avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate socela

Activitate socela

Răspuns la discuția SUCCESIUNE
nu numai in cazul in care succesiunea a fost desbatuta de ceilalti mostenitori (in cazul in care mai exista si altii) daca succesiunea nu a avut loc mergi la un notar si fa o declaratie prin care recunosti succesiunea nu te costa decit 60 lei
va multumesc
sotul meu care este operat pe cord si are proteza de valva mitrala poate beneficia de pensie de handicap? si ce grad de pensie poate avea? va multumesc pentru raspuns
Discuție mosteniree
cum pot proceda la despagubirea unui mostenitor fara ca sotul meu sa faca parte la acea despagubire nici dupa decesul meu mentionez ca sunt recasatorita si am 2 copii rezultind din prima casatorie sotul are si el 2 copii tot din prima casatorie ampreuna nu avem copii
buna ziua ... in urma cu 6 ani am div. copilul a dorit sa ramana cu tatal lui timp in care pana la implinirea de 18 ani mi-sa oprit pensie alimentara copilul a locuit cu tatal 1 an dupa care el a dorit sa mearga la un centru de plasament deoarece tatal s-a recasatorit (actuala sotie nu l-a dorit an familie) eu neavind un spatiu de locuit....mie mi-sa oprit ancontinuare pensia alimentara trebuia sa fie depusa intr-un cont bancar dar acest lucru nu s-a intimplat la implinirea varstei de 18 ani copilul a descoperit ca acei bani erau ridicati de tatal lui si nici urma de cont actualmente copilul locuieste cu mine deoarece am dobindit o mostenire in urma decesului unei rude antrebarea mea este 1 unde se poate adresa copilul pentru a cere drepturile ce i se cuveneau 2 ai trebuie numaidecat avocat
Răspuns la discuția mostenire
va multumesc
Discuție mostenire
buna ziua parintii mei au decedt urmeaza a se dezbate succesiunea datorita situatiei in fapt am facut deja declaratia notariala ca sunt deacord cu masa succesorala in urma defunctilor......sora mea fiind a 2 mostenitor si-a luat angajamentul de a depunea ea actele necesare la notar....acum as dori un raspuns daca se poate cind era mama in viata am dezbatut o mostenire la un imobil ce era situat in afara orasului si care s-a si vindut...sora mi-a comunicat ca notarul unde a depus actele i-a cerut si actul de vinzare a acelui imobi daca el a fost vindut de ce-l mai cere? actualul imobil la care urmeaza a fi dezbatuta succesiunea este cumparat de la locomfort pe el scrie vinzare-cumparare le catre locomfort si parintii mei are trecuta si valoarea cit a costat la timpul acela sa inteleg din spusele ei ca nu este bun? la ce-i mai cere inca un act de la loconfort prin care sa reiese ca este proprietatea parintilor? sau e altceva la mijloc? va multumesc anticipat
Răspuns la discuția dreptul de a locui
nu am termen de valabilitate pentru acea mutatie ne este am B.I provizoriu el expira peste 10 ani etc etc sora mea are locuinta dinsei ea nu a locuit alaturi de parinti decind s-a casatorit si in plus de acest fapt a profitat de lipsa mea de la domiciliu ,nu m-a anuntat de decesul mamei mele decit atunci cind ea a fost depusa la capele mortuara,(asta s-a intimplat in citeva ore cit eram la servici stia ca lucrez de regula 12 ore ) nu mi-a aratat ce bani ca ajutor de inmormintare a luat de la asociatia pensionarilor unde mama era inscrisa si cotiza lunar,si din alte locuri mai ales la B.C.R unde stiu sigur ca avea un cont si cu citiva ani in urma chiar mama mi-a aratat acea polita unde eram trecuta ca, inputernicita in caz de decs bine intre timp poate sa-si fi schimbat optiunea nu o controlam ....nu aveam interes sa o fac , iar acum sora sustine ca ea a suportat cheltuelile de inmormintare etc...etc...un mare foileton .....
Răspuns la discuția dreptul de a locui
proprietarul imobilului sunt parintii mei care au decedat cind erau in viate eu am locuit impreuna cu ei si de aceea am si adresa trecuta in buletinul de identitate sora mea nu ma lasa sa locuiesc in continuare acolo am apelat la politia de proxenitate si dinsii mi-au zis ca trebuie sa parasesc domiciliul ca viza nu e valabila daca proprietarii au decedat ne avind unde sa locuies le-am spus ca voi ramine linga usa imobilului dinsii m-au amenintat ca ma amendeaza pentru tulburarea linistii publice a 19 locatari care locuiesc in acel bloc
daca am mutatia pe b.i la o adresa la care proprietarul a decedat iar concesiunea nu este dezbatuta acea mutatie mai e valabila? proprietarul fiind parintii mei caci de la politia de cartier mi sa zis ca nu mai e valabila ceea ce nu cred..iar dreptate i s-a dat sori mele atita timp cit succesiunea nu este dezbatuta eu ce drept am cu privire la acel imobil si dinsa ce drept are? va multumesc anticipat