avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate adrian85

Activitate adrian85

Buna seara, am incheiat si eu un contract de drept de autor in martie 2011, si am avut prima activitate in noiembrie iar primi bani i-am primit in decembrie, intrebarea mea este ce taxe trebuie sa achit eu ca autor,si daca trebuia sa declar eu acest contract sau beneficiarul contractului,exista vreo data limita pana cand trebuie sa declar acest contract,si daca da exista vreo penalizare sau amenda,va multumesc.
Buna seara, am semnat si eu un contract de drept de autor cu o firma, intrebarea mea este, trebuie sa fiu persoana fizica autorizata pentru a fi valabil, care sunt taxele pe care trebuie sa le achit.
Răspuns la discuția concediu
multumesc mult....
Răspuns la discuția concediu
Inteleg,dar vreau sa spun ca noi medici rezidenti avem diferite stagii medicale (rezidentiatul este impartit in stagii medicale de pregatire)care dureaza uneori doar o luna de zile, si in regulamentul nostru oficial nu avem voie sa ne luam mai mult de 50% concediu din respectivul stagiu, iar in situatia mea care in luna decembrie am un stagiu de o luna de chirurgie plastica ,nu o sa mi se reconoasca acest stagiu si implicit nu o sa pot sa termin rezidentiatul in acelasi timp cu restul colegilor,deci ma poate obliga angajatorul sa imi iau concediu in aceasta situatie, nu pot sa iau doar o parte astfel incat sa imi termin acest stagiu....Multumesc mult pentru raspuns...
Discuție concediu
Buna seara, sunt un tanar medic rezident la un spital din bucuresti si am aflat de cateva zile ca o sa fiu obligat sa imi iau concediu de odihna in luna decembrie, precizez faptul ca mai am 17 zile de concediu pe acest an, intrebarea mea este : cum se poate ca angajatorul meu sa ma oblige sa imi iau concediu fara voia mea, este legal, scrie in codul muncii despre asa ceva, sau este un abuz sau o lacuna a noului cod al muncii, ....Va multumesc...asptept un raspuns...
Răspuns la discuția spitalizare
deci pot sta linistit ca mi-am facut multe probleme...
Discuție spitalizare
daca palatesti asigurarea medicala la casmb in decembrie si tu ai fost internat pe 20 noiembrie este vreo problema...eu fiind persoana fizica fara venit...
eu sunt tanar absolvent de medicina (sesiunea septembrie 2010) si am inteles ca pot beneficia de somaj si ca in cazul in care eu imi depun actele de somaj la agentia arondata domiciliului meu si apoi in urma rezidentiatului prind un loc spre exemplu in bucuresti urmeaza sa primesc o prima de 7 salarii minime pe economie......intrebarea mea este care sunt cu adevarat conditiile pentru aceasta prima?exista vreo limita de distanta intre domiciliul actual (45km de bucuresti) si cel pe care urmeaza sa-l am apoi?va multumesc...
deci ca o concluzie poate sa apara vreo problema daca ea a achitat asigurarea dar dupa ce a fost internata? sau cum am procedat este de fapt solutia.....va multumesc sincer pentru raspuns...
deci dupa cum am inteles ea trebuia sa fie incadrata ca persoana fara venit...si o alta intrebare care este logica legii ca cineva care nu are venit sa fie obligat sa plateasca asigurarea cand nu are de unde...si in plus inteleg ca orice tanar absolvent este descoperit fata de asigurare 2 luni dupa terminarea facultatii pana cand este incadrat ca somer sau isi gaseste un loc de munca....unde este logica....atunci inseamna ca am facut bine sa ii platesc asigurarea pe 6 luni retroactiv...pentru ca altfel era obligata sa fie platita spitalizarea...si in plus daca am platit asigurarea pe 6 luni inclusiv luna noiembrie in care a fost internata inseamna ca a fost asigurata pe aceasta peroada...