avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate klaudiu85

Activitate klaudiu85

Buna seara,
Am dus masina la reprezentanta Skoda pt o reparatie pe casco din cauza unei zgarieturi pe usa.Cand am mers sa ridic masina am constatat ca era vopsita grosolan,cu scursuri si urme mari de coaja de portocala.Am refuzat sa ridic masina,nu am semnat nimic.In cazul in care problema nu se remediaza care sunt caile de atac ? Masina e in leasing,cu utilizator societate comerciala.
doar pt amanarea perioadei in care va trebui sa stau faraa permis,deoarece la firma la care lucrez mai e un coleg fara permis si nu ne putem permite
in cazul in care duc dovada ca in perioada in care trebuia sa predau carnetul nu am reusit sa ma prezint,caz de boala,plecare din tara etc,dat toate argumentate si dovedite
In urma cu 2 luni mi-a fost retinut carnetul de conducere pe 30 de zile.Acum 2 zile am fost prins de ap radar in localitate cu 108 km/h si agentul mi-a zis ca mi se retine carnetul pe 90 de zile pe motiv ca am avut o abatere in ultimele 6 luni.Am inteles ca trebuie sa dau si un examen de testare.Am sa depun contestatie dar daca nu castig va mai trebui sa dau examen?Daca dau examen si il promovez mi se va reduce perioada de la 3 luni la 2 luni?
As avea o intrebare :daca am semnat pv si la mentiuni scrie ca nu am obiectiuni mai pot contesta procesul verbal in instanta?
Eu am fost sfatuit de politistii de la Cluj sa procedez astfel,pt ca se admite in anumite conditii
In data de 13.04.2011 s-a dat hotararea Judecatoriei prin care pierdeam contestatia depusa procesului verbal.Ttrebuia sa depun permisul in termen de 15 zile,dar pt ca nu stiam ca trebuie sa ma duc sa-l predau singur fara sa primesc vreo instiintare de la judecatorie mi s-a prelungit perioada la 60 de zile.Cum as putea obtine iar reducerea la 30 de zile/?Am inteles ca daca cer sa intru la audienta la Politia Baia Mare (acolo a avut loc procesul) as putea obtine reducerea pe 30 de zile. Oare se poate?sau ce as mai putea face pt reducerea la 30 de zile cat era initial?!
Răspuns la discuția Prelungire retinere permis
dar daca il predau numai peste 30 de zile de acum,pt ca plec in strainatate,oare se mai prelungeste cu 30 de zile adica cu 90 de zile in loc de 60?
In data de 13.04.2011 mi-a fost respinsa plangerea pe care am depus-o impotriva pv prin care imi era retinut permisul pe timp de 30 de zile.Pana azi nu mi-a venit acasa nici o instiintare prin care trebuie sa predau permisul.Am fost la Politia rutiera de unde domiciliez (cluj napoca) si au spus ca figurez cu sentinta data de Judecatoria Baia Mare din 13.04 si ca mi-a fost prelungita data de retinere cu inca 30 de zile(total 60) pe motiv ca nu am predat permisul in termen de 15 zile.Politistul de la ghiseu mi-a spus sa merg la Judecatorie si sa cer sentinta si sa merg la politia Baia Mare si sa cer sa-mi recunoasca data de la care am cerut sentinta pt a nu mi se prelungi cu inca 30 de zile.Se poate proceda astfel?Daca nu predau permisul numai la sfarsitul acestei luni mi se mai prelungeste perioada de retinere?
Răspuns la discuția Greseli in procesul verbal
in contestatie am negat ca am trecut pe linia continua(motivul pv) dar am si mentionat ca pv este completat gresit.nu exista art care sa mentioneze exact ce presupune corectare in pv verbal?