avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate adamelena

Activitate adamelena

Buna ziua , am cumparat o casa in suprafata de 80 mp in 2022. In casa avem un tv , un frigider, o masina de spalat , un calculator si becuri economice, consumul lunar fiind de 110 kw pe luna de vara si 230 kw iarna. In aceasta perioada am chemat reprezentantii Enelului deoarece erau fluctuatii de tensiune si au incepu sa se arda aparatele elctrocasnice, Au schimbat contuarul in vara 2023 si atat. La centrala pe gaze am luat protectie . In luna ianuarie am citit indexul si era un consum de 800 kw comparativ cu luna decembrie - 215 kw. Am depus sesizare si astazi au venit reprezentantii Enel si au gasit un cablu care nu intra in contuar. Trei prize nu inregistrau consumul si au intocmit pv de furt. Rog sfaturi din experienta dvs, multumesc frumos
Modificari in noul cod
_ sentinta definitiva 26.11.2009 un an si zece luni cu suspendare
_ in 26.09.2011 finalizat
_la 26.09.2015 poate cere reabilitarea judecatoreasaca ( patruani+jum din pedeapsal

_ conform noului cod poate cere reabilitarea mai devreme ? va rog frumos
buna seara
societatea la care sunt inspector ru, isi diminueaza activitatea si trebuie sa trimitem in somaj doi salariati cu contract de munca pe perioada determinata
- in ce moment se pot trimite in somaj si cu ce articol ?
- trebuie asteptat terminarea contractului de munca ? va rog frumos
buna seara
activitatea firmei la care lucrez s-a diminuat
administratorul nu doreste sa initieze concedire colectiva si doreste sa trimita in somaj 4 salariati
dosarul trebuie sa cuprinda ?
( act de identitate, copie si original, cartea de munca cu inregistrarile pana in 2011, adeverinte de vechime, adeverinta de la financiar privind veniturile, adeverinta de la medic, diploma de studii) ok ?
- trebuie obligatoriu hotarare aga ptr renuntare post ( paznic, muncitor necalificat), instiintare - notificare de trimitere in somaj, preaviz de 20 zile , plata unui salariu compensatoriu si in final decizia de incetare cim ?
daca salariatii sunt de acord sa intre in somaj ?
si in cazul in care au contract de munca pe perioada determinata care expira in luna dec pe 15 , se poate sa nu se mai prelungeasca si din 16 sa se depuna dosarul de somaj ?
am tot cautat procedura completa si nu am reusit sa gasesc nimic sau numai franturi.....
am urmat numai cursul de inspector resurse umane si nu am avut in materie acest subiect ....
ma puteti indruma ptr a nu gresii.... multumesc foarte mult , cu stima, elena:(:(
Buna seara
Avem un fost salariat care solicita adeverinta care sa cuprinda stagiu;l de cotizare ptr pensionarea anticipata .
Am cautat si nu am reusit sa gasesc , ma poate ajuta cineva cu un draft ? va rog frumos, multumesc
- la testarea cu aparatul Drager a rezultat 1,14 mg /l alcool pur in aerul expirat, era dupa 48 ore de munca in port,
buna ziua
in sentinta scrie :
- in baza art 87 alin 1 din OUG 195/2002 la pedeapsa de 1 an 10 luni inchisoare
- in baza articolului 81 c. dispune suspendarea conditionata pe o durata de 3 ani si 10 luni reprezentand termen de incercare potrivit art 82 c.pen
- in baza art 71 alin 5 c. pen dispune suspendarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei
- cu apel in 10 zile de la pronuntare
- pronuntata in sedinta publica azi 26.11.2009


avocatul la care am apelat a spus ca nu are rost sa facem apel desi era prima si singura abatere , era un drum lateral , nu au fost victime si nu a fost lovita nici o masina
- nu am inteles nici ce inseamna suspendarea pedepsei accesorii....
- si am vazut cazuri in care erau implicate persoane accidentate si nu au fost condamnati

sentinta a fost de 1 an si 10 luni
reabilitarea de 2 ani
si termenul este de 3 ani si 10 luni ?
deci 4 ani si 11 luni nu mai pot face nimic pt reabilitare? chiar daca a fost primul incident , neavand in rest nici o amenda rutiera , fiscala sau de alta natura
sa inteleg ca aceasta perioada in apare si in cazier cand il solicit pt angajare ? nu
am avut permisul anulat pt consum de bauturi alcolice si o sentinta cu suspendare de 1 an si 10 luni care a expirat la 01.10.2011
cum imi pot curata cazierul cat mai rapid pt a putea pleca la munca in strainatate ? va rog frumos , toate societatile de plasare solicita cazier curat ....help, am gresit dar intre timp trebuie sa platesc rata la banca ...