet de parcare, 3 martori, constatare de la Inspectoratul general pt situatii de urgenta si deviz de la reprezentanta unde arata valoarea daunelor, mai exact 4500 EUR#-o

Daunele au fost provocate de la tigla cazuta de pe o cladire de patrimnoniu , mai exact de pe Biserica Reformata. Am vorbit cu un avocat si mi s-a sugerat sa atac in instanta Primaria Cluj (administratorul parcarii) cat si Biserica (raspunzatoare de desprinderea tiglelor) .

Ca o precizare, Furtuna a fost incadrata la caz de forta majora. Intrebarea mea se refera la sansele de a obtine in instanta prejudiciul si eventual cat va dura procesul. Precizez ca astazi s-au adresat somatii de plata a daunelor catre ambele institutii, cu confirmare de primire si astept raspunsul negativ de plata.

Se merita in instanta sau ma lupt degeaba?
Daca intre timp mai sufar un accident in care eu nu am fost vinovat...si procesul este in desfasurare...ce se intampla? Mentionez ca eu NU sunt din judetul Cluj iar o eventuala expertiza as dori sa fie facuta la mine, se poate?
Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat:

Un prieten, mai bine zis un prieten cu probleme in a-si plati datoriile, m-a rugat sa-l imprumut cu o suma de bani, mai exact 500 EURO spunandu-mi ca e dispus sa faca contract ca mi-i inapoiaza in termen de 30 zile, dar ca imi da ca si gaj masina ( se refera ca imi da toate actele etc) si in caz ca nu imi da banii la data stabilita sa ii pot lua masina.

Eu sunt tentat de oferta doar ca vreau sa stiu cat de legal este acest lucru si cum ar trebui facut, deoarece in cazul neprimirii banilor sa ii pot lua masina atunci fara nicio speta, fara sa trebuiasca sa il dau in judecata si sa vin cu executor. Eu ma gandisem la un act de vanzare cumparare care sa aiba ca data de vanzare o zi din viitor si sa cuprinda un articol ca acesta devine nul in cazul primirii sumei de 500EUR inainte de data intrarii in vigoare a contractului.

Eu ma astept ca banii sa nu ii mai vad si de aceea va intreb, cum pot intra in posesia masinii si mai ales unde trebuie sa ma duc si cu ce documente, eventual ce pret ar costa acest contract.

Va multumesc.
Buna ziua,

Sunt nefericitul client al aceste neserioase companii aeriene. Pe data de 7 Iunie am achizitionat 2 bilete dus-intors pentru 2 persoane la zborul BlueAir Bucuresti-Viena din data de 18 respectiv 20 septebrie 2010.

Dupa aceea am facut rezervare la un hotel in Viena (Austria trend Messe) pentru noptile de 18 si 19 Septembrie. Am achitat hotelul in avans ,avand polita de nonrambursare (era mai ieftin la promotie).
Acum 2 zile am primit mesaj pe telefon cat si email de la BlueAir continand urmatoarele:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Buna ziua!

Compania aeriana Blue Air doreste sa va informeze ca zborul 0B 153 Bucuresti-Viena din data de 18-Sep-2010 07:05 a fost anulat din motive operationale.

Va rugam sa anuntati pasagerul Alexandru-Mihai Anghel (cod de confirmare B8LS3A).

In cazul curselor anulate din motive operationale, putem oferi pasagerilor posibilitatea sa modifice gratuit biletele pentru orice cursa a Companiei aeriene Blue Air, in functie si de disponibilitatea zborurilor noastre.

O a doua varianta, ar putea fi crearea unui cont in cadrul serviciilor noastre, echivalentul sumei platite de catre dansii, suma pe care o vor putea folosi ca o reducere din contravaloarea viitoarelor bilete achizitionate la noi.

De asemenea, este foarte important faptul ca daca viitoarele bilete vor costa mai multe decat contravaloarea sumei din contul respectiv creat, diferenta va putea fi platita cu carte de credit/ debit, prin intermediul serviciului nostru de asistenta asigurat de Departamentul Reservations and Customer Service.

A treia varianta de solutionare a acestei situatii este rambursarea sumei integrale platite pe aceste tichete.

Fie ca se va opta pentru prima, cea de-a doua varinta sau a treia, trebuie inaintata o solicitare venita strict din partea pasagerilor, care sa contina numerele de confirmare ale rezervarii si optiunea aleasa de catre fiecare pasager, la adresa claudia.dinica@blue-air.ro.

Pentru mai multe detalii, nu ezitati sa ne contactati la numarul de telefon mai sus mentionat.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat si va uram o zi buna!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am facut reclamatie pe adresele lor de email in acea zi,dar nu am primit raspuns. Tot ce doresc este sa ajung pe data de 18 Septembrie la Viena si nu sunt interesat cu ce companie aeriana ci doar sa ajung acolo fara un cost suplimentar. Bine-nteles ca nu mi-au raspuns la mail-uri, iar la telefon astept cu zecile de minute si nu dau de ei.
Am sunat la ANPC si acolo am fost sfatuit sa astept un raspuns de la ei si apoi sa fac plangere (care va fi solutionata in 30 zile)

Eu le-am explicat celor de la BlueAir ca am prejudicii materiale si morale datorila anularii zborului. Am camara de hotel platita in avans (pana la data anularii) care o pot demonstra cu ordinul de plata. am Chitanta electronica de la Gecad ca am platit biletele la BlueAir . Sa nu vorbim de prejudiciile de natura morala pentru care am de gand sa cer despagubiri.

La aceste documente se mai adauga conversatiile pe email intre mine si hotel cat si site-ul de rezervari, un extras de cont bancar.

Cum sa procedez? As vrea sa-i actionez in instanta si ca cer daune (financiare+morale) de 2000-3000 RON. Cum sa fac asta, cam ce as avea nevoie? Ce trebuie sa mai aduc la dosar?

Multumesc pentru raspunsuri.