avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate dan matedan

Activitate dan matedan

Multumiri pt sfaturi si celeritate.
gi-jane2 a scris:

Veti da imputernicire mamei sau cui doriti sa va reprezinte la dezbaterea mostenirii, pt vanzarea coptei dvs, puteti sa imputerniciti o persoana straina de familie sau puteti impune prin imputernicire un pret minim pt cota dvs.



Prin acest raspuns deduc faptul ca vinzarea nu se poate face fara dezbaterea succesiunii. Avand rezidenta in strainatate eu sau imputernicitul meu trebuie sa fiu citat aici sau la domiciliul din tara, sau pot alege eu adresa de citare? Este posibil, avand in vedere faptul ca ei imi cer deja sa le comunic contul in care sa imi vireze cota de suma cuvenita, sa fi facut deja contractul de vanzare cumparare fara acceptul meu? DAca da , cum trebuie sa procedez eu ca sa imi apar interesul patrimonial. VA multumesc pentru raspunsul primit si anticip urmatoarele sfaturi.
Buna seara
Acum cativa ani, tatal meu a decedat, supravietuitori fiind sotia si 3 copiii. Atunci nu s-a facut succesiunea deoarece imobilul se afla sub ipoteca in favoarea unuia dintre fratii mei. Eu am fost insa la un birou notarial, unde am dat o declaratie de acceptare a mostenirii. Acum mama mea doreste sa vanda imobilul,si m-a sunat pentru a-mi cere un cont bancar unde sa imi vireze partea mea de "mostenire". In speta, deoarece eu sunt plecat din tara, s-a pus de acord cu fratele in favoarea caruia este ipotecata casa sa o vanda sa ma despagubeasca si sa cumpere o alta casa in care sa locuiasca cu totii. Este posibil ca sa se poata face tranzactia fara dezbaterea sucesiunii si fara sa fiu prezent? Pentru ca tin la familia mea nu asi fi impotriva, daca asta nu imi incalca drepturile legale.Facand o estimare comarand anunturile de pe net, casa ar valora undeva la 70000 euro. Teama mea este ca vrand sa diminueze cat posibil dreptul meu de mostenire, fratele meu o sa incheie contractul pe o suma mai mica. Va rog sa ma sfatuiti cum imi pot apara cel mai bine dreptul de mostenire?
Multumesc anticipat pt sfaturi.
va rog sa ma indrumati referitor la pasii ce trebuie sa-i urmez pentru desfasurarea unei activitati comerciale in tara de tip import export.Fiind rezident in Italia, intentionez sa imi inregistrez o firma in aceasta tara prin intermediul careia sa pot exporta si vinde produse engros si detail in Romania. Ma intereseaza de aprobarile ce trebuie sa le obtin in Romania. Va multumesc anticipat si cu aceasata ocazie va doresc tuturor un nou an mai bun si cu mai multe realizari.
Răspuns la discuția vinzare imobil aflat sub ipoteca
Multumesc pentru raspunsul prompt primit. Cu stima
Buna ziua,
Este posibila vanzarea unui imobil aflat sub ipoteca si pentru care nu s-au intocmit documentele necesare succesorale la moartea unuia dintre proprietari?
In speta, acum cativa ani, tatal meu a decedat, supravietuitori fiind sotia si 3 copiii. Atunci nu s-a facut succesiunea deoarece imobilul se afla sub ipoteca. Eu am fost insa la un birou notarial, unde am dat o declaratie de acceptare a mostenirii. Acum mama mea doreste sa vanda imobilul, din cate imi dau seama, fratelui meu pentru care este si ipotecat. Poate sa faca acest lucru fara acordul meu? In ce conditii? Cum imi pot apara cel mai bine dreptul de mostenire?
Multumesc anticipat pt sfaturi.
Buna ziua
Masina mea a fost avariata in parcare de catre o persoana care a plecat fara sa incerce sa ma contacteze.Eu am asigurare RCA dar vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca reparatiile sa imi fie decontate de societatea de asigurare cu care eu am contract sau de catre altcineva deoarece in situatia actuala eu va trebui sa imi repar singur masina. In cazul unui raspuns afirmativ va rog sa imi precizati pasii de urmat.
Cu multumiri.
Margareta Stanciu a scris:

[ link extern ]
multumesc pentru raspuns.pentru infiintarea unei societati romanesti care sa desfasoare activitate de comert cu produse importate care sunt actiunile necesare?
Sut interesat sa stiu daca o societate comericala italiana autorizata pentru vinzarea produselor alimentare si nealimentare in regim ambulant poate desfasura acelasi tip de activitate, folosind autorizatia existenta, in Romania.
Daca nu ce tip de societate comerciala este indicat sa deschid in Romania pentru a comercializa acest tip de produse importate din Italia.Eventual si ce documente trebuiesc intocmite.