avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters167676

Activitate ContSters167676

Buna ziua,
Am mostenit in urma decesului sotului un loc de veci pe care soacra mea a facut lucrare si cruce ( actele pe lucrari sunt la ea) si eu vreau sa il vand dar ea ma ameninta ca daca fac ceva imi face probleme.
Ar putea sa imi faca probleme si ce fel de probleme?
Buna ziua,
Am un copil care beneficiaza de pensie de urmas in urma decesului sotului meu si vreau si eu sa stiu daca am dreptul sa beneficiez de cupoane de calatorie si de bilet la statiune de la pensionari.
Buna ziua,
Am gasit din intamplare pe net o decizie de calcul accesorii pe numele sotului meu decedat in 04.2010.El a fost instructor auto dar in 2010 eu am inchis activitatea si am platit tot, chiar am mai primit 100 lei inapoi, am depus toate actele,oare ce vrea sa insemne aceea decizie care apare intr-un tabel pe net ca fiind emisa in 31.12.2011?Poate cineva sa ma lamureasca?
Buna ziua,
Am rezolvat cu actul de concesiune si va multumesc pentru sfat.Cand am prezentat cererea mi-a eliberat actul si am semnat eu pentru cel mic.
Va multumesc mult pentru ajutor.Voi proceda exact asa.
Multumesc.Am sa solicit un raspuns scris carui fapt mi se refza eliberarea actului.Am solicitat numai acul meu de concesiune si al copilului major iar exemplarul celui mic sa ramana la ei pana implineste 18 ani, pentru ca acel act presupun ca a fost intocmit in 3 exemplare cate un pentru fiecare parte si a spus:"unde va credeti exista numai un exemplar".
Buna ziua,

Sotul meu a decedat in 2010 si am dezbatut succesiunea dar copilul cel mai mic avand numai 11 ani am avut nevoie de curatele speciala pentru semnarea succesiunii.Am mostenit eu si copii doua locuri de veci la cimitirul Eternitatea din Galati unde am depus acum un an si jumatate cerere de trecere a actului de concesiune pe numele meu si a copiilor mostenitori.Doamna de acolo refuza sa imi elibereze actul care este gata de anul trecut pe motiv ca nu am curatela pentru minor si eu nu pot semna pentru el.Am depus anul trecut cerere de curatela pentru semnarea actului si am primit raspuns ca eu pot semna pentru el conform codului familiei si s-a refuzat curatela.Azi m-am prezentat iar la "distinsa" doamna de la cimitir si iar a refuzat eliberarea actului de concesiune pe motiv ca nu am curatela.Nu stiu ce trebuie sa mai fac sa intru in posesia actului pe numele meu si al copiilor.
Răspuns la discuția Sistare venit minim garantat?
Multumesc, am inghetat ca deja ne descurcam foarte greu.
Buna ziua,
Copilul meu primeste pensie de urmas in urma decesului sotului si cum este prea mica pensia se completeaza pana la venitul minim garantat de 350 lei.Am datorii la impozit de circa 160 lei, imi poate opri pensia copilului?
Buna ziua,
Am vandut un autoturism si am facut actul de vanzare cumparare, am radiat masina din evidentele fiscale si am scos pentru cumparator un certificat fiscal ca sa o inscrie, dar cumparatorul ma evita de 6 luni pentru ca nu are bani sa inscrie masina.Eu trebuia sa merg si la politie cu actele?Mai trebuie sa fac ceva sa nu ma trezesc cu amenzi pe numele meu?
Multumesc.