avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate diana_mm27

Activitate diana_mm27

Buna ziua! Am incheiat un contract de inchiriere incepand cu data de 01.11.2012 care inainte de expirare a mai fost prelungit pana la 31.10.2014, pentru folosinta unei case, curte comuna cu inca o casa tot a proprietarului. Contractul este inregistrat la organele fiscale, fiindu-mi decontata chiria, avand in vedere statutul grefierilor. S-a stabilit de la inceput ca se va emite o chitanta pe care eu sunt obligata sa o depun la contabilitate pentru decontarea acestei chirii. In urma unor neintelegeri din partea proprietarului, dupa cum urmeaza:
- igrasie foarte mare, mucegai foarte mult pe peretii incaperilor (camere, bucatarie, camara, hol). La preluarea casei era zugravit si raschetat parchetul, probabil pentru a acoperi aceste nereguli, avand in vedere ca la foarte scurt timp de la mutare au inceput aceste mari probleme. Masurile le-am luat doar noi, acesta nefiind sub nici o forma interesat in vreun fel sa ne ajute sau sa remedieze problemele. Am cumparat multe solutii antimucegai care nu au avut un efect decat de scurta durata, maxim o luna. O singura data ne-a spus ca are o galeata de lavabil antimucegai pe care o putem folosi, dar sa rezolvam noi. Am facut si acest lucru. In privamara lui 2013 am discutat sa remedieze cumva problema. A spus ca va face lucrari de hidroizolatie si izolatie, la cea din urma oferindu-se sotul meu, nefiind de specialitate, dar avand habar oarecum, sa ii faca aceasta lucrare in limita timpului disponibil, avand in vedere ca lucram amandoi si avem 3 copii minori (1 an, 3 ani si 7 ani) de care ne ocupam doar noi. Nu a achizitionat materialele in primavara, cum a fost vorba, ci abia in luna iulie 2013. La sfarsitul lunii septembrie a inceput cu presiuni asupra sotului sa termine cu izolatul ca vine iarna. Sotul a lucrat absolut singur, fara nici un ajutor din partea proprietarului nici macar pentru sculele folosite (nici macar schela, spunand ca este de datoria noastra), curentul a fost suportat tot de catre noi pentru aceasta lucrare unde au fost folosite diverse scule (bormasina, flex etc., fiind tot ale noastre), iar in luna octombrie a survenit si decesul mamei mele de care tot noi ne-am ocupat (si ingrijit-o tot in aceasta locuinta). Proprietarul a inceput sa vina foarte des si sa ceara explicatii de ce nu termina cu izolatul, desi nu-i mai cumparase materialul necesar pentru a izola, respectiv placile pt izolat, la foarte scurt timp dupa decesul mamei mele a venit si a spus din nou acelasi lucru, i-am spus ca nu a mai avut timp sotul, avand aceast eveniment, spunand pe un ton jignitor ceva de genul "ce asta-i motiv"... Urmare acestor cuvinte, i-am spus clar ca nu ne mai ocupam de aceasta izolatie, acum avand ca urmare faptul ca nu mai doreste sa-mi semneze chitanta care imi este necesara la decontul chiriei, avand in vedere ca eu i-am achitat contravaloarea chiriei si a impozitului aferent pentru luna ianuarie 2014 inca din data de 3, iar dansul nici in acest moment nu mi-a dat chitanta fara de care nu mai pot onora plata chiriei. Am uitat sa mentionez faptul ca din cauza igrasiei mi-au mucegait dulapurile, canapeaua, saltelele de la copii, o plapuma, plus alte bunuri. Ce trebuie sa fac? Mai sunt si multe alte nereguli pe care le are proprietarul legat de aceste imobile.
Buna ziua! Am o mare rugaminte sa-mi spuneti ce ar fi de facut in situatia in care ne aflam. Mama mea a introdus actiunea de divort intrucat tatal meu, pe fondul consumului excesiv de alcool, a provocat nenumarat scandaluri. Divortul s-a pronuntat foarte repede, dupa care a urmat partajul, care nici acesta nu a durat prea mult. S-a dispus prin aceasta sentinta ca mama sa primeasca intreg apartamentul, intrucat este foarte bolnava (cancer in metastaza, grad de handicap I), intabularea apartamentului pe numele ei, evacuarea acestuia din imobil si sa-i plateasca cheltuieli judiciare. Ultimele 2 nu s-au "indeplinit" intrucat ne-a fost mila sa-l dam in strada, fiindca nimeni nu vrea sa-l primeasca dintre rudele lui, iar banii, bineinteles ca nici pe acestia nu i-a dat mamei intrucat nu-i mai ramaneau lui de baut. Continua cu scandaluri foarte mari, eu trebuie sa ma ingrijesc de mama si locuim intr-o camera 4 persoane, fiindca nimeni altcineva nu se ocupa de ea, si ne terorizeaza aproape zilnic cu amenintari, tipete si tot ce tine de un scandal in toata regula. A ajuns sa arunce cu cutitul dupa mine, l-a amenintat pe sotul cu o foarfeca mare. Am ajuns la disperare, nu stim cum sa mai procedam. Fetitele sunt mici (2 si 6 ani), sunt si ele foarte speriate... Va rog foarte mult, dati-mi un sfat, ce ar trebui sa fac sa se termine toate acestea cat mai repede. Va multumesc mult de tot.
As dori sa stiu daca se poate interna definitiv o persoana cu probleme destul de grave pe fondul consumului de alcool intr-o unitate spitaliceasca de stat, avand in vedere ca pe rolul instantei exista actiunea de punere sub interdictie si exista numita o persoana ca fiindu-i curator. Si daca exista aceasta posibilitate, va rog mult de tot sa-mi spuneti, daca cunoasteti aceste unitati unde ii primesc pe acestia. Va multumesc foarte mult.
Am depus la OPC o sesizare prin care faceam cunoscut faptul ca banca nu mi-a comunicat marirea dobanzii in scris la adresa de domiciliu, conform contractului incheiat cu aceasta. OPC-ul a amendat banca si a dispus "restituirea sumelor incasate in perioada scursa de la majorarea costurilor si pana la data aducerii la cunostinta in scris, a noii rate a dobanzii, in termen de 15 zile", iar aceasta a contestat procesul verbal in instanta. Pe fond a fost respinsa plangerea formulata de banca, care a depus recurs ulterior. Si recursul a fost respins si a mentinut sentinta Judecatoriei. Decizia a fost irevocabila. Ne-am adresat banii cu o cerere de a pune in aplicare sentinta si decizia, depunand si copie dupa acestea. Banca a inregistrat cererea, ne-a trimis sms ca in termen de 6 zile ne va da un raspuns, insa acest lucru nu s-a intamplat nici in ziua de azi. Cererea la banca a fost depusa la data de 22.05.2012. Termenul de 15 zile a expirat si tot nu au comunicat absolut nimic nici in scris, nici telefonic, nici cum... Ne-am adresat azi din nou OPC-ului, insa acestia au spus ca mai mult de a le da din nou o amenda, nu au ce face si sa ne adresam instantei pe cale civila sau unui executor judecatoresc. Am dori sa deschidem o actiune civila si va rog foarte mult daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu temeiurile in baza carora as putea formula aceasta actiune. Va multumesc din suflet.
Va rog frumos, din nou, sa imi spuneti carui parchet trebuie sa ma adresez, celui de pe langa judecatorie sau pentru familie. Va multumesc foarte mult.
Am inteles care ar fi caile. Va multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile si pentru ajutor.
Am inteles, multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Martori sunt destui printre vecini, chiar unul care impreuna cu sotul meu l-au dat jos de pe geam, chipurile ar fi vrut sa se arunce, insa pana a venit politia l-au si dat jos. Trebuie facut ceva pentru ca ne terorizeaza incontinuu. Multumesc din nou.
Buna ziua! Ma intereseaza care sunt conditiile unei internari nevoluntare a unui alcoolic, respectiv tata, intrucat acesta nu este deacord sa mearga benevol la dezalcoolizare si a inceput sa fie si agresiv, pana acum a fost agresiv doar verbal dar acum ne agreseaza si pe noi (sotul meu, eu si mama mea). Locuim cu parintii mei, eu, sotul si fetitele (4 ani si 4 luni si respectiv 4 luni) intrucat mama mea este grav bolnava, are cancer si nu se mai poate alimenta normal (are gastrostoma) si are nevoie de ingrijire permanenta. Am chemat si politia intrucat, intr-o manifestare bahica, a vrut sa se arunce pe geam, o ameninta pe mama mea ca o va bate chiar daca va face puscarie, eu am fost agresata de el deoarece m-am interpus intre ei atunci cand vroia sa o loveasca pe mama (care are abia 40 kg din cauza bolii), era sa arunce in aer blocul intrucat a lasat aragazul deschis, fara flacara, timp de minute bune, noroc ca era geamul larg deschis, stam incuiati in camere din cauza lui, si multe altele. Am uitat sa precizez ca mama a introdus si actiune de divort. Va rog mult de tot sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a-l putea interna la dezalcoolizare. Va multumesc mult de tot.