avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate mrl80

Activitate mrl80

am achizitionat un camion second hand printr-o firma de leasing. in termen de 5 luni s-a defectat motorul. in calitate de cumparator nu am dreptul la garantie chiar daca este second hand? firma de leasing avea obligativitatea conform legii sa-mi ofere garantie sau nu?
va multumesc pentru raspuns daca imi puteti spune si care ar fi si contributia minima pe care ar trebui sa o platesc la stat pentru cele 2 ore saptamanal a unui contabil si in baza carei legi
va rog daca puteti sa-mi raspundeti la intrebarea daca pot angaja contabil ,(la o firma mica cu un singur angajat )cu contract de munca de 2 ore pe saptamana dupa noul cod al muncii.Va multumesc.
ma poate retine pentru 2 ore de condus peste program? doar nu este penal?sau este? totusi va rog daca puteti sa-mi raspundeti la intrebarea referitoare la masina firmei. O poate confisca? chiar nu as vrea sa creez probleme unde lucrez acum.Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Dar au dreptul sa confiste autoturismul propietatea firmei de transport la care lucrez? Mentionez ca mi-am schimbat locul de munca la o alta firma.
sunt sofer pe tir si am luat o amenda in ungaria de cateva mii de euro pentru nerespectarea timpului de conducere.Mi-a venit somatie acasa prin care ma instinteaza de suma care o am de plata de cateva ori. Se prescriu acest tip de amenzi? Daca da in cat timp? Mentionez ca nu am nimic pe numele meu. Imi pot face ceva daca ma prind in trafic? Va multumesc.
firma mea este nou infiintata si unul dintre primii mei clienti a intarziat cu plata 45 de zile si in urma discutiilor purtate cred ca nici nu intentioneaza sa-si plateasca datoriile.Mentionez ca sunt firma de transport si datoria este a unei case de expeditii.
Ce as putea sa fac sa-mi recuperez banii?Va rog daca ma puteti ajuta. Multumesc anticipat.
Nu am primit procesul verbal !Deci nu am avut la ce sa fac contestatie si au trecut cele 15 zile in care puteam sa fac.In cat timp se solutioneaza un astfel de dosar daca victima nu a avut nimic?Ce pot eu sa fac sa urgentez dosarul?Am dreptul sa vorbesc cu procurorul ?Ultima data ma cam repezit ca nu are voie sa sea de vorba cu mine.
Am avut un accident ca urmare a acvaplanarii pe timp de ploaie.Am intrat pe contrasens si m-am lovit de un tir. eram cu un minor in masina care a stat 2 zilesub supraveghere medicala la spital are doar cateva zgaieturi.Tutorele nu vrea sa depuna declaratie ca nu are pretentii.Pe procesul verbal scrie ca nu am adaptat viteza la conditiile de trafic.In baza carei legi mi-a ridicat permisu pt ca nu am incalcat nici o regula de circulatie?