avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate VelicuG

Activitate VelicuG

Buna ziua,

In Titlu de Proprietate ca si proprietar este trecut tatal meu,iar proprietarul de drept este mama mea,am fost la primaria din localitate sa cer rezolvarea erorii facute de angajatii primariei la vremea respectiva si mi sa raspuns ca acest lucru il pot face numai in instanta.
Este corect? mai ales ca evidenta datelor corecte se afla acolo,la Primarie.

Multumesc,
Buna ziua,

Am mostenit de la tatal meu 7 ha de teren agricol,teren care este dat in arenda,subventia de la stat o ia arendasul,vreau sa stiu daca eu trebuie sa platesc impozit,unde trebuie sa platesc acest impozit si cat ( 16% din 7ha sau 16 % din 7ha minus 2 ha adica 5 ha), am auzit ca s-ar plati si 5,5% la asigurarile de sanatate.

Multumesc,
Mama poate renunta la inscrierea ipotecii in cartea funciara,din 2012 de la moartea tatalui sta impreuna cu noi, casa a parasito,vrem sa o vindem pentru ca se degradeaza.

Multumesc,
Vreau sa fac cadastru si cartea funciara unei case,ca si acte am un ,,contract de intretinere",tata a decedat,mama este in viata,ca si acte pentru intocmirea cadastrului si a cartii funciare mi se cere: copie legalizata contract de intretinere,copie legalizata certificat de deces al tatalui,copie buletin al mamei si copiile de pe buletinul meu si al sotiei.

Vreau sa stiu daca este in regula sa se ceara copie dupa certificatul de deces al tatalui si copie dupa buletinul mamei in conditiile in care contracul de intretinere este pe numele meu si al sotiei.

Tatal meu mai are copii din prima casatorie,spuneti-mi va rog daca acest contract de intretinere poate fi atacat de ceilalti mostenitori.
Multumesc,
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Nu a-ti raspuns la intrebarea:,,ce drepturi ar putea avea soacra mea,tinand cont de faptul ca nu au fost casatoriti legitim dar au trait impreuna pana acum la decesul socrului"?

Multumesc,
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua,

Recent socrul meu a decedat,nu a fost casatorit legitim cu soacra mea dar au fost impreuna din anul 1960,impreuna au o fiica ( sotia mea ),socrul are din prima casatorie 2 copii,ca masa succesorala au o casa,(casa care a fost construita de socrul meu impreuna cu soacra mea ) si 3 ha de teren arabil.
Pe casa a fost facut in anul 1991 un contract de intretinere pe numele meu si al sotiei, contract care a fost respectat,noi avand grija de ei,pe cei doi copii din prima casatorie nu am avut ocazia sa-i cunoastem pana acum cand au venit sa spuna ca au si ei dreptul la ,,averea" lor.

Ce drepturi au cei 2 copii din prima casatorie si ce drepturi ar putea avea soacra mea,tinand cont de faptul ca nu au fost casatoriti legitim dar au trait impreuna pana acum la decesul socrului.

Multumesc,
Răspuns la discuția evacuare chiriasi
patrascusimion a scris:

Puteti sa debransati, sunteti proprietar. Mai puteti incerca si o ordonanta presedentiala pentru evacuare. Merge mai repede.



Multumesc,pe ordonanta presedentiala sunt acum in proces si merge foarte greu.
am un chirias care nu a mai platit chiria de 6 luni,intretinerea de 9 luni ( pe aceasta am platito eu,pentru ca asociatia ma actiona in instanta),in momentul de fata suntem in proces,dar vad ca justitia este oarba,ne tot amana,vreu sa stiu daca pot sa-i fac debransarea de la utilitati ( curent electric,gaze) fara repercursiuni ulterioare asupra mea.www.avocatnet.ro/images/smil...

multumesc,