avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate teo2304

Activitate teo2304

Răspuns la discuția imprumuturi bancare
imobilul achizitionat este ipotecat,dar in cazul in care nu este acoperit imprumutul, banca poate recurge la recuperare prin actiune in exterior( sechestru pe alte bunuri)?
buna ziua,
as dori sa-mi spuneti daca in cazul in care o persoana a efectuat un imprumut intr-o banca din strainatate pentru achizitionarea unui imobil si a ajuns in imposibilitate de plata, imobilul este ipotecat de acea banca( alta conditie nu exista in contract), poate actiona in tara( romania) ca sa-si recupereze diferenta de bani( dintre valoarea imprumutata si valoarea obtinuta prin vanzarea actuala a imobilului)?
Răspuns la discuția contract donatie
este precizata o anumita perioada in care se poate instraina bunul prin donatie?
Buna seara,
as dori sa-mi spuneti daca un bun care este dobandit prin donatie se poate inapoia tot prin donatie fostului proprietar si care sunt conditiile( timp, pret, etc)

Va multumesc
E sigur ca dupa actiunea in instanta voi primi salariile? Societatea e silita sa le achite? Sunt mai multe persoane salariate in situatia mea si suntem disperati, am muncit 6 luni degeaba?
Buna ziua,
revin cu acelasi subiect si anume, lucrez la o unitate de constructii care de 6 luni nu mi-a achitat salariile, tot amanând de la o saptamana la alta plata acestora.
Am primit in interes de serviciu o masina pentru a ma deplasa, in cazul in care nu predau masina pana nu-mi achita salariile, ce se poate intampla?
E o solutie pentru a-i constrange sa-mi plateasca salariile restante fara a recurge la sesizare la ITM si actiune in instanta? Mi se poate desface contractul de munca pentru ca nu predau masina?


Va multumesc!
Răspuns la discuția salarii restante
Acum am primit si o informatie ca ar fi cam 70 de sesizari facute la ITM pentru aceleasi motive. Unitatea a primit amenzi( pe care nu le plateste ,la fel si salariile restante). Chiar nu exista nicio solutie pentru a recupera un drept ( prevazut in codul muncii), aceasta societate isi poate face propriile reguli intr-o tara de drept?
Cum sa procedez ,eu si ceilalti 70 de salariati ,pentru a ne primi un drept castigat prin munca cinstita?.....e revoltator!!
Răspuns la discuția salarii restante
E o rusine ce se intampla in unele societati din Romania....sa muncesti si sa nu fii platit pentru munca ta. Practic se amana de la o saptamana la alta plata salariilor. Asa s-au adunat 6 luni de neplata. Traim in tara nimanui!!
Buna ziua,
as dori sa-mi spuneti , in cazul in care lucrez la o unitate( constructii) cu carte de munca si de 6 luni unitatea a tot amanat plata salariilor, efectiv pe 6 luni nu am fost platit deloc, care este calea legala si cum ar trebui sa procedez pentru a-mi primi retributiile pentru munca depusa.
La 1,3 prima proba in sange si 1,1 a doua ce as putea sa fac si ce se va intampla?
Este posibil sa scap cu amenda administrativa?Cum ar trebui sa procedez?