avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters169150

Activitate ContSters169150

Răspuns la discuția MOSTENIRE COPIL MINOR
daca nepotul e minor are 5 ani , cum sa ma intretina/?
era foarte clar daca in lege se spunea ca proprietarul nu e scutit de cheltuielile pe cota parte indiviza chiar daca nu locuieste in apartament. Dar fiindca nu scrie asa..........
Răspuns la discuția MOSTENIRE COPIL MINOR
Buna ziua.Daca am un apartament pe numele meu inainte de casatorie si doresc ca dupa decesul meu apartamentul sa-i ramana nepotului meu minor, ce ar trebui sa fac? Vreau ca nepotul sa intre in posesia lui cand implineste 20 ani.Se poate? Prin donatie sau mai e vreo varianta?
In lege nu se face referire la cheltuielile pe cota parte indiviza ci la cheltuieli comune care se suporta de proprietar chiar daca nu locuieste acolo.Nu scrie niciunde ca , cheltuielile pe cota parte indiviza sunt aceleasi cu cheltuielile comune.De aici nedumerirea mea
am citit legea 230/2007 si HG 1588 dar nu am gasit niciunde specificat ca trebuie sa platim salariul administratorului chiar daca nu locuiesti un apartament Tot ce am gasit suna asa:"Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii. "
In interpretarea mea "cheltuielile comune" se refera la cheltuielile cu partile comune ale blocului.Salariul administratorului nu tine de partile comune.Daca exista vreun alt articol va rog sa-mi spuneti. Multumesc
Răspuns la discuția probleme la bloc
Administratorul asociatiei nu are obligatia sa detaileze toate cheltuielile pe lista de plata? La noi se trec la gramada " cheltuieli cota parte indiviza" unde nu stim ce intra in afara de salariul administratorului.In josul listei se trece doar atat " cheltuilei adm. asoc" si procentul / mp. Si daca inmultim procentul cu suprafata da o suma mai mica decat in lista.Nu ar trebui sa se treaca in paranteza cel putin cheltuiala propriu zisa? Trebuie sa tot intreb luna de luna ce platesc? E corect?
despre ce "salubritate" este vorba? daca omul nu a locuit acolo nu are de ce sa plateasca gunoiul care se repartizeaza pe persoana.Mi se pare aiurea sa pretinzi proprietarului sa-ti plateasca salariu lunar pt nimic.De fapt ce ati facut pt el ca sa meritati acesti bani? Absolut nimic! Faptul ca ati impartit cheltuielile comune la 19 apartamente in loc de 20 ? Logic vorbind.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca sunt sanse sa imi recuperez taxa auto pt un autoturism opel adus din Germania in septembrie 2009 .Taxa am achitat-o in aceeasi luna.Exista o limita de timp in care pot cere restituirea taxei sau nu?
Multumesc!
Buna ziua
Am inteles ca s-a completat legea gazelor 351/2004 cu un amendament in care se stipuleaza despagubirea consumatorului de catre operatorul licentiat a contravalorii investitiei.Eu am achitat tot ce a trebuit ca sa am gaze la casa.la cererea mea operatorul mi-a raspuns ca nu e economic pt ei si nu au Tevi de bransament. De curind am facut si receptia si punerea in functiune a centralei termice. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac ca sa fiu despagubita de operatorul licentiat conform proiectului de lege aprobat luna trecuta ? trebuie sa cer eu sau sunt obligati ei sa ma despagubeasca? Multumesc!
Buna seara
as dori sa ma lamuriti intr-o problema: In sedinta adunarii generale a proprietarilor din asociatie s-a hotarat o data cu schimbarea administratorului ca toti proprietarii din asociatie sa platesca suma delapidata de fostul administrator (la salprest)Mentionez ca la sedinta nu au fost prezenti majoritatea oamenilor fiindca nu s-a stiut ce probleme se discuta pe ordinea de zi.Din auzite stiam ca ne va fi prezentat noul administrator .atat! E legal sa mi se pretinda sa platesc lunar pt ce a furat administratorul pana cand se va termina cu judecarea acestuia? Adunarea generala poate hotari chiar orice? Multumesc mult.