avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate davinci149

Activitate davinci149

Răspuns la discuția alocatia d e sustinere
multumesc
am primit pe luna feb. alocatia ,dosarul a fost depus pe 10 feb,,,si deci pe cupon este scrisa luna 2/11
buna ziua
am o nelamurire: stie cineva,daca mi s-a aprobat dosarul in feb.e normal sa primesc bani in aprilie pe luna feb. asa cum am primit cuponul?adica doar pe o luna ?
in mai voi primi alocatia pe martie??
multumesc
Răspuns la discuția Alocatie complementara
DA TREBUIE REFACUT DOSARUL! EU D E EXEMPLU,L-AM REFACUT IN FEB.2011 SI PE 25 AM PRIMIT CA MI S-A APROBAT :hm: DAR IN MARTIE NU A VENIT ALOCATIA
SI EU AS AVEA DOUA INTREBARI: DACA FORMULARELE S-AU DISTRIBUIT ABIA PE 31 IAN,AM PIERDUT ALOCATIA PE IAN?
SI CAND TOTUSI VOI PRIMI ALOCATIA?
Discuție evacuare
buna ziua
am pierdut casa cumparata pe legea 112 si noul propietar ,mi-a impus o chirie prea mare pt puterile mele
am ramas totusi in imobil ,neplatind chiria
nu am incheiat niciun fel de proces verbal ,,nu s-a pus problema sa scada nimic din imbunatarile aduse casei vechi de 100 de ani
am primit o notificare sa parasesc imobilul in 15 zile ,daca nu recurg la organele abilitate
ma poate evacua fara un proces?
Răspuns la discuția statul dat in judecata
multumesc ,,dar oare cat costa si timbrarea unei despagubiri?
Discuție chirie la stat
buna ziua .am primit o casa de la stat ,dupa ce am pierdut casa revendicata
casa este la pamant ,adica nu se poate locui :geamurile nu exista usile sunt ca si cum nu ar fi,,,am semnat ,urmand sa o repar in timp.
cei de la locato au spus ca am tot timpul ,nu am platit chiria 3 luni ,,,si m-am trezit ca -mi cer cheile
este normal sa mi le ceara ,desi nu m-au notificat in niciun fel?
buna seara
ma intereseaza ce pasi trebuie sa urmez pt a da statul in judecata pt despagubiri,pe legea 1/2009
am pierdut casa pe care am cumparat-o cu legea 112/1995,si am auzit ca trebuie sa platesc taxa de timbru
rog cine cunoaste spete de aceasta natura sa-mi spuna exact
pasii ce-i am de facut.
multumesc
Răspuns la discuția impozit platit de chirias
buna ziua
deci stau in provincie acolo unde am cumparat casa nationalizata acum 14 ani.
fostii propietari cetateni evrei ,si-au revendicat casa si au castigat-o.
au domiciliul stabilit la casa de avocatura care i-a reprezentat in Bucuresti.
am incheiat contract de inchiriere cu ei pt casa pierduta.
adica ei sunt recunoscuti ca fiind propietarii de drept ai casei,nicicand nepierzandu-si aceasta calitate ,statul preluand casa fara titlu,deci a fost considerat imobil parasit.
declaratie ,adica nu inteleg sa fiu si chirias si sa figurez in continuare ca platitor de impozit,nu trebuia actualul propietar sa DECLARE LA FISC ca e PROPIETAR?iertare cer de nu ma fac inteles.
Răspuns la discuția impozit platit de chirias
multumesc mult...problema mea este ca daca o casa este castigata in instanta nu cumva era obligatia noului propietar sa declare la fisc?eu stau in provincie si el a inregistrat contractul de inchiriere in bucuresti,,,sa ma duc eu sa declar ca nu am de ce sa mai platesc impozitul? aa si nu, n-a stipulat in contract asa ceva
buna ziua! decand am pierdut casa nationalizata ,pun o multime d e intrebari ,,,e un stufaris de ,,lucruri mai mult ciudate decat ,,dreptatea ,,care seface fostilor propietari!de ce?
pt ca au venit ne-au impus o chirie ,intabulare ,,,ma rog cadastru nimic,au venit si au spus ca au platit impozitul ,,dar mie imi vin somatii sa platesc impozitul,,pe de alta parte el vrea chirie si daca s e poate cat mai mare cat mai des #-o