avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate viorica bulzan

Activitate viorica bulzan

O firma cu obiect de activitate " Transporturi rutiere de marfuri" cu cifra de afacere sub 2250000 lei aplica regimul TVA la incasare ,mentionez ca lucram numai cu facturi si incasare prin banca atit intern cit si intracomunitar
multumesc pt raspuns
firma x din romania platitoare de tva inreg in reg intracomunitar achizitioneaza masina tonaj mare din CZ firma y platitoare de tva si valida
Intrebare:cum o inregistrez in contabilitate la taxare inversa sau la exceptii ?
multumesc pt ajutor
Discuție revisal
am reinstalat windowsul in calculator inainte am facut copie pe stick dupa instalare windows am facut copie de pe stick pe calculator a revisalului iar acuma nu mai deschide revisalul, va rog frumos ajutatima
Am o angajata care ar avea drept de a intra in pensie la limita de virsta,si imi cere adeverinta,lucreaza la firma noastra din 2009 ,mentionez ca din 2011 evidenta cartilor de munca se tine electronic,si am o intrebare, noi trebuie sa -i eliberam adeverinta ca din 2011 si pina in prezent este angajata noastra sau cei de la
Directia muncii unde depuneam declaratiile nominale cu veniturile
multumesc mult
Ce documentatie trebuie sa fac la fisc pt rectificarea decontului 300 in trim III 2012
MULTUMESC MULT
Sintem firma cu activitate comert fast food si trebuie sa angajez vinzatoare,tin sa precizez ca functionam doar in zilele de festivaluri organizate de diferite Primarii din tara ,in acest caz trebuie sa intocmim contract de munca individual sau sa ii inregistram la ITM ca zilieri ? multumim mult
Răspuns la discuția penalizare pensie anticipata
daca ziceti ca stagiul la anticipata partiala este de 31 ani si 3 luni eu avind 35 ani ,diferenta
dintre 35-31.3 este de 3 ani si 7 luni.
O sa fiu penalizata pentru 43 de luni sau pentru 60 luni ?
multumesc !
Sint nascuta in 1958 decembrie, am 35 ani lucrati fara intrerupere,am inteles ca pot iesi la pensie antipipata inb decembrie 2013 daca am 40 ani vechime sau in decembrie 2013 pot iesi in anticipata partiala daca am 30 ani vechime.
Intrebare: Daca in decembrie 2013 am 35 ani vechime cit o sa fiu penalizata ?
in procente mult,putin ? multumesc pt raspuns
Discuție decont tva
doresc sa ma informati daca factura proforma o introduc in decontul de tva dec 300
Răspuns la discuția vechime in munca
la un c.m.i cu timp partial de o ora /zi care este suma platita la asigurarile de sanatate