avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaelenaionescu

Activitate andreeaelenaionescu

1.Sunt pfa in sistem real neplatitor de Tva.Am achizitionat licenta pt un soft de pe internet.Firma de la care am cumparat se afla in Luxemburg.
Mi-au emis o factura cu TVA 0%.
Suma totala a facturii fiind 2000 euro.
Trebuie sa platesc TVA in tara ?

2.Am mai achizitionat un soft tot de la ei pt care mi-au emis o factura cu tva 15%.In tara la noi mai trebuie sa platesc ceva:Sunt in ceata total..


Va multumesc pt raspuns
multumesc pentru raspuns
Am facut pfa-ul la sfarsitul lui 2010.Anul trecut, 2011, nu am avut venituri, cheltuieli am avut, insa nu am trecut totul pe factura pe PFA, pt ca am achizitionat unele bunuri:aparate foto, obiective, calculator - second hand si nu am avut de unde sa cer factura.Azi am fost la finante si mi-au dat sa completez declaratia 200.
E in regula sa trec 0 la venituri si 0 la cheltuieli?
trebuie sa le prezint registrul de casa pe anul trecut?(care este gol#-o)
Va multumesc.
Răspuns la discuția Coduri caen multiple
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Am un pfa, cod caen ativitati fotografice, as dori sa adaug inca un cod caen pentru coordonare evenimente-Wedding Planner(daca exista asa ceva).Exista posibilitatea de a face acest lucru?

Va multumesc
Răspuns la discuția dreptul la concediu de odihna
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine.:)
O zi frumoasa
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Lucrez la acest angajator din 19 mai anul curent.Sunt angajata cu contract de munca, 8 ore pe zi.
Intrebarea mea este daca in acest an am dreptul la concediu de odihna si daca da cate zile?Cum se calculeaza nr de zile de concediu de odihna?

Va multumesc anticipat
Va multumesc inca o data pentru raspuns.M-ati linistit.:)
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine.

Ma ingrijora mult faptul ca in luna martie cand eu ar trebui sa nasc nu voi mai fi angajata.stiam ca aceasta indemnizatie se acorda doar in cazul in care as fi avut 12 luni lucrate pana la momentul nasterii.
Buna ziua,
Am si eu o situatie mai deosebita, poate ma ajuta cineva cu un raspuns.
Sunt insarcinata.Lucrez la o companie din data de 02.09.2009.Din martie 2010 am fost mutata pe un alt post in aceeasi companie.Contractul l-am semnat pentru perioada determinata de 6 luni , pana in 31 aug 2010.Acum cei din firma vor sa imi prelungeasca contractul pentru inca 6 luni.Asta insemnand pana in 28 februarie 2011.Eu ar trebui sa nasc in 31 martie 2011.Voi putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
Va multumesc anticipat.