avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate maiincolo

Activitate maiincolo

Greșeală pe actele de intabulare.
Inginerul topo care a făcut schiță apartamentului în 2010 a omis ușa intrării de serviciu.Intre timp imobilul a devenit monument istoric.Eh ani acum am observat greșeală.Inginerul a corectat pe schiță mea dar a spus că la cadastru așa ramăne cat exista clădirea.
Exista posibilitatea legala de a face corectura la cadastru ?
Mulțumesc.
Greșeală la cadastru.Cum se poate corecta: o ușă spre exterior a fost omisă pe schiță de la intabulare. Locuinta este monument istoric.
Reiese că aș fi făcut de capul meu o ușă.
Am cerut schiță original de la fostul proprietar GIGCL adică fosta primărie în 1974.Mi s-a răspuns ca nu mai exista.
Ce pot face?
Dacă am făcut un control medical acum doua săptămâni,la cere poliției rutiere și acum mi se cere să fac din nou control,am dreptul sa refuz?
Alta întrebare,deși am fost declarat apt să conduc,cum pot preda carnetul?
Eu locuiesc la parter și am intrare printr-o curte separată.Vecinul de la etajul 2 a instalat o camera de supraveghere care bate exclusiv pe intrarea mea.
Este legal?Dacă nu,ce lege în alca și ce pot face?
Va mulțumesc.
DOSAR PENAL IGNORAT
In iunie 2023 am depus oplângere penală pentru furt.Plângerea a fost înregistrată la procuratura de pe lângă judecătorie și a fost trimisă secției de poliție..Au trecut deja 9 luni și nu s-a întâmplat nimic.
In luna octombrie 2023,la 5luni dupa intrarea dosarului în secția de politie,,am fost în audiență la seful secției.Acesta mi-a explicat că poate dura și un an...Probabil așteaptă prescrierea faptelor deoarece cel reclamat a fost politist.
Intrebare : ce pot face pentru a grabi ancheta?
Cartea tehnica a unei constructii
Constructia condominiului dateaza din 1926 ;si a fost proprietatea statului roman pana in 1973 cand apartamentele au fost vandute locatarilor prin OJCVL(Oficiul judetean de constructie si vanzare locuinte)
Intrebare: unde se poate gasi cartea tehnica a constructiei?
Termen motivare hotărâre judecătorească
Care este termenul legal pentru motivarea hotărârii judecătorești?
Unde pot reclama întârzierea?
Multumesc
Demisia
Demisia depusă la șef fara a fi trecută prin registratura poate fi luată în seamă?
Demisia trebuie motivată?
Ce se întâmplă dacă în cele 20 de zile de preaviz nu te prezinți la serviciu?
Ce modalitate legală ar fi că sa poți lipsi in cele 20 de zile?concediu de odihna?concediu de boala?sau poți lipsi pur și simplu?
Termen legal de emitere decizie primar
Care este termenul legal de emitere a unei decizii s primarului că urmare a unui referat semnat de serviciile de urbanism,spatiu locativ și poliției locale?