avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate laubalaur13

Activitate laubalaur13

locuiesc in anglia cu un minor de 16 ani, trebuie sa vin cu el in tara pentru divort.mama lui este in italia, si nu poate veni in tara sa-mi elibereze procura de calatorie.daca face o astfel de procura in italia la un notar autorizat , este recunoscuta ?
Răspuns la discuția prescrierea faptei
cum se poate afla daca a intervenit intreruperea prescriptiei ?
sunt in divort cu acord de mediere.atat eu cat si sotia suntem plecati din tara, eu in anglia cu minorul, sotia e in italia.avem termen la jumatatea lunii iunie, iar la termen avem persoane desemnate cu procura notariala care sa ne reprezinte.este obligatorie prezenta minorului la finalizarea procesului?
daca merg in tara cu minorul, ptr finalizarea divotului, daca sotia nu vine sa-mi faca procura de calatorie, mai pot pleca cu minorul , sa ma intorc in anglia?
Discuție amenda rutiera
in martie 2011 am primit o amenda ptr ca nu aveam asupra mea asigurarea de raspundere civila auto. in decurs de 10 zile am fost la tribunal si am depus contestatie deoarece eu aveam asigurarea platita din noiembrie2010 pana in mai 2011, deci era valabila. la depunerea contestatiei am depus ci copii dupa procesul verbal si dupa asigurarea valabila dar cauza sa solutionat pe 21 aprilie. eu am placat din tara da pe 10 aprilie, deci nu aveam cum sa fiu prezent la solutionare. ce se poate intampla daca am lipsit?

daca am fost condamnat definitif in sept 2000 la 7 ani de inchisoare ptr infractiuni economice, cand intervine prescrierea faptei , tinand cont de faptul ca nu am fost incarcerat niciodata
Discuție divort
cum pot divorta repede daca amandoi suntem de acord si daca avem copii minori
Răspuns la discuția divort
sa inteleg ca cel care pierde va suporta si cheltuielile cu avocatul celui care castiga?
Răspuns la discuția divort
procura are perioada de valabilitate.a fost incheiata o procura in urma cu 4ani. daca sotul, cel care a deschis actiunea de divort are angajat avocat, cine suporta plata avocatului in conditiile in care el cere ca parata sa suporte cheltuielile de judecata
Răspuns la discuția divort
are calitate de parat , ce inseamna procura judiciara si de unde poate fi obtinuta. la ce se refera cheltuielile de judecata si la ce suma se pot ridica, orientativ
Discuție divort
daca in cadrul procesului de divort sotia este plecata din tara , poate fi reprezentata de mama ei?