avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters173849

Activitate ContSters173849

Buna seara, as dori un raspuns la urmatoarele intrebari:
- reprezentantul primarului intr-un consiliu de administratie al unei scoli are dreptul sa solicite (fara a da explicatii) documente din scoala precum fisa postului, statul de functii, organigrama, planurile de achizitii si investitii din ultimii 10 ani ?
- secretarul unei primarii are dreptul sa reprezinte primarul din CA al scolii ? Sunt compatibile cele 2 functii ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția spor 15% doctorat
aceasta lege aproba OUG 83/2014. Mai exact prin L 71 se introduc completari la OUG (art.1.,alin.5, 1.1 si 1.2 dar si alin. 6).
Este vorba sespre aceeasi salarizare (maxima) daca angajatii isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii de munca (si prin studii)
Răspuns la discuția spor 15% doctorat
Buna ziua, si pe mine ma intereseaza aceasta lege (71/2015). Se poate acorda sportul de doctorat de 15% in invatamantul de stat celor care au obtinut acest titlu dupa anul 2010 nu numai celor care l-au obtinut inainte de 2010?
Repara aceasta lege discriminarea aparuta? Este in vigoare?
Unii juristi ai inspectoratelor scolare sustin ca legea nu este aplicabila intrucat lipsesc semnaturile unor ministri.
Va rog un raspuns de specialitate.
Multumesc.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Va multumesc pentru raspunsuri. Fiind vorba despre o institutie de invatamant, lucrurile sunt destul de complicate dar voi lua in considerare sfaturile dvs.
Discuție Poprire salariu
Buna ziua,

Va cer o parere in legatura cu o posibila poprire.

Un angajat a primit o suma de bani in urma unei sentinte judecatoresti dar nu se regaseste pe lista tribunalului. Secretara care a inaintat lista contabilei cu numlele persoanelor indreptatite la sume nu mai este angajata noastra.

Acum contabila a descoperit greseala si vrea sa execute silit angajatul (sau secretara?). Acesta nu este de acord si as vrea sa stiu cum ar trebui procedat.

Dam in judecata fosta secretara? E posibil sa ne dea in judecata angajatul daca ii oprim din salariu ?

Multumesc.
Stefan
Buna ziua,

Am doua intrebari in legatura cu situatia schimbarii domiciliului si a procedurilor de eliberare a unei CI in aceasta situatie.
Eu detin o cota-parte dintr-un apartament (mostenit) unde si domiciliez conform CI. In curand voi cumpara un apartament in Brasov.
Trebuie sa imi schimb CI pe noua adresa chiar daca eu nu voi locui acolo ci parintii cu care detin actualul apartament?
Pot sa imi pastrez adresa actuala daca parintii mei se muta desi celalalt apartament va fi pe numele meu?
Ce se intampla in situatia in care o persoana de tine 2 imobile (nu neaparat in aceeasi localitate/judet)?
Unde isi stabileste domiciliul in CI ?

Multumesc.
Stefan C.
Buna ziua, va solicit ajutorul intr-o problema aparuta recent.
Cumnata tatalui a vandut un apartament uneia dintre nepoate, fara nicio clauza, nu a incasat banii in urma vanzarii iar nepoata a plecat in Spania. In contract scrie ca posesia se face de drept la vanzare iar de fapt in urma decesului (daca am retinut eu bine ordinea!). Cumnata tatalui a suferit si un accident vascular care ii afecteaza memoria pe timp scurt fapt speculat de rude (7 nepoti/nepoate). Acum incearca sa anuleze contractul si sa reintre in posesia bunului vandut.
Exista vreo posibilitate de a ataca acel contract ?
Multumesc.
Răspuns la discuția prime de vacanta pentru profesori
Buna ziua, am obtinut si noi sentinta pentru primele de vacanta insa cei care ar trebui sa le plateasca nu stiu in baza carei legi / articol sa se faca plata, in care este specificata suma ce revine fiecarui cadru didactic (salariul de incadrare etc).
Aceste plati nu sint mentionate in ccmunri ?
Multumesc.