avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate raoul26

Activitate raoul26

Răspuns la discuția recuperare creanta!
multumesc foarte mult! notificari scrise nu am primit in ultimii 2 ani, mai demult primisem cateva.
Buna ziua tuturor,

Prin 2005, la inceputul furiei ratelor, am solicitat achizita unui telefon mobil prin credit la deja celebrul [editat] . Dupa 3-4 rate platite cu cardul emis de Editat, din diverse motive, nu am mai achitat ratele lunare.
Am primit cateva somatii si telefoane, etc.
in urma cu aproximativ 1 an am consultat biroul de credit, unde am constatat ca figurez cu datorii neachitate, iar contul datoriei - vandut catre un alt creditor. (dec.2009)
suntem la finalul lui Iulie 2012, se implinesc mai bine de 7 ani si jumatate de cand aceasta datorie exista. Cei de la editat Romania ma suna la fiecare 2 luni, cel mai recent telefon primit de la dansii fiind acum 2 zile, cand mi-au propus o oferta promotionala, datoria totala + penalizari a ajuns pe la 4800 RON, si daca achit pana la 01 august, beneficiez de reducere 50%, adica voi achita doar 2400 RON.
Problema e ca le-am cerut un document scris si nu au vrut sa coopereze, le-am propus varianta se la achit cash, la sediul lor, insa nu au fost de acord.
Nu inteleg...
pe de alta parte, din 2005 pana in prezent, datoria nu a fost prescrisa?
de ce nu am fost actionat in instanta si somat sa platesc pana in prezent?

Va multumesc

[ editat numele persoanelor juridice implicate]
Răspuns la discuția retrocedare ANRP
Poate cineva sa-mi raspunda va rog?
Buna ziua,

Am o rugaminte va rog, in privinta unui dosar de retrocedare teren.
Bunicul meu, unul din cei 5 succesori pentru respectivul teren, a obtinut in 2004, o hotarare judecatoreasca pentru despagubirile necesare terenului supus retrocedarii. Dosarul a fost trimis la bucuresti pentru re-evaluare, si de atunci nu se mai stie nimic, desi a existat un proces si o hotarare judecatoreasca in favoarea lui.
sunt 8 ani de atunci, si anrp nu a facut nimic in acest sens, evaluarea finala nu s-a facut, dispozitia de despagubire nu a fost data. In acest moment, personal, am o procura notariala prin care bunicul ma imputerniceste in totalitate pentru partea sa din succesiune, altfel, domnii de la ANRP nu ofera relatii.
Cum sa procedez mai departe pentru ca lucrurile sa se desfasoare mai repede in sensul despagubirii? Mi se pare aberant sa astepti 8 ani pentru o despagubire...si in tot acest timp sa nu se miste nimic...
Trebuie sa apelez la un avocat pentru un nou proces?
Discuție succesiune
Buna ziua,

Pentru o retrocedare - ANRP - succesiunea a fost deschisa deja, personal sunt imputernicit sa reprezint unul dintre succesori. Exista vreo metoda prin care ii pot inlatura pe ceilalti de la succesiune? Se pot face acte notariale prin care succesorii legali sa imi cedeze mie toate drepturile? Multumesc mult
Buna ziua,

Ma poate reprezenta cineva pentru recuperarea taxei de mediu?
Intentionez recuperarea unei taxe in valoare de 2200 eur, pentru o masina second hand din 2008, inmatriculata pentru prima oara in nov.2011, persoana fizica.
Ma intereseaza va rog o persoana cu experienta in astfel de recuperari. De asemenea, sunt dispus la plata unui onorariu modic, doar dupa recuperarea sumei.
Ma poate reprezenta cineva experimentat pentru acest demers? (pentru Bucuresti - sector 6)
Răspuns la discuția achizitie imobiliara
totusi, cum pot fi linistit in privinta acelei procuri notariale.
el o are din 2005, si eu practic cumpar apartamentul de la el.
daca proprietara a decedat?
Răspuns la discuția achizitie imobiliara
asa este, insa notarul meu este indisponibil.
Buna ziua,

Revin cu o intrebare catre Dumneavoastra.
Sunt in situatia achizitiei unui imobil, printr-un contract de vanzare-cumparare (nu mai facem antecontract) cu plata in 2 rate egale.
Se va declara valoarea integrala a imobilului in actele notariale.
Problema, sa zicem asa, este faptul ca eu nu cumpar de la proprietar, proprietarul fiind plecat din tara de ceva vreme. Voi cumpara de la o ruda prin alianta a proprietarului (fost sot), in baza unei procuri notariale. aceasta procura notariala dateaza din 2005. Am inteles ca se va verifica la notariat, valabilitatea acesteia, exista totusi vreun risc din partea mea?

Contractul se face la notarul agreat de proprietar.
Trebuie sa fiu atent, sa introduc vreo clauza speciala?
Multumesc,
Răspuns la discuția achizitie apartament - complicat
buna seara,
repet, incerc achizitia unui imobil de la o persoana fizica, aceasta persoana fizica a achizitionat imobilul de la o societate comerciala, in urma cu 2 saptamani. stiu ca exista acel termen de 3 ani, timp in care, daca o societate comerciala intra in insolventa,toate actele semnate sunt anulate.
Dar oare eu nu sunt protejat de lege in nici un fel daca doresc sa achizitionez acest apartament? Pot adauga vreo clauza prin care sa nu imi iau raspunderea riscurilor care pot interveni pe parcurs?