avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate nelutza78

Activitate nelutza78

Răspuns la discuția Datoria catre banci
Bine ,inteleg ca nu va aduce atingere drepturilor ,dar daca va merge pe la vecini sau stiu eu ce fel de urmarire foloseste nu aduce dupa sine o anumita masura de incalcare a intimitatii?
Am o restanta de 1100 de lei la o banca ce a trimis recuperarea ei la o firma de gen.Nu am mai platit din iulie 2010 ramanand fara loc de munca.In urma cu cateva zile am primit o scrisoare in care mi se aducea la cunostiinta cum ca au delegat un detectiv particular de la nu stiu ce sectie sa faca investigatii cu privire la cea ce fac pentru a descoperii ,probabil daca muncesc pe undeva sau nu stiu sa mearga pe la vecini sa se intereseze daca produc ceva,iar in urma investigatiilor ma va da in judecata cu executare silita pentru recuperarea datoriilor.
Are voie sa faca lucrul asta ?Adica pentru ce sa ma investigheze?Ce infractiune am comis?
Discuție test poligraf
Am o buna prietena care lucreaza la un magazin unde impreuna cu alte 5 persoane au gestiune comuna .De ceva timp patronul se confrunta cu lipsuri .Ori din cauza angajatilor ori din cauza clientilor care au fost surprinsi ca mai fura .Patronul a ajuns la ideea sa se faca un test poligraf.Desi ea sustine ca nu are nimic de ascuns ii este foarte teama datorita faptului ca este mai timida si nu prea poate sa i-si mentina emotiile .Ii poate dauna aceste emotii?Si mai ales patronul are voie sa faca acest lucru chiar daca ea si-a dat acordul?
Răspuns la discuția delapidare
care sunt sansele sa mi se dea cu suspendare cu un avocat din oficiu?
Discuție delapidare
Care este pedapsa pentru un dosar de delapidare intentat mie pentru suma de 745 de lei.Am lucrat ca si casiera la un magazin si am luat din casa in decursul unei saptamani mai multe sume pana a ajuns la 745 de lei.Banii au fost recuperati in intregime de catre firma respectiva ,iar cei de la politie m-au incadrat in art.33 lit a.Fapta a fost recunoscuta de mine si am dat declaratii .
Răspuns la discuția furt
ce sanse as avea cu un avocat din oficiu?
Discuție ajutor
cat ma costa un avocat pentru a ma reprezenta pentru un prejudiciu de 500 de ron recuperat?
Răspuns la discuția furt
practic ei nu m-au prins asupra faptului stiu eu cu banii asupra mea ci prin recunoasterea mea a faptei ei au mers mai departe si au cautat inregistrarile video de unde a reiesit prejudiciul respectiv.Am mers la politie si acolo m-au pus sa dau inca o data o declaratie in care recunosc cea ce am facut cu mentiunea ca regret si motivul pentru care am recurs la aceasta fapta.Mi-au mai spus ca ei au si probe care sa ateste acest lucru ,probe video.Mai departe de acolo mi-au spus ca voi mai fi chemata si ca dosarul va merge mai departe la parchet.
Inca o data as avea intrebarea la ce sa ma astept si in cazul in care nu dispun de resursele necesare pentru a-mi angaja un avocat ce ar trebuii sa fac sau mai bine zis ce se va intampla?
Răspuns la discuția furt
va multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția furt
va multumesc mult pentru ajutor si inca o intrebare daca se poate asta pentru ca nu i-mi pot permite acel avocat deoarece si eu si sotul in momentul de fata suntem someri si avem si 2 copii ,ce mi s-ar putea intampla ,adica pana unde s-ar putea merge deoarece cei de la politie si in momentul incidentului au fost un pic cam amenintatori si mi-e un pic cam teama de aceasta intalnire?Ma refer la faptul ca daca mi se propune sa semnez ceva sa o fac?