avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1587 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela-M

Activitate Gabriela-M

Răspuns la discuția Vanzare apartament
Va multumesc ! =D>
Va rog sa-mi spuneti ce taxe (impozit) trebuie platite in cazul vinderii unui apartament ?
Buna ziua !
Acum vreo 13 ani, un nepot a fost luat in spatiu (pentru buletin ) de catre o matusa a tatalui sau ( tatal sau fiind crescut de acea matusa si locuia acolo ). nepotul s-a mutat si el acolo (mama lui fiind decedata ). Matusa a decedat, iar casa i-a revenit cumnatului. Acum 5 ani a murit si tatal . Nepotul a ramas in casa, dar nu are facute actele pe numele lui. Cu ceva timp in urma i-a expirat buletinul nepotului.
Intrebarea este: Ce trebuie sa faca el pentru a schimba buletiul stiind ca la Politie i se cere un act prin care sa dovedeasca domiciliul ?
Răspuns la discuția Conflict-RDS
Contractul cu Net-Computers a fost semnat pe 2 ani. in februarie 2015 s-au implinit 2 ani
Discuție Conflict-RDS
Buna ziua !
In vara anului 2013 am semnat un contract cu firma de internet NET-COMPUTERS Dorohoi; in octombrie 2014 firma a fost preluata de RCS-RDS. Nefiind multumita de serviciile lor,pe 26 iunie, am anuntat (verbal) ca renunt la serviciile lor; in primele zile ale lunii iulie au fost intrerupte serviciile de internet. Problema este ca ei imi factureaza in continuare. Este corect ? Mentionez ca nu am semnat contract cu firma RCS-RDS.
Discuție Contract ORANGE
Buna ziua !
la inceputul lui ianuarie am reinoit abonamentul pentru mama mea ( abonament facut pe numele meu ); la o saptamana mama a decedat. Am fost la reprezentantii ORANGE, le-am explicat situatia, raspunsul primit a fost ca trebuie sa platesc abonamentul in continuare pentru ca e pe numele meu ( eu avand alt abonament la aceeasi firma ). Oare, chiar nu pot rezilia contractul ce era pentru mama ?
Răspuns la discuția Vanzare autoturism
Multumesc !
Contractul de comodat trebuie facut, obligatoriu, la notariat ?
Cum se poate instraina un autoturism fara ca sa nu faca acte cumparatorul.( se instraineaza o DACIA,,actele costa mai mult decat masina ) ?
Discuție Somaj
Doua persoane care lucrau la o brutarie, au semnat demisia, la indemnul patronului.
Cele doua persoane mai au drept la somaj ? Mentionez ca o persoana are 8 ani vechime, nu a mai beneficiat niciodata de somaj.
In iunie 2010 a fost un reprezentant al Curtii de conturi la Primaria de care apartinea unitatea noastra si a verificat perioada 2008-2009. In martie 2010 unitatea noastra a devenit unitate cu personalitate juridica, depinzand de Primarie din punct de vedere financiar.
Reprezentantul Curtii de conturi a dispus imputarea unor sume se bani ( pe care d-lui le considera necuvenite ), mai multor angajati de la unitatea noastra. Ce se intampla daca acestia nu se platesc aceste sume ?
Este posibil sa le plateasca manegerul unitatii din salariul sau ?