avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate claudia_vasilica

Activitate claudia_vasilica

da
daca nu am martori...?
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu:
- Formularea unei cereri de chemare in judecata in vederea anularii unui proces-verbal si al redobandirii permisului de conducere
Deoarece zona in care s-a intamplat nu este filmata, ce dovezi pot aduce in fata instantei (cuvantul meu impotriva cuvantului lui-agentului)
In comunicarea incheierii finale (dezinventire) civila mi se comunica de elementele de identificare ale intimatului: voi mentiona cum se numeste agentul ?
Buna ziua.S-au depus toate actele la secretariatul unitatii de invatamant pt decontarea navetei incepand cu luna ianuarie.Directorul unitatii intampina dificultati in gasirea unei solutii impreuna cu primarul,dar in septembrie se primesc banii,dar nu in totalitate,de la fiecare lipsind pana in 110 lei.Care ar putea fi cauza si mai are sens sa mai fie amenintati (primarul si directorul) cu o actiune in judecata in vederea recuperarii acestor sume care impreunand aprox 1000 lei de la fiecare cadru didactic navetist?
da,nu am implinit 26 de ani,sunt singurul copil sub 26 ani care urmeaza cursurile unei unitati de invatamant acreditata.
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua.Ma numesc Claudia.Tatalui meu i s-a facut poprire pe pensie,apeland eu la executor judecatoresc.Am inceput masterul,trebuia sa dau vara aceasta examenul de disertatie.
Intreb 1:mai am dreptul la pensie de intretinere?
Intreb 2:pot sa ma angajez fara sa pierd pensia de intretinere?(eu am intrebat la cabinetul executorului-secretara d-lui- ea l-a consultat si-a zis ca da) dar mai vreau o opinie.
Intreb 3:din cauza intarzierii lui pe mai multe luni cu banii,acum i se opreste 50% din valoarea pensiei sau 25% ?
Va rog,un raspuns.
Cu respect.
Răspuns la discuția recuperare bani cheltuiti
cei ce la CEJ mi-au zis urmatoarele: La data de 07.06.2011, MApN a confirmat catre BEJ *** infiintarea popririi si incepand cu luna iulie 2011 se va retine 25 % din venitul lunar- pensia debitorului ***(tata) pana la concurenta sumei rezultate din lunile restante incepand cu.... (stiti si dvs..) Nici nu prea am inteles cum o sa primesc banii restanti din moment ce el e obligat prin lege sa plateasca 25%, adica (zic eu) i-ar trebui opriti mai multi, ca, in timp pana ce implinesc 25 de ani, sa-mi pot recupera banii
Buna ziua! Am apelat la un executor judecatoresc pentru poprire pensie din februarie si dupa ce am facut o petitie la CEJ din care face parte respectivul, s-a rezolvat imediat. Intrebarea e: cum as putea sa recuperez banii cheltuiti pe drumuri, telefoane date la biroul dumnealui intreband daca s-a rezolvat si raspunzandu-mi-se ca da (deci am fost mintita si taraganata aproape jumatate de an) ? Va rog foarte mult ! astept un raspuns...
Daca l-as actiona in judecata, pot sa cer daune din contul telefoanelor care le-am dat si a drumurilor facute degeaba pe banii mei ? (fara nici un rezultat suplimentar)?
Am apelat pentru executarea silita a tatalui in vederea recuperarii din perioada 2008, prezent ( iulie, august 2008, iulie august 2009, iar 2010 din ultima zi a lunei iunie nu primisem pensia de intretinere), adusesem intr-un final toate actele si platisem si suma de ~220 Ron cam la sf lunii ianuarie sau februarie pana la jumat.
Tata fiind pensionar militar, trebuia de fapt sa trimita o cerere la MApN pentru poprire. Ce m-a deranjat: a fost ca: prima oara secretara (sau ce functie are ea) mi-a zis ca a trimis pt a putea actiona la Tribunalul Roman, dar stai ca nu trebuia acolo si a trimis apoi la Tg Neamt ( ca acolo locuieste el) si cica a primit raspuns greu. Ca ar fi trimis la Casa Jud de Pensii,dar el nu e acolo pensionar, ci la MApn, plus ca de fiecare data cand il sunam pe d-nul executor (nu-l puteam suna dimineata pentru ca mai si lucrez ca sa am ce manca) imi spunea ca are treaba, ca nu face el legile si-mi inchidea telefonul ca sa sun mai incolo si ultima oara cand am sunat d-ra secretara sau ce-o fi imi zice ca a primit confirmare de la Casa Jud de Pensii, cand eu sunasem sa intreb si-mi zisese d-na de-acolo ca nu are cum. Ce masuri poti lua, avand in vedere atata taraganare, nesimtire si minciuni de aproape jumatate de an ?