avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate Jeni Nedelcu

Activitate Jeni Nedelcu

cum se poate desface adoptia unui tinar de 18 ani , potrivit art.477, alin 3 , se poate , doresc sa stiu procedura.
multumesc
Buna ziua,
mi-am trimis demiasia prin posta ,cu, confirmare de primire,dar, angajatorul a refuzat s-o primeasca , ce este de facut ?
multumesc
Răspuns la discuția Concediul de odihna
..in aceasta situatie ce pot sa fac daca am nevoie de mai multe zile, pot cere zile de CO pe anul in curs,caci, de C studii , nici nu poate vorbi..
Buna ziua,
sunt angajata la un SRL din aprilie 2011,in decembrie am fost anuntata ca trebuie sa-mi iau concediul si ca am dreptul la 25 zile. I-am anuntat ca il pastrez ptr ianuarie deoarece am sesiune la master .Acum ma anunta ca am dreptul doar la 21 zile,cum e legea si ce este de facut deoarece mai am din concediul pe anul trecut doar 7 zile , iar sesiunea dureaza doua saptamini,
multumesc
dupa cite luni de la neplata pensiei de intretinere se poate face plingerea de abandon cf Art ?305 Cp
Răspuns la discuția Utilizator nou
bun venit printre noi
Răspuns la discuția ce este de facut?
multumesc ptr raspuns,dar, mai am intrebari,sper sa ma luminati,de ce peste tot ,la angajare,se pune problema virstei(este o discriminare care nu poate fi dovedita,mereu se gasesc subterfugii),sau, problema experientei,din moment ce nimeni nu te angajeaza, cum sa capeti experienta,este o problema majora,eu nu reusesc sa gasesc ceva potrivit studiilor ,datorita experientei si virstei,ce este de facut,poate ar trebui ceva schimbat in legislatie, sunt multi in situatia mea
Răspuns la discuția ce este de facut?
in cazul trimiterii prin posta a demisiei,eu de la ce data pot sa nu ma mai prezin la post,iau in calcul data trimiterii,sau astept sa ajunga la societate(in acest caz,ar fi un dezastru ptr mine),asa cum stim ,demisia produce efecte imediate
multumeasc
Răspuns la discuția ce este de facut?
asta incercam sa va spun ,art 81 ,alin 8,dar,se pare ca nu ati inteles
Răspuns la discuția ce este de facut?
stimate domn,aici nu este vorba de acordul partilor,vorbesc de art 81 alin 8,Republicata in temeiul art. V din Legea nr. 40/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 — Codul muncii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 225 din 31 martie 2011, dandu-se textelor o noua numerotare. Legea nr. 53/2003 — Codul muncii a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003, si a mai fost modificata si completata prin: