avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate paleolog

Activitate paleolog

Lucrez la Institutul francez din Romania; pana acum plateau impozit in Romania din acest an s-a facut o conventie intre cele doua tari si impozitul se plateste in Franta. In Romania nu figurez cu impozitul platit( se va plati la anul in Franta), pot sa depun cerere pt CCC in Romania? Ce trebuie sa fac mai exact?
Buna ziua!

Impozitul pe venitul obtinut in Romania este platit in Franta, datorita acordului dintre cele doua tari; pot intra in CCC?
Ce acte ar trebui sa aduc din Franta?
Am un contract de prestari servicii si sunt platita la ora. Mi se retine doar impozitul care va fi platit la anul viitor in Franta. Pot intra in prenatal, cine imi plateste prenatalul daca eu sunt platita doar daca ma duc la munca?
Indemnizatia de crestere copil nu se calculeaza si in functie de cotizatia catre CAS si impozitul retinut pe venitul realizat? Pentru a beneficia de indemnizatie de crestere copil a ramas tot regula -12 luni lucrate anterior nasterii copilului?
Nu pot sa beneficiez de indemnizatie pentru crestere copil nici cu acest contract de prestari servicii? Nu pot sa fac niciun demers in acest sens?
Am stat acasa 2 ani in concediu crestere copil si dupa m-am angajat la aceasta firma pe baza de contract prestari servicii. Multumesc
si cum as putea sa ii determin sa imi faca contract de munca...?
sa le <recomand< ca ceea ce au facut este ilegal?
1.As dori sa platesc si la asigurari si la casa de pensii, cum trebuie sa procedez?Daca platesc si la asigurari si la casa de pensii pot sa obtin dupa indemnizatie pentru crestere copil?

2. este normal sa ti se faca contract de prestari servicii pe un an de zile?este facut pe persoana fizica, fara a fi autorizata
Exista vreo lege care sa te oblige sa te intorci la vechiul loc de munca pt a se considera vechime in munca cei 2 ani de crestere copil? Daca imi gasesc ceva mai bun, cand pot sa plec de la vechiul loc de munca?
Copilul s- nascut pe data de 01.01.2011, deci intru sub incidenta OUG nr 111/2010.
Postul a fost desfiintat ( in noiembrie 2010) in timp ce eu eram in concediu prenatal. Revin cu intrebarea - angajatorul va da afara dupa 1 luna sau 6 luni??

Si daca raman insarcinata in timpul CCC1, dupa terminarea ccc1 anunt firma ca sunt insarcinata si pot intra in medical? Tot ei trebuie sa imi plateasca medicalul chiar daca postul a fost desfiintat?
Buna ziua!
Sunt in concediu de crestere copil, daca ma angajez cu conventie civila, pierd indemnizatia de crestere copil?

La fostul meu loc de munca postul a fost desfiintat, (pe motiv de reorganizare, reducerea costurilor si externalizare). Cat timp sunt obligati sa ma reprimeasca 1 luna sau 6 luni?Am intrat in ccc in feb 2011, beneficiez de oug nr111/2010?
Salut!
Ma pot intoarce la acelasi loc de munca, dupa ce se termina concediul de crestere copil? Firma a desfiintat postul pe care eram angajata. Mi s-a spus ca doar o luna ma mai pot tine daca ma intorc tot la ei. Din cate stiam erau obligati sa ma tina 6 luni.
Unde ma vor incadra dupa ce vin?Pot sa nu ma mai primeasca deloc?