avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1341 soluții astăzi
Forum Activitate cristinal

Activitate cristinal

buna ziua,
societatea si-a schimbat sediul social din bucuresti in ilfov. exista un termen pana la care trebuia declarata aceasta schimbare la ITM ? toate celelalte diligente au fost facutte mai putin cea catre Itm . se plateste vreo amenda daca este depasit acest termen?
multumesc!
Discuție Temei legal
buna ziua,
exista vreun temei legal conform caruia o persoana fizica particulara ( neautorizata) poate angaja un responsabil de resurse umane?

inteleg ca este o intrebare cel putin ciudata insa v-as ruga sa ma ajutati.

multumesc!
buna seara,
care sunt conditiile ce trebuie indeplinite pentru ca o firma de contabilitate sa fie inregistrata ca operator de date cu caracter personal?
MULTUMESC
inteleg ca pensionarea anticipata partial cade deoarece ar avea nevoie de min 30 de ani de munca.
cum spuneam, este nascuta in iulie 1955 si are 25 de ani de munca
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

este vorba de reexpertizare.( era pensionata definitiv) problema este ca mama chiar este bolnava. daca nu depun contestatie, ramane fara niciun venit.
o alta varianta la care m+am gandit ( nu stiu daca are si suport legal) ar fi sa depun un al dosar de pensionare la Casa de Pensii, sa o iau de la inceput , cu spitalizare etc.. se poate ?
mama este nascuta in iulie 1955 si are 25 de ani de munca. pensia anticipata partial este exclusa?
buna ziua,
v-as ruga sa-mi spuneti care sunt procedurile de contestare a unei decizii de suspendare a pensiei de invaliditate si cui trebuie sa o adresez.
dupa ce a fost consultata la comisia nationala din bucuresti , mamei i s-a retras pensia de invaliditate , in opinia comisiei" redobandindu-si capacitatea de munca". incepand cu data de 01.04.2011.
comunicarea privind decizia aceasta i-a parvenit mamei azi, 23.05.2011. , prin urmare in termen de 30 de zile trebuie sa depun contestatia.
problema este ca nu stiu care sunt pasii.. ma puteti ajuta in aceasta privinta?
va multumesc
buna ziua,

am o nelamurire privitoaire la pensia de urmas:
in martie mamei mele i-a fost sistata pensia de invaliditate astfel incat la 53 de ani a ramas fara niciun venit..
tatal meu a decedat inluna aprilie ,prin urmare mama ar putea sa beneficieze de pensie de urmas.
intrebarea mea este pentru cat timp? am cititt in lege ca pentru 6 luni...
mama trebuie sa indeplineasca varsta de pensionare de 60 de ani pentru a putea beneficia apoi de pensia de urmas?
daca se angajeaza undeva cu 2 ore deci si cu un salariu mizer, poate beneficia de pensia de urmas mai mult de 6 luni?

va multumesc
Discuție anulare CIM
buna ziua,
care este procedura prin care pot anula CIM unui salariat care, desi la angajare a dat declaratie ca beneficiaza de pensie limita de varsta, a prezentat saptamana trecuta decizia eliberata de Casa de Pensii in care se stipula ca beneficiaza de pensie anticipata partial?
angajarea s-a facut in saptamana in care el si-a depus dosarul la Casa de Pensii, respectiv in luna ianuarie 2010.
Casa de pensii a eliberat decizia in iulie iar salariatul a prezentat-o societatii abia acum .
multumesc.