avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate lamar

Activitate lamar

3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este ok asa, este obligatia lui sa plateasca testele. Si la sotia mea la lucru, la cei care nu sunt vaccinati se cer teste PCR daca sunt liberi mai mult de 2 zile sau la venirea din concediu dar toate cheltuielile sunt suportate de angajator.
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asta este undeva in zona gri a legalitatii. Da, pe card va vireaza intreaga suma negociata ca salar, este fiscalizata si se platesc taxele aferente numai ca diferenta intre salariul din contract si ceea ce va plateste de fapt este considerat ca bonus sau prima de performanta ramanand la latitudinea angajatorului daca da sau nu acei bani. Daca nu va miscati cum vrea el, poate oricand sa taie partial sau complet acel bonus, prima si nu aveti cum sa-l fortati sa plateasca,."luna asta nu ai atins targhet-ul asa ca primesti numai jumatate din bonus" .... si nu aveti ce sa faceti. Sau cum am patit eu la un astfel de angajator, Toate bune si frumoase pana cand a inceput povestea cu covid-ul si am intrat in somaj tehnic. 3 luni, am primit 75 la suta din salar, dar din salariul de pe contract nu din cel negociat, angajatorul a spus ca din moment ce nu lucram nu are de ce sa ne dea bonusul ce reprezenta diferenta dintre salariul negociat si cel oficial. Dupa 3 luni, s-a ajuns la concediere colectiva si conform contractului de munca trebuia sa ne plateasca 3 salarii compensatorii plus drepturile la zi, concedii neefectuate etc. Evident ca toate sumele platite au fost raportate la salariul oficial si nu la cel negociat. Si legal nu puteam sa facem nimic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Schema nigeriana.....este o excrocherie "clasica" ce functioneaza deja de cativa ani. Inclusiv matusa mea a avut parte acum vreo 5 ani de o tentativa de excrocare din partea unui "colonel in rezerva din Armata SUA". Dincolo de toate considerentele, chiar crede mama d-voastra ca un general, indiferent din armata carei tari, are nevoie de ajutor din partea unei persoane particulare?
Multumesc, asa stiam si eu dar voiam sa fiu sigur.
Supun atentie d-voastra urmatoarea situatie: am fost singur la parinti, care au murit amandoi. Matusa mea, sora tatalui meu, a fost casatorita dar nu a avut copii nici din prima casatorie si nici din cea de a doua, insa cel de-al doilea sot are un baiat, major la data la care s-a casatorit cu matusa mea. Cel de-al doilea sot al matusii mele a murit recent si data fiind varsta ei inaintata si starea de sanatate, este extrem de putin probabil sa se recasatoreasca inca odata. Practic in prezent, singurele ei rude apropiate sunt eu, nepot de frate si baiatul sotului decedat. In cazul in care se intampla ceva cu matusa mea, cine si cum vine la mostenire?
Am primit un mesaj de la banca prin care sunt anuntat ca s-au pus 2 popriri pe contul meu de catre un executor. Una de 4000 de lei si una de 700 lei. Intreb si eu, nu era normal sa incerce mai intai sa ma contacteze sau sa-mi trimita o instiintare ceva? Daca banca nu m-ar fi anuntat eu nu asi fi stiut nimic iar daca vreau sa contest executarea putea foarte bine sa treaca termenul legal in care puteam sa fac acest demers. In plus, nu stiu ce reprezinta aceste propriri, cum s-a ajuns la aceste sume si pentru ce au fost facute. Am incercat sa contactez telefonic biroul executorului dar inca nu am reusit, suna permanent ocupat la numarul pe care l-am gasit pe net, poate ca nici macar numarul nu este bun. Apoi ce pasi trebuie sa fac sa contest aceste executari, nu stiu de unde provin aceste sume, eu nu am mai avut nici o relatie cu banci sau alte institutii financiare de mai bine de 5 - 6 ani.
Discuție Vecini problema
Partea din spate a casei vecinilor mei da in curtea mea. Casa lor este veche si extrem de neigrijita, iar ei nu fac absolut nimic in acest sens. Inca de acum cativa ani, peretele casei lor a inceput sa se degradeze accentuat, tencuiala complet cazuta, au inceput sa se desprinda caramizi, intr-un cuvand, ruina. Nu le-a pasat. Am incercat sa discut cu ei sa repare acel perete, dar in afara de ulete ca ce ma intereseaza casa lor nu am obtinut nimic. Ca sa evit vesnicele discutii pe aceasta tema si sa maschez cat decat ruina, am plantat cativa stalpi la un metru de perete si am plantat vie. In trei ani via a crescut frumos si a mascat destul de convenabil peretele vecinilor, insa intre timp, acesta a continuat sa se degradeze. Acum, cu ploile de zilele trecute, peretele de la una din camerele vecinului s-a daramat complet la mine in curte. Stalpii plantati de mine au fost daramati, via distrusa si o parte din curte este plina de moloz. Singura lor reactie a fost sa goleasca de lucruri camera respectiva, sa inlocuiasca peretele daramat cu o folie de nailon si....... atat. Nici macar nu au venit sa vada ce s-a intamplat la mine in curte. Dupa cateva zile i-am abordat eu, iar raspunsul lor.... nu ii intereseaza ce este la mine in curte ca au destule necazuri cu peretele daramat, intr-un cuvant m-au trimis la plimbare. Exista vreo cale legala de rezolvare a acestei situatii?
Răspuns la discuția Excursie copil in strainatate
Aeroportul sau compania aeriana cu care efectueaza zborul? Intreb pentru ca mie mi se pare mult mai important rolul companie aeriene, cea care il transporta si care trebuie sa-i asigure conditiile de siguranta in timpul zborului decat a aeroportului care nu este decat un punct de tranzit.
Răspuns la discuția Excursie copil in strainatate
Multumesc. Precizare suplimentara..... fie pleaca de pe Timisoara fie de la Budapesta, va fi insotit fie de noi, parintii lui, la aeroport. In Anglia va fi asteptat la aeroport de fratele lui. La intoarcere aceiasi procedura.
Unul din baietii mei locuieste si lucreaza in Anglia de circa 5 ani. Fiul meu cel mic are 16 ani si asi vrea sa-l trimit in vacanta de vara pentru o saptamana la fratele lui in Anglia. Ce formalitati trebuiesc indeplinite pentru al putea trimite singur. Ar urma sa plece cu avionul fie de la Timisoara pana la Londra iar de acolo mai departe cu trenul, fie de la Budapesta direct la Sheffield care este destinatia finala. Intoarcerea s-ar face in acelasi mod. Multumesc.