avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianiustinian

Activitate ciprianiustinian

Discuție onorariu expert
Va rog sa imi dati un sfat. Astazi instanta mi-a pus in vedere ca pana la termenul urmator sa fac dovada achitarii onorariului pentru expert.
Unde platesc acest onorariu, sau in ce cont virez acesti bani?
Si mai am o intrebare, initial efectuarea expertizei a fost propusa de instanta in sarcina paratei( eu fiind reclamant), ca pana la termenul de astazi sa faca dovada achitarii onorariului. Lucru care nu s-a intamplat, nu a achitat numic, iar instanta a considerat ca pentru a dovedii cele sustinute in actiune sarcina probei imi revine mie.
Considerati legal? multumesc
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
credeti ca la notariat costa mai putin decat in instanta?
Ca timp nu ne grabim.
buna ziua,
Suntem 4 fratipe un titlu de proprietate - teren arabil, suntem de acord toti sa impartim egal.Dorim sa demaram aceasta actiune prin instanta de judecata.
va rog sa-mi spuneti care sunt etapele pentru a obtine aceasta iesire din indiviziunem
Nu dispunem financiar sa apelem la un avocat.
Multumesc
Discuție cautiune
ce inseamna a consemna o cautiune?
Răspuns la discuția CAUTIUNE ORDONANTA PRESEDINTIALA
daca mi se admite cererea de ordonanta presedintiala, aceasta cautiune mi se restituie, iar in caz contrar nu?
BUNA SEARA,
AM PIERDUT UN PROCES, PRIN CARE AM FOST OBLIGAT LA PLATA UNEI SUMEI. Hotararile date in prima instanta sunt executorii de drept. Partea adversa m-a notificat sa-i platesc. Eu am facut recurs, dar in cerere nu am solicitat si suspendarea executarii pana la finalizarea recursului, drept pentru care am introdus ordonanta presedintiala prin care am solicitat suspendarea vremelnica a executarii sentintei.
Prin citatie am fost obligat sa platesc taxa de tibbru, timbru judiciar si cautiune in val de X lei. Aceasta cautiune eu am platit-o la aceeasi institutie unde am platit si taxa de timbru. Judecatorul mi-a restituit chitanta pe motiv ca , cautiunea se plateste in contul CEC cu specificatia nr. dosar de instanta.
Intrebarea este mai pot sa recuperez bani de la acea institutie si sa-i virez in cont CEC?
si
pentru recurs voi plati alta taxa de timbru?
Discuție cautiune
am de platit o cautiune pentru ordonanta presedintiala.
Intrebarea este in ce cont trebuie virata?
Răspuns la discuția franciza casco
da este un contract pe o perioada de 8 ani, acum este al 3-lea an, am mai avut in 2008 o dauna de 150ron.
in contractul cu banca ne obliga sa avem polita casco cu o firma de asigurare agreeata de ea - banca.
in cazul in care nu semnez acest act aditional , polita va fi anulata si trebuie sa inchei o polita cu o alta firma unde franciza este mai mare( asa ni s-a spus).
Discuție franciza casco
Buna ziua
In 2007 am cumparat un logan cu credit prin banca, franciza 0.
in urma cu o saptamana am avut o dauna la masina. Asiguratorul mi-a spuns ca trebuie sa semnez un act aditional pentru franciza 750ron, pentru ca s-a constatat ca masinile asigurate in perioada 2007 -2008 au o daunalitate foarte mare., iar dauna aceasta se despagubeste, iar de la dauna urmatoare este introdusa franciza de 750 ron.
vi de pare legal?
am un dosar pe rol, cu o pers. fizica, eu fiind o societate de asigurari.
Nu i s-a platit dosarul de dauna petru ca nu indeplinea o conditiie casco.
ne-a dat in judecata, notificandu-ne in prealabil ca in termen de 5 zile sa platim suma solicitata.
Am formulat exceptialipsei procedurii prealabile, iar judecatorul a respins-o pe motiv ca se considera ca a fost indeplinita, datorita faptului ca ca reclamantul a venit la societate si ne-a cetut plata dosarului.
Vi se pare legala aceasta solutionare?