avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate byanna

Activitate byanna

Va multumesc mult pentru raspunsurile si informatiile oferite car de altfel imi sunt foarte utile.
Copilul nu se afla in nici una din situatiile mi sus mentonate. ce am dorit noi era sa fie crescut de parintii lui dar in acte eu sa fiu cea de care depinde copilul. Toti locuim in aceeasi casa iar eu am un servici care printre altele mi-ar putea oferi un ajutor pentru copil daca acesta ar fi dependent de mine. M-am gandit ca a fii dependent inseamnaca eu sa fiu tutorele lui sau ceva de genul acesta. oricum gandindu-ne mai bine cred ca r trebui sa existe i alta procedura prin care copilul sa fie in continuare al parintiilor lui dar sa dovedesc cumva ca este dependent financiar de mine.
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare dupa cum titlul reflecta vreau sa adopt fiul fiicei mele. Fica mea este casatorita si a nascut recent iar din motive personale am ajuns impreuna la hotararea de a-i adopta eu copilul. INtrebara este cum as putea face acest lucru? si care sunt demersurile ce trebuie facute? si cat dureaza un asemenea demers?

va multumesc
Răspuns la discuția angajat cu norma
am rugat-o pe prietena in cauza sa se uite pe contractul ei de munca si mi-a spus ca in contract nu este specificat faptul ca trebuie sa indeplineasca o anumita norma ci pur si simplu numarul de ore pe care trebuie sa le lucreze ,deci in concluzie mi se pare cam ilegala toata treaba asta,din moment ce a stat si ore suplimentare si tot nu i-a dat salariul intreg,nu mai zic de bonuri.
Totusi tin sa va multumesc pentru respunsurile dumneavoastra si va doresc o zi cat mai buna.
Răspuns la discuția angajat cu norma
de exemplu o cunostinta de-a mea lucreaza la o fabrica de tricotaje si are un numar de bluze de facut pe luna,in functie de aceasta fiind platita,iar in cazul in care nu reuseste sa realizeze numarul respectiv de bluze,automat bonulrile,primea si bonuri,nu le mai primeste,dar ii da si un salariu mult mai mic,in cazul in care salariul pe care il primeste este atat de mic incat nu depaseste minimul pe economie,este legal acest lucru?
Mentionez ca lucreaza mai mult de 8 ore pe zi,cateodata si 12,se poate face ceva?
adica cat de legal e toata chestia asta?ea vrea sa faca plangere la ITM si ma intreba pe mine daca legea prevede ceva in acest sens.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
am si eu o intrebare: daca lucrez intr-o institutie si am o norma de facut,in cazul in care nu indeplinesc norma respectiva, angajatorul imi poate da salariul mai mic decat minimul pe economie? e legal asa ceva?adica sa primesc mai putin decat minimul pe economie?
Va multumesc.
Buna ziua!
Am si eu o intrebare,de fapt mai multe.
Am scris o carte si vreau sa o public,dar inainte de a o da editurii spre evaluare(oricarei edituri) as dori sa stiu cum pot sa o protejez ca sa nu mi-o fure cineva si apoi sa ma refuze la editura,iar eu sa o vad publicata de altii ca fiind a lor.
O pot inregistra undeva sau declara,asta inainte de a o trimite spre evaluare si publicare?daca da unde?si costa ceva?
Care ar fi procentul "normal"care ti se acorda din vanzari?
Cine are habar sa ma lamureasca si pe mine,eu fiind la primul astfel de proces.
Va multumesc!
Răspuns la discuția cum se traduc prescurtarile?
va multumesc mult pentru raspunsuri care de altfel imi sunt si utile.:D
Răspuns la discuția cum se traduc prescurtarile?
Multumesc mult pentru raspunsuri si amabilitate =D>
sunteti o scumpica ;)
Răspuns la discuția cum se traduc prescurtarile?
dar daca in original scrie PFA nu sunt obligata sa ii scriu in engleza persoana fizica autorizata,ii pot lasa la fel ca in original, adica simplu PFA?
in caz de tel eu trebuie sa traduc phone?sau in loc de nr. trebuie number sau no
stiu par grea de cap,dar vreau sa fiu sigura ca nu gresesc
.#-o
in cazul care scrie societatea comerciala... judet,sat,com. nr. cod postal,tel....
traduc ca atare sau county,village,no. post code,phone