avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate dandingiurgiu

Activitate dandingiurgiu

Buna ziua
Sunt posesorul unui autoturism Dacia Logan III nou cumparat in martie 2021. Dealungul timpului in acesti 2 ani am avut si unele probleme care s au inlocuit gratuit intr un timp relativ bun de la data constatarii pana la data efectuarii efectiv a lucrarii in reprezentanta Dacia . Intrebarea mea ar fi :
...in cazul autoturismelor, se aplica prevederile legilor din Romania ,cu privire la repararea produsului in termen de 15 zile calendaristice ??....cum se calculeaza aceste 15 zile ?? ....din momentul constatarii defectiunii ?..din momentul inceperii efective a reparatiei ??...in speta mea ... a durat 40 de zile sa mi aduca piesele din centrul de piese de schimb ,reprezentanta se scuza ca nu a primit la timp aceste piese ....,reparatia efectiv a durat 3 ore .Cum se calculeaza si se aplica prevederile legilor protectiei consumatorului in cazul autoturismelor ,cu privire la nr de zile ?....Multumesc frumos pt eventualele rasunsuri .
buna seara .De la bun inceput ...sunt un pompier din Romania ..momentan lucrez in ture de 24 ore serviciu cu 72 ore repaus ....circa 7 sau 8 ture pe luna ( facand un nr de 168 sau 192 de ore pe luna).Circula un zvon ca s ar schimba acest program la program de 24 ore serviciu cu 48 de ore repaus (240 sau 284 ore pe luna).Conform legislatiilor in vigoare ce drepturi pot avea .....
buna ziua ,
tata in 1992 undeva la tara a construit 2 camere de locuit pe un teren la care are titlu de proprietate fara sa aiba autorizare de construire .
La aceste 2 camere facute din paianta a obtinut contract de la renel,telefon fix , etc ...in 1999 a obtinut o autorizare de extindere si a mai construit 3 camere din chirpici.mentionez ca are titlu de proprietate din 1990 sau 1991 iar din 1992 locuieste acolo neintrerupt .
un vecin a construit casa cu etaj p+1 si pod inalt aproape de gardul meu cca 40-50 cm fata de gard .Care ar fi trebuit sa fie distantza minima la care ar fi trebuit sa construiasca aceasta cladire ?..distantza de la perete pana la hotar (gard) Mentionez ca si o parte din acoperis este spre proprietatea mea ,la etaj are balcon orientat cu fatza spre curtea lui ,dar are vedere oblic si spre curtea mea multumesc
Discuție buna ziua
am platit o taxa de timbru judiciar in valoare de vreo 3500 roni contravaloare la un act de vanzare cumparare numit chitantza de mana cu 2 martori ......in caz ,ca tata nu mai vrea sa definitivam acele acte sa le perfectionam pana la capat ...aceasta taxa as putea sa o recuperez ?
Discuție buna seara
ma numesc daniel sunt din giurgiu si as dori sa intreb si eu ceva pe acest forum . Inanul 1963 sau 1964 tata casatorit impreuna cu fratele sau casatorit au cumparat pe baza de contract vanzare cumparare o suprafata de teren de 800 mp .Ulterior in 1966au construit o casa dubla (in oglinda) fiecare cu cate 4 camere fix pe jumatatea terenului fara autorizatie de contruire .mentionez ca au primit la vremea respectiva amenda de la primarie .Din momentul acela 1966 fiecare au nr distinct la poarta ,fiecare are rol separat la impozite si taxe ,tata e cu impozitul la zi platit .Eu m am nascut in acea casa in 1969 .Tata s a hotarat sa imi faca acte pe casa .Ce cale mai scurta si putin mai costisitoare ar fi de urmat ?