avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate geolivbv

Activitate geolivbv

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se pune problema ca spitalul sa se costituie parte civila in procesul penal, deoarece plangerea penala a fost retrasa... Ba mai mult, masina nu s-a reparat pe RCA-ul vinovatului (deoarece era [Editat]...deci probleme), ci pe CASCO. Desi a fost mentionat numele si datele de contact ale vinovatului producerii accidentului, factura a venit pe numele soacrei mele.
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Anul trecut, in luna august, am avut un accident auto. Pe scurt: un sofer baut a taiat o curba si a intrat in masina noastra. Soacra mea, care se afla pe locul din stanga spate, a avut nevoie de 7 zile de spitalizare. Desi nu era vinovata, ba mai mult, a dus dovada ca e asigurat, la aprox o luna, s-a trezit cu factura de la spital.
Cat de legal este acest lucru? Ce se poate face? (mentionez ca nu a achitat factura, tocmai din motiv ca avea calitatea de asigurat la momentul producerii accidentului si practic ea a fost victima, nu vinovat.)
Multumesc anticipat...
Nu e asociatiede proprietari ci..."Administratie". Practic una din firmele dezvoltatorului factureaza. Aceasta taxa reprezinta cheltuieli de administrare in care intra: firma de curatenie, firma de gradinarit...etc. Intr-adevar, taxa se calculeaza /mp (0,30E/mp). Ideea e ca pe facturile neachitate pune penalitati de 0,5% zi si mi se pare mult prea mare suma.
Buna seara,
As dori sa stiu care este cuantumul maxim permis de lege pentru penalitatile la facturile de administratie dintr-un carter rezidential nou. Mentionez ca dezvoltatorul administreaza cartierul, iar taxa de administrare este de 33,56E/luna. Daca imi puteti spune si temeiul legal, ar fi nemaipomenit.
Va multumesc
Răspuns la discuția Avocat penalist in Brasov
Nu m-ati inteles... Vreau o recomandare sau un avocat care vrea sa se implice in acest caz... Asa....liste cu nume, stim unde sa gasim...:)
......................................................................................................................................
Chiar nu-mi puteti recomanda pe nimeni?....sau nu-i niciun penalist din Brasov pe-aici?:(
Buna ziua
Am nevoie pentru un apropiat, de un penalist bun intr-un proces de inselaciune (completare adeverinte salariu pentru credite bancare). Din cate stiu procesul e in Brasov, pe la jumatatea lui februarie, dar cred ca se poate cere amanarea pentru angajarea unui aparator ales...
Astept raspunsurile dvs
Va multumesc
Niciun mediator din Brasov?...:(
Chiar am nevoie de serviciile unuia. Multumesc.
Multumesc mult pentru promptitudine. Acum nu-mi ramane decat sa caut un mediator in Brasov...
Daca mai are si altcineva alte opinii pe aceasta tema, sunt binevenite:D
Pana ici am priceput, dar mai am o nelamurire :D Atunci cand instanta da termen de 2 luni, pana la implinirea termenului, daca venim cu hartiuta de la mediator, se poate rezolva mai repede. Adica...noi putem merge intai la mediator si cand ne prezentam in instanta....avem si procesul verbal si acordul de mediere. Asa nu merge?
Pai pentru divorturile cu minori a ramas aceeasi procedura? Azi s-a promulgat o lege.... Nu mai inteleg nimic