avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate wolfususro

Activitate wolfususro

Buna ziua.
Am participat la un concurs de ocupare a unui post in invatamantul superior.
Desi eram singurul candidat pe post, din anumite motiveam avut piedici mari la inscrierea la concur. Le-am depasit, ca apoi, in urma examinarii-orale cu documente srise la orar. sa primesc nota 2. Desi nu s-a respectat procedura de concurs nici pe perioada concursului si nici in cadrul concursului efectiv, s-a luat o decizie. Pasul urmator este o contestatie ce va merge la aceeasi comisie, deci sanse nule. In contengios administartiv, ce motive as putea sa invoc? Mentionez ca nu am gasit un barem, lucrari similare...standarde la care sa m-a raportez.
2 Itrebarea urmatoare este daca se ajunge la proces, care ar fi taxade timbru-aproximativ desigur.
3 Ce se poate cere in astfel de situatii in mod curent, re-analiza, re-notare, incadrare, anulare concurs pe toata institutia, sanctiuni...?

Multumesc anticipat
Multumesc de lamurire.

Intrebarea era legata de termenul de plangere legat de o astfel de plagere administartiva.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Doresc sa fac omplangere administartiva impotriva unei rezolutii date de procuror.
Am cautat in legea cu pricina (303/2004)-si nu am gasit un termen de efectuare a plangerii.
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns.
atunci ramane doar cedo?
si cum incepe cedo?
Răspuns la discuția Inselaciunea - prescriere
fals si uz de fals se prescrie in 5 ani, si respectiv prescriptia speciala este de 7 ani.
Bine dar de ce vi sa dat un nou termen?
Buna ziua.
Am o speta de fals sub semn. privata. In cauza s-a admis expertiza cu rezultate ce identifica fara dubii faptasul. Ulterior s-a dispus clasare in baza art 18 ind 1 . S-a facut contestatie la prim-proc-respinsa, apoi contestatie la Jud cam prelim-respinsa.
Rezida 2 intrebari:
1 Se poate face apel la curte invocand lipsa intimatei la proces-vezi exceptia de constitutionaltate invocata de CC?
2 Apelul se face la Curte de apel de la ceeasi instanta?
Multumesc
Răspuns la discuția Sfat va rog - fals si uz de fals
Mai am o intrebare, daca se poate: Cand se poate constitui partea vatamata in parte civila si daca este instiintata in mod oficial de acesta posibilitate-stiu ca inainte de inainte de inceperea cercetarii judecatoresti, dar e neclar daca partea vatamata este instiintata , precum si eu.
Multumesc mult anticipat

Noul cod penal aduve modificari perioadei de prescriptie pt fals si uz de fals?
Multumesc-e vorba de o fapta comisa in 2010 -si de circa 6 luni a inceput urmarirea penala fata de o persoana, pana atunci fiind in rem.
Am o situatie ciudata-intr-un caz de fals si uz de fals , eu , in calitate de contabila am semnat in locul unui angajat pe CIM . EU am negat, ulterior s-a facut analiza grafologica ce a dovedit ca eu sunt faptasa.am negat in continuare, desi s-a deschis urmarirea penala. Acum dosarul stagneaza de 6 luni la procurori deoarece s-a cerut incepere urmaririi pentru administartor. acesta spune sa stau linistita deoarece el este om influent si va rezolva-aceasta asteptare imi da speranta, cu toate ca pagubitul tot trimite scrisori pe la parchet. Mai mult pagubitul il vrea ca urmarit penal deoarece acesta nu si-a primit in urma cererii niste diferente de salariu de la administartor pe care le-a castigat in instanta-si cica acolo este vb de codul muncii.
Spuneeti-mi va rog daca am vreo sansa cu noul cod penal sa scap
2 CAre este perioada prescriptiei in acest caz pt mine si respectiv administartor -fapta este din 2010?
3 ce sfaturi imi dati?
4 mai pot fi expert contabil dupa asta?