avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate DorobatMihaela

Activitate DorobatMihaela

Răspuns la discuția contract de munca
Cf contractului semnat la angajare trebuie sa stati in preaviz daca angajatorul nu aproba cererea de incetare a contractului cu acordul partilor.
Acordul partilor insemna incetarea contractului fara preaviz. Daca va dati demisia cu preaviz trebuie sa va prezentati la locul de munca cf programului. Scurtarea progrmului are loc in cazul concedierii nu in cazul demisiei.
In cazul in care nu stati in preaviz - angajatorul poate dispune incetarea cim disciplinar, bineinteles dupa indeplinirea anumitor conditii.
Răspuns la discuția contract colectiv de munca
Departamentul RU - trebuie sa participe 50+1 din numarul salariatilor ca alegerea reprezentantilor sa fie valida cf legii
Răspuns la discuția angajare
Din punctul meu de vedere, atat timp cat nu ati semnat nimic nu aveti ce face... Mai ales ca au spus ca este curs - daca spuneau ca este perioada de proba poate ati fi reusit sa faceti ceva, avand in vedere ca perioada de proba trebuie inclusa in contractul individual de munca...
Discuție Adeverinta CIC
Buna seara tuturor!
Vreau daca sa poate sa ma ajutati sa gasesc raspunsul potrivit la urmatoarea problema: recent m-am contrazis cu cineva care mi-a spus ca atunci cand un salariat are garantie, ar trebui scris in adeverintele de CIC restul de plata, nu salariu net. Propriu zis suma incasata de salariat dupa oprirea garantiei. Mie mi se pare incorect deoarece si garantia este tot o parte din salariul net al respectivului angajat, prin acest lucru am priva salariatul de o suma considerabila din salariu...
M-am uitat in normele metodologice ale lg 148/2005 si acolo este prevazut ca in adeverinta se scrie salariul incasat dupa impozitare. Nu este prevazut nimic de garantii sau popriri pe salariu. Persoana respectiva m-a contrazit spunandu-mi ca este vorba de salariul incasat, in cazul de fata dupa oprirea garantiei.
Puteti sa ma scoateti din nebuloasa in care am intrat si daca se poate cu vreo lege/paragraf din lege din care sa se inteleaga mult mai concret modul de completare?

Multumesc,
Răspuns la discuția Contract de 4 ore?
In general actele aditionale de modificare salariu nu se fac pe o perioada determinata, din aceasta cauza nu este trecuta data revenirii la salariul/durata de munca initiala.
Parerea mea este ca ai semnat actul si se revine la salariul anterior doar daca vrea angajatorul tau: ai semnat actul=ai fost de acord cu acea modificare...
Singurul lucru pe care l-ai putea face, desi asa cum ai spus si tu pe criza acceptam mai mult decat ar trebui, sa faci o reclamatie la ITM deoarece la part time nu se fac ore siplimentare decat in caz de forta majora... Dar nu stiu la ce te-ar ajuta acest lucru...
Toate contractele de munca se inregistreaza in termen de 20 de zile.
Răspuns la discuția OUG 96/2003 si norme metodologice
Da, 96/2003 este legea maternitatii... aseara m-am grabit sa scriu intrebarea...
Multumesc frumos pt raspunsul dat, mi-ati fost de un real ajutor!
O seara frumoasa!
Buna seara,

In lege/norme este prevazut ca trebuie sa ai venituri profesionale anterior nasterii copilului timp de 12 luni.
Intrebarea mea este urmatoarea: ce se intampla in cazul in care o persoana are intrerupere intre doua locuri de munca timp de doua saptamani? Exemplu are cim de la 01.01.2009 - 15.07.2009 apoi 25.07.2009 pana in prezent? Propriu zis pt fiecare luna anterioara nasterii copilului a contribuit numai ca nu are continuitate. Daca puteti sa imi raspundeti as dori sa imi mentionati si legea/normele/ordonanta in urma careia imi raspundeti.
In cazul in care aceasta intrebare a mai fost postata imi cer scuze dar nu am vazut.

O seara buna tuturor!