avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate anidabcrsal

Activitate anidabcrsal

va multumesc pentru raspuns.

toate cele bune.

cu stima,
adina sestac
buna ziua.
Sunt interesata sa obtin raspunsuri pentru spete ce tin de dreptul muncii:
cazul personal este unul special si ma intreb daca, din punct de vedere juridic, exista o solutie de aplicat: prin natura serviciului si a unei oportunitati in cariera pe care am considerat-o la un moment dat o posibilitate de a evolua profesional, in anul 2004 am ales sa lucrez in Bucuresti; in anul 2007, organizatia a inceput un proces de reorganizare a activitatilor proprii si locul meu de munca a fost supus procedurii de concediere, procedura care s-a desfasurat sub prevederile vechiului Cod al Muncii si, prin care, angajatorul mi-a oferit posibilitatea sa ocup una din pozitiile vacantate, pozitii care derivau tot din procesul de reorganizare; am acceptat una din aceste pozitii (inferioara fata de cea pe care o ocupasem anterior), numai ca nu s-a gasit intelegere pentru a ocupa aceasta pozitie in Brasov unde de fapt locuiesc, si a trebuit sa accept postul in Bucuresti; timpul a trecut si, intre timp au aparut si 2 copii, am parcurs perioada concediului de crestere copil si, din aprilie 2012 am reinceput activitatea; am fost nevoita sa-mi aduc familia in Bucuresti, sa stam cu chirie, in conditiile in care veniturile noastre familiale sunt deja afectate serios de o rata la banca pentru locuinta pe care o detinem in Brasov; am incercat de fiecare data sa aplic pentru posturile vacante in Brasov,posturi care sunt similare pozitiei pe care o detin in prezent, insa, de fiecare data, raspunsul in procesul de preselectie este unul si acelasi: sunt alti candidati care corespund cerintelor posturilor respective.
Fac precizarea ca angajatorul meu ocupa o arie foarte raspandita a unitatilor teritoriale, posturile vacante intotdeauna sunt postate atat pe platforma interna cat si pe cea externa de recrutare si, ceea ce este extrem de frustrant si demotivant, este faptul ca se recruteaza din exterior in detrimentul celor care doresc sa ocupe anumite pozitii pentru care, fiecare, considera ca ar fi o ascensiune profesionala.
Revin insa la problema personala si va intreb: exista vreo posibilitate legala, (excluzand actiunea in judecata pentru ca nu cunosc sustinerea din punct de vedere juridic) prin care sa pot actiona astfel incat sa pot obtine un loc de munca in localitatea in care domiciliez, in asa fel incat sa nu-mi mai supun familia la stresul de a locui departe de casa in care copiii nostri au crescut (copiii au 3, respectiv, 1,4 ani), sa nu mai fiu expusa zilnic riscului din trafic (sunt nevoita sa parcurg zilnic 40 Km dus-intors pe DN1 - fara sa-mi fie decontat transportul pentru ca nu ma incadrez in politica de naveta a organizatiei) si, de ce nu, sa nu mai fiu nevoita sa accept de fiecare data sa-mi fie calcata in picioare demnitatea profesionala.
Va multumesc.

Buna ziua.
Sunt una dintre mamicile carora li s-a diminuat un drept financiar pe nedrept, numai pentru a solidariza cu politica de austeritate impusa de guvern; pentru aceasta hotarare injusta, intentionez sa deschid o actiune judecatoreasca impotriva Min. de Finante si Min. Muncii.
Mentionez ca am doi copii care sunt afectati de aceasta masura, unul nascut in august 2009 pentru care am primit drepturile legale de 85% pana in iunie 2010, iar incepand cu iulie 2010, indemnizatia a fost diminuata cu 15%, si unul nascut in aprilie 2011 pentru care, din pacate, am fost privata de doua drepturi unul legat de partea financiara si celalalt de diminuarea perioadei CCM, fiind nevoita sa optez pentru de un an de zile (din motive lesne de inteles).
Va rog sa-mi spuneti care este procedura de a actiona impotriva statului; daca domiciliul stabil este in Onesti dar locuiesc in Brasov unde am viza de resedinta, unde as putea deschide aceasta actiune, cat costa si daca aveti cunostinta despre cazuri similare, de precedente care sa fi avut vreo finalitate?

Cu stima,
Adina Sestac





Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
Buna ziua. Va multumesc foarte mult pentru raspuns; intrebarea era daca beneficiez de stimulentul de insertie dupa ce copilul implineste un an? Am parcurs Ordonanta si articolul mentionat de dvs. si am inteles ca nu.

Cu stima,
Adina Sestac
Buna ziua.
Ma intereseaza sa stiu in ce conditii se acorda stimulentul de insertie in urmatoarea speta personala pe care o voi prezenta:
sunt mamica a doi copii, primul nascut in luna aug. 2009, iar cel de-al doilea in luna apr. 2011; reglementarile legale in ceea ce priveste plata indemnizatiei au fost diferite, asa incat, din ratiuni financiare, pentru ultimul nascut am optat sa stau in concediu de crestere copil un an de zile; copilul va implini un an in luna aprilie 2012 si intrebarea este daca voi beneficia de stimulentul de insertie in cuantum de 500 lei pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului chiar daca ma voi prezenta la serviciu la termenul cand copilul va implini un an?
Marturisesc ca am parcurs Ordonanta 111/2010 si, din cate am putut intelege, art. 17 care prevede dreptul acordarii acestui stimulent nu delimiteaza situatiile prevazute la art. 2.
In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat.

Cu stima,
Adina Lacramioara Sestac

Buna ziua.
Sunt una dintre mamicile carora li s-a diminuat un drept financiar pe nedrept, numai pentru a solidariza cu politica de austeritate impusa de guvern; pentru aceasta hotarare injusta, intentionez sa deschid o actiune judecatoreasca impotriva Min. de Finante si Min. Muncii.
Mentionez ca am doi copii care sunt afectati de aceasta masura, unul nascut in august 2009 pentru care am primit drepturile legale de 85% pana in iunie 2010, iar incepand cu iulie 2010, indemnizatia a fost diminuata cu 15%, si unul nascut in aprilie 2011 pentru care, din pacate, am fost privata de doua drepturi unul legat de partea financiara si celalalt de diminuarea perioadei CCM, fiind nevoita sa optez pentru de un an de zile (din motive lesne de inteles).
Va rog sa-mi spuneti care este procedura de a actiona impotriva statului; daca domiciliul stabil este in Onesti dar locuiesc in Brasov unde am viza de resedinta, unde as putea deschide aceasta actiune, cat costa si daca aveti cunostinta despre cazuri similare, de precedente care sa fi avut vreo finalitate?

Cu stima,
Adina Sestac



Buna ziua.
Sunt una dintre mamicile carora li s-a diminuat un drept financiar pe nedrept, numai pentru a solidariza cu politica de austeritate impusa de guvern; pentru aceasta hotarare injusta, intentionez sa deschid o actiune judecatoreasca impotriva Min. de Finante si Min. Muncii.
Mentionez ca am doi copii care sunt afectati de aceasta masura, unul nascut in august 2009 pentru care am primit drepturile legale de 85% pana in iunie 2010, iar incepand cu iulie 2010, indemnizatia a fost diminuata cu 15%, si unul nascut in aprilie 2011 pentru care, din pacate, am fost privata de doua drepturi unul legat de partea financiara si celalalt de diminuarea perioadei CCM, fiind nevoita sa optez pentru de un an de zile (din motive lesne de inteles).
Va rog sa-mi spuneti care este procedura de a actiona impotriva statului; daca domiciliul stabil este in Onesti dar locuiesc in Brasov unde am viza de resedinta, unde as putea deschide aceasta actiune, cat costa si daca aveti cunostinta despre cazuri similare, de precedente care sa fi avut vreo finalitate?

Cu stima,
Adina Sestac

Buna ziua.
As dori sa stiu daca in perioada in care figurez in concediu de crestere copil pana la 2 ani si primesc indemnizatia pentru crestere copil, pot incheia contracte de colaborare in vederea suplimentarii veniturilor personale?

Va multumesc.

O zi buna.

Cu stima,
Adina Sestac
buna ziua. in prezent sunt in concediu pentru crestere copil pana in luna august 2011; tototdata, sunt insarcinata in 10 saptamani, urmand ca data probabila a nasterii sa fie undeva in aprilie 2011; in acest caz, va rog sa-mi spuneti:
- cum se procedeaza in ceea ce priveste prelungirea concediului de crestere copil?
- cand ar trebui, cel mai tarziu, sa anunt angajatorul si sa solicit certificate medicale pentru a le pune la dispozitia angajatoului?
- cele 126 de zile mai sunt luate in calcul daca nasterea celui de-al doilea copil apare inainte cu 4 luni de expirarea CCC pentru primul copil?
- baza de calcul pentru indemnizatia de crestere copil ramane aceeasi?

va multumesc.
cu stima,
Adina Lacramioara Sestac