avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate magureanu_77

Activitate magureanu_77

Buna ziua
Mama mea se afla momentan in alta tara ,si pentru a iesi la pensie anticipat ar trebui sa mai cotizeze cam 6 luni ,pentru acest lucru trebuie sa incheie un contract de asigurare cu casa de pensii.intrebarea mea este daca se poate face de acolo aceasta procura pentru a putea eu sa semnez acel contract si mai tirziu sa depun dosarul de pensie .Multumesc
Discuție permis auto
Va rog daca se poate SA-MI SPUNETI DACA PERMISUL DE CONDUCERE EMIS IN 2008 FARA STEAGUL UE ESTE VALABIL IN ITALIA 2012 ?
Buna ziua!Astazi 21.05.2012 am primit o adresa ce tine loc de conciliere ,de la S.U.P.A.G.L BRAILA pe numele tatalui meu care a decedat din 2008 ,dar ,,,acum au trimis aceasta hartie din care reiese ca exista debite din 2003-47.21ro si 2004-141ron +548.50dobanzi total de plata 736.71.Sunt foarte multe persoane din br in asemenea situatie ,,,si va rog sa-mi spuneti daca este corect ce se intimpla dupa atitia ani ei vin si cer asemenea sume ! VA MULTUMESC !
:stunned:
Am facut o plingere la OPC impotriva unei institutii nonbancara.....este ilegal tot ce se intimpla acolo sau o fi responsabil cineva de sus de la .....EU NU REUSESC SA INTELEG DE CESE PERCEP ATITEA TAXE SI PT O LIMITA DE CREDIT DIN 2007 DE 2700 RON /////ACHITAND LUNAR 80-100-120 RON MAI AM SI ACUM 3200 RON .(...5% -----1700 RON DOAR DEPASIRE LIMITA +PENALITATI LA PENALITATI +DOBANDA +ADMINISTRARE CARD CARE ESTE EXPIRAT NU AM MAI FACUT RETRAGERI DIN 2008 .....AM SA PLATESC !!!! ESTE STRIGATOR LA CER !:sorry:
multumesc pt raspuns mentionez ca nu avem succesiunea facuta ,iar de aceasta datorie nu am stiut nimic de la raiffeisen ,,,era normal sa primim cesiunea dintre banca si eos ksi ,eu nu pot sa platesc in contul cuiva fie si eos ksi 2200 fara sastiu din ce se compune (suma cesiunata+comisioane ....)pe care nu vor sa mi-o justifice pe motiv ca nu am succesiunea ! dar bani am cum sa-i platesc ?
Răspuns la discuția citatie executor judecatoresc
=D>am reusit sa rezolv au platit cei de la asigurari logic dupa 3 ani ,,,dar ...
buna ziua ! am primit de la eos ksi instiintare ca tatal meu are o datorie la un card raiffeisen din 2003,de care eu nu am stiut mentionez ca tatal meu a decedat in 2008 si am aflat de la cei de eos ca ultima plata a fost facuta in 2007 si era o descoperire de card ,,,logic cei de la raiffeisen trebuia sa trimeata instiintare de cesiune catre eos .Am solicitat de la eos sa-mi trimeata dovada ca aceasta datorie nu este prescrisa de la biroul de credit este ,detalii despre comisioane ...suma ajungind acum la 2200 ron ,si sa devin eu coplatitor sa le platesc datorie ,,,pe ce baza ? astept de la dvs o parere ca de la dinsii nu am cum sa obtin aceste detalii ca nu am succesiune ,,,,dar bani cer ?
Răspuns la discuția citatie executor judecatoresc
Aveti dreptate este Somatie SI IN CAZUL IN CARE NU ESE PLATITA SUMA VOR PROCEDA LA EXECUTARE SILITA CONFORM LEGII, SE POATE ASA FARA SA EXISTE O SENTINTA ? MAI ALES CA EXISTA SI ASIGURARE .....SE POATE FACE RAU CEVA ACUM PE TERMEN SCURT PINA SE REZOLVA SPER CU ASIGURAREA ?
VA MULTUMESC !
Buna ziua
Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva macar cu un sfat ,pt ca am primit astazi o somatie cu titlu executoriu ,pe numele tatalui meu care a decedat din 2008 si d-sul ava un credit la din 2004 dar la care a vea asigurare.In timp util am fost la reprezentanta si am depus dosarul de daune si am crezut ca s-a rezolvat problema ,dar banca a vindut la o firma de recuperare si asigurarea nu avea cui sa-i faca plata .si se pare ca au uitat sa mai solutioneze acest caz din 2008...dar am primit acasa SOMATIE ....am fost la asigurare si au sunat la reprezentanta la bucuresti ...dar ce sa fac eu acum ....ca mi-au spus ca ma suna ...si SOMATIA este cu termen de 1 zi si cei de asigurare au vb cu executoarea samai astepte sa vada ce este cu acest dosar ....ce se poate intimpla oare ?:(:(
Am avut o datorie la intretinere pe care am achitat-o ...si a mai ramas penalitati la aceasta datorie in suma de 3810 ron,dar nu se aplica legea de scutire de penalitati ...mentionez ca baza a fost calculata si platita ...nu stiu ce va urma ?