avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate sonia54

Activitate sonia54

Multumesc! Nedumerirea mea e legata de faptul ca niste acte emise de stat sau ma rog, de institutii ca reprezentanti ai statului nu au nici o valoare, de faptul ca se cer expertize dar nu se ia in considerare expertiza , in conditiile in care instanta a desemnat expertul. la ce ne mai pun sa platim expertize ? Sa desfiinteze institutia asta a expertizelor. Partea adversa nu a contestat expertiza, nu a cerut expertiza unui alt expert. Inseamna ca eu, cetatean obisnuit sa nu mai am incredere in nici un document emis de stat, sa nu mai respect nici o lege, nici o regula. Am platit impozitul, am fost corecti. Nu am lucrat noi terenul, acesta fiind la tara iar noi lucram si locuiam in oras, Am am avut o intelegere cu parintii celui care a facut cadastrul sa il lucreze si sa ia ei toata recolta, fara sa ne platesca nimic. Nu s-a cerut uzucapiune, nici nu s-ar fi incadrat. Asteptam sa vedem motivarea. Am avut avocat. Martori nu am pus pentru ca ar fi trebuit sa gasim oameni foarte batrani care sa cunoasca situatia. Parintii mei sunt plecati din sat din 1954. Au demolat casa care o aveau pe teren inainte de a preda terenul.Cei batrani astazi erau copii in acea vreme si nu mai stiu ce era cu terenul respectiv. Unul din ei ne-a spus ca ar veni dar le e frica pentru ca locuiesc singuri. Actele nu valoreaza nimic fara martori? Pe langa faptul ca procesul s-a tarait 4 ani iar hotararea au tot amanat-o 2 luni. Ba saptamana asta, ba peste 2 saptamani si tot asa.
Am avut o actiune pentru retrocedarea unui teren ocupat prin cadastru de vecini. Aveam titlu de proprietate pe teren, actele de retrocedare erau conform titlului, expertul a spus ca avem dreptate in ceea ce sustinem. Nu am avut martori. Pamantul a fost cedat de parinti prin 1957, si nu am mai gasit batrani care sa spuna ca a fost terenul familiei. Am avut doar actul de cedare a suprafetei de teren catre CAP. Nu am gasit rol in arhiva. Instanta ne-a respins actiunea ca neintemeiata. Nu am primit motivarea. Este posibila respingerea avand toate documentele si expertiza in favoarea noastra?
Răspuns la discuția Pensionare femeie
Am gasit raspunsul pe forum. Pot sa solicit pensionarea.
Anul trecut am optat pentru continuarea activitatii si dupa indeplinirea conditiilor standard de iesire la pensie, conform deciziei CCR de anul trecut, conform careia femeile pot continua activitatea pana la 65 de ani. Pot solicita iesirea la pensie inainte de implinirea varstei de 65 de ani ?
.
Mai pot face o plengere penala daca au trecut 3 luni de la aflarea unei situatii de tulburare de posesie? In aceasta perioada am incercat o negociere dar nu se poate ajunge la o intelegere.
Mentionez ca limita intravilan si extravilan nu a fost modificata.
Răspuns la discuția Uzucapiunea
Este domeniu privat sau domeniu public? Daca e domeniu privat al primariei, al statului se aplica aceleasi legi ca la o proprietate privata.Functioneaza uzucapiunea. Cel mai probabil de 30 de ani. Daca e domeniu public din cate stiu nu puteti face nimic.
Revin la o postare anterioara.Un vecin a facut cadastrul pentru imobilul detinut. Eu nu am documentatia cadastrala intocmita. Are in acte 2200mp intravilan si 3400 extravilan. Ma invecinez cu el doar pe partea de intravilan. La efectuarea cadastrului a intrat in terenul meu, in intravilan,astfel ca in cadastru apare cu suprafata de 3105mp intravilan si in extravilan cu 2496mp. Per total nu depaseste suprafata din acte. Am facut o sesizare la OCPI si am primit raspunsul halucinant ca totalul nu depaseste suprafata din acte si nu au avut motiv sa respinga documentatia, cand legea face distinctie clara intre intravilan si extravilan. Institutia asta, cu exceptia catorva, este o adunatura de tampiti. La ce se mai fac legi, ordine, etc daca nimeni nu respecta nimic? OCPI-ul asta nu are nici un fel de raspundere, indiferent ce tampenii face. In afara de plangere penala societatii de cadastru si inspectorului care a avizat documentatia, ce as putea sa mai fac?
Precizez ca nici un vecin nu a intrat in terenul meu ci pur si simplu dupa masurarea terenului conform schitei primariei a iesit mai putin teren.