avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1923 soluții astăzi
Forum Activitate nicollungu

Activitate nicollungu

Răspuns la discuția restructurare post invatamant
Multumesc mult de tot pentru informatii. In cazul in care mai exista un coleg, de aceeasi specialite, dar cu norma intrega (exista o norma si jumatate), nu era necesara o evaluare? Nu exista posibilitatea legala sa ramanem fiecare pe cate 1/2 norma, avand in vedere ca functionam in locatii diferite?
Inca o data, multumesc
Răspuns la discuția restructurare post invatamant
Multumesc pentru raspuns. Inca o intrebare: Cat este perioada de preaviz in acest caz? 15 sau 20 de zile? Pot beneficia de un salar compensator?
Va multumesc
Buna seara,
sunt (inca) angajata in invatamant ca si cadru didactic auxiliar cu o jumatate de norma. Ca urmare a tendintei de restructurare din sistem, Inspectoratul Scolar nu a mai aprobat pentru scoala noastra decat 8 norme didactic auxiliar, pana acum existand 8,5 norme. Directorul scolii a decis sa reduca jumatatea de norma pe care functionez eu, in adresa de la inspectorat neexistand specificat postul ce trebuie restructurat. Mentionez ca normativele in vigoare permit existenta acelei jumatati de norma. Ce pot sa fac? Pot sa contest decizia directorului? Pot sa actionez in instanta? Exista ceva etape premergatoare?
Va multumesc
Pe baza carei legislatii se poate infiinta o firma de inchiriere forta de munca? Sunt necesare ceva documente in plus sau personal specializat? Orice detalii imi sunt de ajutor.
Va multumesc!
Buna ziua,
ce acte trebuie sa-mi dea de la firma daca mi-am depus demisia? Exista vreo fisa de lichidare, decizie etc? Mi-am depus demisia luna trecuta, mi-au inregistrat-o si dupa preaviz "la revedere", nu mi-au dat nici un act!
Buna ziua,
sotul meu este programat sa intre in CO cu data de 7 august iar in 4 august doreste sa-si anunte demisia, urmand sa intre in preaviz cu data de 7 august. Poate sa efectuezez CO in perioada de preaviz, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa mearga la servici? Mai are dreptul la 10 zile concediu paternal (pe care firma i-a promis ca i le plateste, dar nu e sigur), poate sa le solicite in timpul preavizului? ce se intampla in acest caz (se asimileaza preavizului sau acesta se suspenda)? Ne-ar interesa ce solutii ar mai fi pentru a pleca fara preaviz ( acordul partilor este exclus - firma nu vrea sa semneze)!

va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția salar pt nastere conform CCMN
mersi pt raspuns
Buna ziua,
Lucrez in invatamant si in din iunie 2005 sunt in concediu pentru ingrijirea copilului. Am depus la servici o cerere prin care solicitam un salar "bonus" conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 51, lit c : un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil; de la servici mi s-a spus ca ei nu au auzit de asa ceva si ca nu pot solicita la bugetul lunar acel salar pentru ca nu au o baza legala si nu exista nici o "metodologie" lucru precizat si in raspunsul in scris pe care l-am solicitat la cererea mea. Le-am dus eu monitorul oficial Partea V nr. 1 din 22/02/2005 unde este publicat susnumitul contract si mi-au spus ca pe ele nu le intereseaza decat partea I din M.O. Am fost atunci la Inspectoratul Scolar Judetean unde am vorbit cu juristul institutiei care mi-a aratat si Contractul colectiv unic la nivel de ramura invatamant pe 2004 ( nu stiu ce este cu cel pe 2005) unde la art 36 este specificat acelas lucru ca si in CCMN art 51 lit c, dar ca atata timp cat cei de la scoala invoca "metodologia" ei nu au ce sa faca. Am fost din nou la scoala unde mi s-a spus ca virgula citez: "juristul spune numai prostii" si atata timp cat ei nu au o baza legala nu imi dau acel salar.
Ce pot face mai departe? Refuzul lor il vad ca pe o incalcare a drepturilor mele ca angajat deoarece eu stiam ca orice contract la nivel de ramura, de unitate etc se supune CCMN. E adevarat ca pot face plangere penala? impotriva cui exast si unde?
Va multumesc.