avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate november

Activitate november

Unde se inregistreaza CCM la nivel de unitate?
Si care este procedura?
Avem o persoana care luna viitoare intra in concediu de maternitate.Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cum ii calculez concediul de odihna?#-o
Iau in calcul si perioada concediului de maternitate sau efectiv numai zilele lucrate pana la intrarea in concediu de maternitate?:hammer:
Am primit o informatie precum, ca ar trebui sa intocmim
-acte aditionale la vechile contracte de munca in care vor fi stabilite obiectivele de performanta si criteriile de evaluare,
-act aditional la regulamentul intern in care trebuiesc stabilite deasemeni obiectIvele si criteriile de performanta pentru fiecare functie din unitate,
-fise de post noi pentru fiecare angajat,in care sa fie prevazute obiectivele de performanta si criteriile de evaluare impuse in CIM
Este adevarat?
Răspuns la discuția Contributii pensionar angajat
Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna!
Buna ziua,
Avem un angajat permanent cu program normal de 8 ore,caruia ia venit decizia de pensionare incepand cu 01.01.2011.Intrebarea mea este daca i se mai retin contributii obligatorii ?(care sunt acestea?):(
Am o rugaminte,
Poate sa-mi spuna cineva ce CCM la nivel National este valabil la incheierea unui CIM in luna februarie 2011?
Răspuns la discuția Aplicarea deducerii personale
Buna ziua,
Multumesc pentru lamurire,de curand am facut un curs i.r.u unde ni s-a aratat un alt mod de calcul despre care aveam indoieli si anume deducerea se aplica la V.net+val tichete si de aici va dati seama unde ajungeam.Intre timp am citit si art.56,45 din legea 571/2003 si am vazut care mod de calcul este cel corect.
Nu sunt lamurita cu un lucru,deducerea personala se aplica la venitul brut lunar in care
se regaseste si valoarea bonurilor, sau se aplica numai la salariul de baza?
Ex:sal. de baza-1675 lei
val.bonuri de masa-183.12 lei
persoane in intretinere -3.
Care este salariul net?
La impozitul pe salariu tichetele se impoziteaza doar 16% sau valoarea lor se adauga la venitul brut si se impoziteaza ca atare?


Ca sa fiu mai explicita, eu am sal.de baza 1675 lei, tichete in valoare de183.12 si 3 persoane in intretinere care este sal. net in aceste conditii si mai ales care este valoarea deducerii?