avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate rovamen

Activitate rovamen

Răspuns la discuția plata cheltuieli de judecata
Va multumesc pentru ajutor .
Buna ziua :
Am de achitat cheltuieli de judecata in suma de 200 lei , in urma unui proces care s-a finalizat in Ianuarie 2015. Desi am solicitat in scris partii care a castigat , sa-mi comunice contul bancar in care sa efectuez plata , pana in prezent nu am primit nici o comunicare . Solicitarea am facut-o de doua ori la interval de aproximativ trei luni , a fost trimisa prin fax si am solicitat nr. de inregistrare la registratura. Ce demersuri ar trebui sa mai fac pentru ca nu vreau ca instanta sa spuna ca eu nu am vrut sa platesc .
La sfatul unui prieten am inaintat o cerere de executare silita la un Birou Executor Judecatoresc in data de 22.05.2013 pentru executarea unei institutii private cu sediul in Bucuresti, care a avut (in prezent cred ca nu mai are) sedii si in teritoriu respectiv in Cluj Napoca unde am eu domiciliul. La data de 03.06.2013 Judecatoria Cluj Napoca " in baza art. 650 alin. 1 coroborat cu art. 651 al.1 C. pr. civ., constata ca este competenta general, material si teritorial pentru a solutiona cauza", si admite cererea inaintata de executorul judecatoresc in numele meu. Tot in 03.06.2013 executorul judecatoresc trimite somatie inst.private si adresa de infiintare a popriri catre banca.
Astazi am primit instiintare ca inst.privata a facut contestatie cum ca Judecatoria nu era competenta sa solitioneze cauza si solicita cheltuieli de judecata,timbru judiciar si onorariu avocat.
Eu in ce situatie ma aflu ?? trebuie sa platesc ce se cere in contestatie
daca procesul verbal de contraventie este afisat pe usa de intrare in locuinta se incalca legea 677 privind protectia datelor cu caracter personal , avand in vedere faptul ca pe casa scarii in imobil circula tot felu de persoane ?
din cate cunosc eu la L61/1991 nu exista posibilitatea achitarii a jumatate din minimul amenzii in 48 de ore cum este specificat in OG 2/2001 ; si citind OG 2/2001 republicata in 2010 la art 25 al 3 se zice ceva despre un termen de 15 zile pentru achitarea amenzii dar nu sunt sigur ca am inteles eu bine de aceea am intrebat in forum
care este termenul legal in care trebuie achitata amenda contraventionala primita la L 61/1991
Răspuns la discuția Noul Cod Penal 2011
ma gandeam la o varianta electronica
Unde gasesc Noul Cod Penal varianta care intra in vigoare la 01.10.2011 cu toate modificarile
Răspuns la discuția Prescriptie contraventie rutiera
in acest caz nu mai intervine prescriptia ci trebuie sa asteptati solutia instantei
de la ce varsta trebuie legal sa poarte botnita cainele din rasa rottwailler