avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate mariah2010

Activitate mariah2010

Firmă cu activitate suspendată, Vodafone refuză rezilierea contractului. În urma discuțiilor telefonice cu un operator, a fost refuzată cererea de reziliere a contractului. Probabil sunt setați pe "nu se poate"... Ne-au propus să mutăm echipamentele într-o altă locație. Doar că nu avem unde și de ce. Activitatea este suspendată. Am trimis și un email cu cererea și documentele de la Camera de Comerț. Dacă răspunsul va fi negativ, care ar fi următorii pași? Mulțumesc!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua. Regulamentul școlar nu prevede nimic în astfel de cazuri. Mustrare, avertisment, informați părinții și eventual scăderea notei la purtare. Cam atât. Nici poliția nu prea are ce face. Discută cu ei, le dă un avertisment și cam atât. Doar dacă fapta e gravă se iau alte măsuri. Ideea este că regulamentul școlar, implicit cel de ordine interioară nu ajută.
Aceeași parcela apare pe două titluri de proprietate.
Primul titlu a fost eliberat în anul 1995 și apare parcela 1587 cu suprafața de 850 m2. Al doilea titlu, cel al tatălui meu a fost eliberat în 2002. Aici este suprafața de teren de 1500 m2., unde a fost construită o casă și o anexă în 1966. În mod normal la eliberarea celui de al doilea titlu, pentru ca acolo este o gospodărie, cei de la primărie ar fi trebuit să verifice dacă parcela 1587 mai apare undeva. (conform art. 27 din Legea fondului funciar). A fost oprită intabularea deoarece parcela 1587 apare în ambele titluri.
Moștenitorul primului titlu nu vrea să facă succesiunea din motive personale( i-am propus să-i plătim noi totul).
Cum să procedăm? Este primăria vinovată și intentăm proces sau cerem moștenitorului să facă succesiunea? Îl putem obliga? Mulțumesc!
Nu avem ROL comun. Iar în art 113 din OG 92/2003 actualizat nu este specificat nimic despre faptul ca nu poate fi eliberat certificatul.
/

ynocentta a scris:

Este legala masura de a nu elibera orice fel de serviciu solicitat de catre persoana care se inregistreaza cu datorii la autoritatea fiscala sau are rol fiscal comun cu contribuabil inregistrat cu debite
Art 115 al 1 din OG nr 92/2003 privind codul de procedura fiscala republicat ce reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor

Initial se achita amenzi,taxe si impozite ,debite aflate in urmarire si ulterior obligatiile fiscale curente


Dar sunt doua certificate diferite, nu sunt considerate cu caracter personal? Nu vă contrazic, dar eu am citit ca poate fi eliberat cu specificarea ca eu sunt liberă de sarcini, iar soțul are datorii.

mariah2010 a scris:

Refuz eliberare certificat fiscal auto deoarece soțul are datorii la taxe și impozite. Vreau să înstrăinez un autoturism. Am plătit toate taxele care erau pe numele meu la zi și mi s-a refuzat eliberarea certificatului pe motiv că soțul are datorii. Au motivat ca masina este bun comun dealtfel și datoriile. Mă puteți ajuta cu un articol de lege in care se specifica imposibilitatea eliberării certificatului din cauza datoriilor soțului? Mulțumesc!

Refuz eliberare certificat fiscal auto deoarece soțul are datorii la taxe și impozite. Vreau să înstrăinez un autoturism. Am plătit toate taxele care erau pe numele meu la zi și mi s-a refuzat eliberarea certificatului pe motiv că soțul are datorii. Au motivat ca masina este bun comun dealtfel și datoriile. Mă puteți ajuta cu un articol de lege in care se specifica imposibilitatea eliberării certificatului din cauza datoriilor soțului? Mulțumesc!
Bună ziua! La decesul tatălui eu împreună cu fratele meu am cedat părțile noastre mamei. Acum, după decesul mamei ( se împlinesc doi ani în septembrie), dorim să facem succesiunea. Eu locuiesc într-un apartament ANL și nu pot avea proprietăți. Adică n-aș vrea sa apar la succesiune. Din motive obiective nu vreau să-i cedez partea mea. Este posibil printr-un act notarial sa se prezinte fiul meu?
Am făcut o simulare pentru un credit și analistul mi-a respins cererea din cauza unor cesiuni și executări silite. Unde a avut acces și cine a divulgat aceste informații? Se poate discuta aici de datele personale?