avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate voluntar

Activitate voluntar

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc format din parter si 1 etaj. Proprietarul apartamentului de la parter a concesionat terenul din jurul blocului si l-a imprejmuit. In curtea respectiva, chiriasii apartamentului se comporta ca si cum ar fi o adevarata curte personala: caini, pisici, gratare, musafiri, galagie si multe alte actiuni care deranjeaza. Cu proprietarul nu se poate discuta, nu il intereseaza.
Ce se poate face?
Discuție Raspuns petitie
Buna ziua,
In cazul in care s-a transmis o petitie in atentia autoritatilor publice si au trecut peste 90 zile fara a se primi un raspuns, care sunt pasii de urmat ?
Multumesc
Răspuns la discuția Plimbare caine parc
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
In urma petitiei in nume personal nu am primit niciun raspuns din partea primariei. Voi initia o noua petitie cu semnaturi ale mai multor posesori de animale din zona,
O zi minunata va doresc.
Răspuns la discuția Plimbare caine parc
Panoul este instalat in zona de joaca pentru copii nu la intrarea in parc.
Buna ziua,
Exista undeva specificat in lege un articol prin care mi se interzice plimbarea cu animalul de companie in parc public? In jurul blocului unde locuiesc se afla un parc dotat cu spatii verzi si locuri de joaca pentru copii, Din pacate nu pot iesi la plimbare cu animalul nici macar in jurul blocului intrucat exista un panou cu interdictii printre care si cea de a intra cu animalul de companie. Nu intentionez sa intru in zona de joaca a copiilor si niciodata cu animalul fara lesa. Am facut sesizare si petitie la primaria orasului in vederea amenajarii unui spatiu special de joaca pentru catei dar fara rezultat.
Multumesc
Răspuns la discuția Vecini zgomotosi
Se pare ca nu exista nici o solutie la problema vecinilor nesimtiti si prost crescuti. Legea nu ne ajuta, doar Bunul Dumnezeu sa o faca, sa ne dea nervi tari....
Răspuns la discuția Vecini zgomotosi
Problema este ca de cate ori le-am atras atentia au reactionat destul de decent, si-au cerut scuze, ca e de vina blocul, copilul, (la 1 an jumate nu cred ca muta mobila), ca ce sa faca si ei, ca e casa lor si ca tot omu' mai muta, mai fac curatenie.....sunt de acord cu toate astea, dar nu la 12 noaptea si nu in fiecare seara.
Sincer, la noi in bloc au mai fost astfel de cazuri, cu chemarea politiei si nu s-a intamplat nimic. Respectivul vatamat a trebuit sa se mute din bloc.
Intrebarea mea este: ma poate ajuta un avocat ?
Buna ziua,
Caut si eu o solutie la problema vecinilor zgomotosi. Eu pe vecinii mei de deasupra i-am rugat de nenumarate ori sa inceteze cu mutatul mobilei la 12 noaptea, cu tropaitul, cu trantitul obiectelor, s.a.m.d.
Stiu ca politia nu face nimic, mai ales ca tipul lucreaza in MAI.
Vreau sa la trimit o adresa, ceva printr-un avocat, care sa-i potoleasca, exista in legislatia de la noi asa ceva ?
Deja sunt cu nervii la pamant, dorm numai cu dopuri antifonice un urechi, se aude si prin alea, nu mai stiu ce sa mai fac. M-as muta, dar am credit ipotecar...
Va rog mult sa ma ajutati cu o solutie, un sfat, mai am vreo speranta sa am si eu liniste in casa mea ?
Va multumesc
Va urez o primavara minunata si .....linistita !!!
de curiozitate ... ce cauta stampila in posesia dumneavoastra, ca administrator ?
stampila o tineam eu deoarece eram singura persoana reprezentanta a imobilului, practic, o foloseam pentru listele de plata cote si pentru completarea chitantierului

dar cand v-ati dus sa predati stampila si chitantierul v-ati dus si cu celelalte acte sa le predati? Banuiesc ca nu lua doar stampila si chitantierul si restul actelor nu le prelua...
Mi s-a spus ca se va organiza o sedinta in care se va lua o decizie privind alegerea unui nou administrator, dar deocamdata are nevoie de stampila si chitantier pentru incasarea cotelor pe luna respectiva.
Eu am procesul verbal de predare-primire intocmit si toate situatiile la zi (pana la data demisiei), problema insa este ca de atunci nu s-a mai ocupat nimeni de asociatie. Scuze ca am intervenit aici cu problema mea, poate trebuia sa deschid un alt topic, sa nu ne indepartam prea mult de subiectul initiat.
La multi ani cu multa sanatate !
Poate ca omul nu a avut cui sa predea actele.
Ca si in cazul meu: mi-am data demisia din postul de administrator printr-o informare scrisa catre presedinte, care nici nu s-a obosit sa mi-o inapoieze sau sa imi dea vreun raspuns, am anuntat toti vecinii in scris ca incapand cu data de X nu mai ocup postul de administrator si de atunci lucrurile au ramas intepenite.
Presedintele mi-a cerut doar stampila si chitantierul pentru plata facturii curente de la momentul respectiv si atat. Acum asteptam sa vina sa ne debranseze de la gaze, sa ne taie curentul, etc., pentru ca nimeni nu se mai ocupa de situatia blocului.
Eu am totul calculat la zi pana la data demisiei dar nimeni nu este interesat sa gasesca un inlocuitor si sa ocupe de acte si de plata facturilor.